E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Kocian Anton

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Kocian Anton, junior (13 VI 1900 Zuberzec = Zuberec, Orawa - 28 III 1984 Trzciana = Trstená, poch. w Mokradzi), syn » Antoniego Kocyana  (1836-1916), ojciec » Ludovíta Kociana . Z zawodu nauczyciel (gł. na Orawie ), z zamiłowań (podobnie jak ojciec) ornitolog, ponadto działacz tur. i ochrony przyrody, pracownik Muzeum Orawskiego .

Był nauczycielem w Zubercu (1918-23), Cieplicy Spiskiej (1923-26), Jelszawie (1926-27) i Dolnym Kubinie (1927-33), w 1933-39 kierownikiem szkoły w Namiestowie, w 1939-42 profesorem gimnaz. w Marcinie i w 1942-60 w Trzcianie . W 1960-63 był kustoszem działu przyr. w Muzeum Orawskim w Orawskim Zamku , a w nast. latach też tam pracował. W 1952-59 ukończył zaoczne studia przyr. na uniw. bratysławskim.

Zajmował się wszechstronnie przyrodą Orawy i Tatr (zoologia, botanika, geologia), głównie ptakami i ssakami, ale także etnografią, historią i archeologią Orawy. Awifaunę badał od Babiej Góry po Tatry i jest autorem szeregu prac z tej dziedziny, np.: Prvé zahniezdenie orliaka morského (Haliaetos albicilla) pri Oravskom priehradnom jazere ("Biológia" 1960, nr 12), Orly skalné (Aquila chrysaetos) na Orave ("Vlastivedný Sbor. Považia" 1962), Avifauna čs. úseku Babej hory (tamże 1965, wsp. z A. Štollmannem).

Pisał kilkakrotnie o badaniach przyr. na Orawie i w Tatrach Zach., np. Prírodovedný výskum na Orave ("Ochrana Fauny" 1967, nr 3-4). Ostatnia jego praca zool. (o kręgowcach) ukazała się pośmiertnie: Príspevok k poznaniu stavovcov subalpínskeho a alpínskeho stupňa Západných Tatier-Roháčov a ich bioindikačný význam ("Oravské Múzeum" 1985, wsp. z synem i synową).K., podobnie jak ojciec, współpracował z różnymi muzeami i in. instytucjami nauk., m.in. dostarczając okazów przyr. i różnych danych. Z tej dziedziny ogłosił m.in.: Vom Karpathenmuseum: 4. Die Überarbeitung der Vogelsammlung ("Tur. Alp. Wint." 5, 1924-25, nr 10-11). Zaczął też publikować zamierzoną w kilku częściach pracę: Preparačné doklady Antona Kocyana v múzeu Oravskom, Karpatskom a Tatrzańskom ("Oravské Múzeum" 1983).

W latach międzywoj. był on także jednym z najbardziej aktywnych działaczy tur. na Orawie i w Tatrach Orawskich . Zajmował się schroniskami, znakował szlaki tur., propagował wśród młodzieży narciarstwo, wydał przewodnik Orava (Dolný Kubín 1933), w znacznej części poświęcony Tatrom Orawskim, a opisujący też Chochołowską Dolinę i Zakopane . Razem z synem ogłosił cenny artykuł hist.: Ešte k storočnici roháčskej turistiky ("Krásy Slov ." 1983, nr 9).

Duże i długoletnie zasługi miał również w dziedzinie ochrony przyrody, a po II wojnie świat. był konserwatorem ochrony przyrody na Górnej Orawie. Przez wiele lat współpracował w różny sposób z pol. krajoznawcami i naukowcami; wśród nich byli m.in.: Marian Gotkiewicz , Witold Mileski , Walery Goetel , Juliusz Zborowski , Tadeusz Zwoliński , Z. i W.H. Paryscy , Bronisław Ferens .



Literatura:
"Krásy Slov." 47, 1970, nr 8 (Ondro Štollmann). - "SBS" 3, 1989. - "Wierchy" 57, 1988-91 (druk 1993): 350-355 (Ludovít Kocian).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024