E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Król Ignacy Aleksander

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Król Ignacy Aleksander (1 X 1874 Kraków  - 20 XI 1951 Żbik k. Krzeszowic, poch. w Krzeszowicach), syn przyrodnika Żegoty (Ignacego) Króla, a siostrzeniec » Bronisława Gustawicza . Taternik , turysta, narciarz, przyrodnik, pedagog.

Po studiach na UJ (prawo 1893-95, przyrodoznawstwo 1895-98) był nauczycielem gimnaz. przyrody, matematyki i fizyki w Krakowie (1897-1902 w gimnazjum św. Anny), w Nowym Sączu (1903-07) i ponownie w Krakowie (1907-39 w gimnazjum im. Sobieskiego), a po wojnie w Krzeszowicach (1946-49); ponadto w 1924-26 wykładał dydaktykę bot. na UJ.

K. był jednym z czołowych taterników w 1903-13; chodził wtedy po Tatrach  dużo, m.in. z Januszem Chmielowskim , Mariuszem Zaruskim , Gyulą Komarnickim  i Romanem Kordysem , ale także z wieloma mniej znanymi taternikami.

Dokonał szeregu nowych wejść w Grani Hrubego w 1906-09, I wejścia pn.-zach. ścianą Galerii Gankowej  w 1911 (z Władysławem Kulczyńskim jun . i Józefem Lesieckim ), II wejścia pd. ścianą Zamarłej Turni  w 1911 (z Kulczyńskim) itd., a także IV wejścia zim. na Świnicę  w 1913.

Był członkiem grupy tatern. Bacówka , pracował w zarządzie Sekcji Tur. TT od 1908. Przyjaźnił się z Mieczysławem Karłowiczem .

W związku z taternictwem K. ogłosił niewiele. Najważniejsza pozycja to wspomnienie o M. Karłowiczu ("Pam. TT" 30, 1909), a poza tym sprawozdania z działalności STTT ("Tat." 1909 i 1910, "Pam. TT" 1910) oraz opis I wejścia poprzez urwiska Galerii Gankowej ("Tat." 1911, nr 4).

Równocześnie z taternictwem uprawiał on również turystykę  w Tatrach, prowadząc tam często wycieczki szkolne lub mniejsze grupy swych znajomych. Będąc nauczycielem w Nowym Sączu stał się on tam w 1906 współzałożycielem Towarzystwa Tur. "Beskid"  oraz w tymże roku razem z Romanem Gdeszem  - założycielem i ponadto pierwszym przewodniczącym Oddziału Narciarskiego Tow. Tur. "Beskid", pierwszej organizacji narc. na ziemiach polskich.

Potem w Krakowie starał się o rozwój turystyki i narciarstwa wśród swych uczniów, opiekował się przez szereg lat gimnazjalnym Kółkiem Turystycznym (założonym w 1910), urządzał szkolne wycieczki narc. (np. na Pilsko), a w lecie wycieczki tur., zwł. w Tatry. W 1912 zorganizował nawet kurs wspinaczki na skałach Mnikowa. Narciarstwo tur. uprawiał w Tatrach jeszcze ok. 1930.

Pracując jako nauczyciel w Krakowie K. działał też w Tow. Tatrz. Przez 12 lat (1909-21) był członkiem zarządu TT i od 1909 bibliotekarzem Biblioteki TT w Krakowie. Dwa razy ogłaszał sprawozdania o stanie tej biblioteki ("Pam. TT" 1910 i 1911). W "Pam. TT" (1910, 1912, 1913) publikował również fotografie ze swych wycieczek tatrz.

Rozległe były także zainteresowania przyrodnicze K., zwł. o charakterze kolekcjonerskim. Jego zbiory chrząszczy i muchówek trafiły częściowo do muzeum w Chrzanowie, ale poza tym w czasie wycieczek tatrz. zbierał materiały (m.in. glony, pajęczaki i motyle) dla różnych naukowców; zaznaczają to w swych publikacjach nauk.: Roman Gutwiński , Władysław Kulczyński sen. , Fryderyk Schille  i Karol Starmach . Najbogatsze były zbiory botaniczne K., głównie okazy tatrzańskich roślin zielnych ze szczegółowymi kartotekami o ich występowaniu. Po śmierci K. jego kartoteki bot. zostały zniszczone. Zielnik, częściowo opracowany przez K. Starmacha (sinice) i Jana Zabłockiego (fiołki), znajduje się w Inst. Botaniki PAN w Krakowie.

Sam K. opublikował tylko jedną pracę bot.: Zapiski florystyczne, i to jeszcze w 1904 w "Sprawozdaniu Dyr. Gimn. w Nowym Sączu"; jest to systematyczny przegląd roślin z Karpat  (od Howerli po Babią Górę i Pilsko), z Podkarpacia i z okolic Krakowa. Od 1916 K. był członkiem Komisji Fizjogr. AU. Ogłosił jeszcze dwa wspomnienia pośmiertne o Władysławie Kulczyńskim sen. ("Pam. TT" 1920 i "Spraw. Komis. Fizjogr." 1920).



Literatura:
Księga pamiątkowa III Gimnazjum, obecnie II Liceum im. króla Jana Sobieskiego w Krakowie, 1883-1958. Kr. 1958. - "SBP" 1987 (Ligia Hayto). - "Wiad. Bot." 1991, nr 3-4 (Zbigniew Mirek).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024