E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Brzega Wojciech

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Brzega Wojciech (12 IX 1872 Zakopane - 6 VII 1941 tamże).

Rzeźbiarz, snycerz, dekorator, pisarz i działacz społ. Był synem wcześnie zmarłego zakop. ślusarza Ryszarda Duźniaka i góralki (Teresa Gąsienica-Brzega); po dojściu do pełnoletności zmienił swe nazwisko Duźniak na Brzega (przydomek matki). Zawsze podkreślał swe (po matce) góralskie pochodzenie.

Uczył się w Szkole Przem. Drzewn. w Zakopanem (1885-89), potem pracował w różnych miastach u rzeźbiarzy, następnie studiował w krak. SSP (1895-98) oraz w Monachium i Paryżu. Od 1901 mieszkał już stale w Zakopanem na Skibówkach. Współpracował ze Stanisławem Witkiewiczem , np. przy urządzaniu zakop. "Domu pod Jedlami" (meble) i przy wykonywaniu ołtarza drewnianego w nowym kościele zakopiańskim.

B. we własnym warsztacie od 1903 w oparciu o podh. ornamentykę lud. wyrabiał meble, galanterię drewnianą (np. szachy dla Stefana Żeromskiego ) i tkaniny (m.in. kilimy), także projektował wystroje wnętrz. Działalność B. przyczyniła się wybitnie do rozwoju stylu zakop. (witkiewiczowskiego).

Jako rzeźbiarz B. często wystawiał swe liczne rzeźby, wykonane w drewnie, terakocie i gipsie, np.: Głowa Sabały (1896), Juhas (1900), Góral (1901), Gazda (1910), Dudziarz (1928), Góralka (1932). Dziełem B. jest też drewniane popiersie przew. Macieja Sieczki w "Domu pod Jedlami" oraz metalowa tablica pamiątkowa Klimka Bachledy , umieszczona w 1911 w Jaworowej Dolinie , a obecnie znajdująca się na Tatrz. Cment. Symbolicznym pod Osterwą . W 1922-37 B. był nauczycielem rzeźby w zakop. Szkole Przem. Drzewn.

Z Tatrami jest także częściowo związana jego dość obfita twórczość pisarska, np. jego interesujące i cenne Materyały do poznania górali tatrzańskich ("Lud" 1910-11 i osobne, zbior. wydanie); fragmenty były przedrukowane w "Wierchach " (1929, 1930, 1932). Zbiór opowiadań z Podhala i Tatr wydał pt. Posiady (Kr. 1913). Napisał kilka obrazków scenicznych dla teatru amatorskiego Związku Podhalan, np. Nędza Litmanowski, groźny zbójnik tatrzański z czasów Jana Kazimierza ("Zakopane " 1909). Dużo pisywał do różnych czasopism, m.in. wspomnienie o przew. Szymonie Tatarze starszym ("Zakopane" 1913). W 1927 był jednym z red. czasopisma zakop. "Gazda ". Pośmiertnie wydano wspomnienia i gawędy B.: Żywot górala poczciwego (Kr. 1969).

Przez wiele lat B. należał do najbardziej aktywnych działaczy społ. w Zakopanem. W 1918 był we władzach Organizacji Nar. w Zakopanem, a od 1919 radnym gminy zakopiańskiej. Był współzałożycielem Związku Górali (1904), towarzystwa "Sztuka Podhalańska" (1909) i spółki "Kilim" (1910), był czł. Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego , a w 1912-13 był w zarządzie Sekcji Ludoznawczej TT , itd. W 1934 otrzymał członkostwo hon. Związku Górali. W Zakopanem ulica Kościeliska nad Potokiem została przemianowana 23 V 1985 na ulicę Wojciecha Brzegi.



Literatura:
 



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024