E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Artyści
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Działalność:malarz


Urodzony 24 lutego 1885 r. w Warszawie, zmarł 18 września 1939 r. w Jeziorach na Polesiu, pisarz, malarz, filozof, teoretyk sztuki. Syn Stanisława Witkiewicza. Od dzieciństwa mieszkał stale (z krótkimi przerwami) w Zakopanem, tutaj też w 1891 r. odbył się jego chrzest (rodzice chrzestni: Helena Modrzejewska i Jan Krzeptowski Sabała). W 1903 r. zdał eksternistycznie maturę we Lwowie, w latach 1904-05 studiował u Jana Stanisławskiego na krakowskiej ASP. Odbył szereg podróży artystycznych i naukowych, m.in. w 1914 r. z Bronisławem Malinowskim do Australii. W czasie I wojny walczył (krótko) w wojsku rosyjskim.

W latach międzywojennych był czołową postacią zakopiańskiej cyganerii. Mieszkał przeważnie w pensjonatach, prowadzonych przez jego matkę, a po jej śmierci w wilii "Witkiewiczówka", należącej do jego ciotki. W Zakopanem funkcjonowała jego znana "Firma portretowa". W latach 1925-27 prowadził w "Morskim Oku" Teatr Formistyczny, gdzie wystawiono m.in. jego sztuki "Wariat i zakonnica", "Nowe Wyzwolenie", "Pragmatyści", "W małym dworku". Prowadził wykłady filozofii na kursach wakacyjnych. Przyjaźnił się z większością stałych bywalców Zakopanego tamtych lat. Tutaj też w 1923 r. ożenił się z Jadwigą Unrug. Zakopane jest także miejscem akcji jego powieści "622 upadki Bunga", elementy zakopiańskie znajdują się też w innych jego dziełach. Współpracował z zakopiańską prasą i opublikował w niej (pod nazwiskiem i łatwo czytelnymi pseudonimami) wiele felietonów, artykułów i polemik.

Popełnił samobójstwo podczas ucieczki z Warszawy we wsi Jeziory na Polesiu i tam został pochowany. W 1988 r. na Pęksowym Brzyzku w grobie jego matki spoczęła trumna, przewieziona z Jezior, w której wszakże, wskutek omyłki podczas ekshumacji, nie znalazły się szczątki Witkacego. Jest to więc jego grób symboliczny.

Jego prace malarskie znajdują się w wielu muzeach i w rękach prywatnych. Największy zbiór portretów zgromadziło Muzeum Pomorza środkowego w Słupsku. Kilkadziesiąt ma Muzeum Tatrzańskie, kilka muzeum Kasprowicza na Harendzie i "Atma". Wiele portretów jest nadal w rękach prywatnych. Od 1985 r. Witkacy jest patronem zakopiańskiego teatru.

Galeria zdjęć do artykułu: Stanisław Ignacy Witkiewicz (5 zdjęć) [ lista zdjęć w galerii ]










(1-5)
żródło:
Pamiętnik teatralny, rok XXXIX, Warszawa 1985
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4545





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024