E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Gatunki

Gatunki
Wiewiórka
(żródło: )

Wiewiórka (w odmianie ciemnej) jest pospolitym gryzoniem, którego spotkać można w strefie lasów w całych Tatrach. Bywa jednak i tak, jak np. w 2005 roku, że obserwować można ją było na skałach u podnóża Świnicy na wysokości około 1920 m. n.p.m.
( 24 Kwietnia 2008)
Nornica ruda
(żródło: )

Nornice rude są najliczniejszymi ssakami tatrzańskimi. Spotkać je można we wszystkich piętrach roślinno - klimatycznych, choć najczęściej w lasach mieszanych z dużym udziałem buka. Liczebność nornic, podobnie jak pozostałych drobnych gryzoni, z roku na rok waha się w szerokich granicach. Zjawisko to związane jest z dostępnością pożywienia oraz śmiertelnością zimową.
( 24 Kwietnia 2008)
Kuna leśna
(żródło: )

Nie licząc borsuka, który w Tatrach pojawia się raczej przypadkowo, kuny należą do największych naszych łasicowatych. W tej grupie są jeszcze gronostaje, łasice oraz tchórze. Zwierzęta te, głównie kunę domową, widział już chyba każdy zakopiańczyk. Zwłaszcza o zmroku można ją bez trudu obserwować niemal w każdej części miasta, o okolicznych wsiach nie wspominając. Kuny nie cieszą się jednak sympatią, a to za sprawą wyjątkowo uciążliwych zwyczajów przegryzania przewodów elektrycznych i instalacji w domach, samochodach itp.  Na co dzień ich uwaga koncentruje się na poszukiwaniu gryzoni, także wiewiórek, którymi się żywią.
( 24 Kwietnia 2008)
Jeleń szlachetny
(żródło: )

Jeleń szlachetny jest gatunkiem, który dość licznie występuje w Tatrach, zwłaszcza w strefie lasów reglowych. Jego liczebność na terenie TPN od wielu lat szacowana jest na 200 do 300 osobników. Zwierzęta te nadzwyczaj często przebywają w sąsiedztwie Kuźnic, w okolicy pomnika Hasiora. Aby je jednak zobaczyć trzeba wybrać się tam o zmierzchu. Ciekawostką może wydać się fakt, że w przeszłości jelenie w Tatrach bywały rzadko. Duży wkład w ich rozpowszechnieniu miał człowiek, a ściślej książę Hohenloe, który w Jaworzynie miał zwierzyniec.  Nie zawsze szczelne płoty zwierzyna pokonywała z łatwością, przenikając do naturalnego środowiska.
( 24 Kwietnia 2008)
Gronostaj
(żródło: )

Gronostaje spotkać można w całych Tatrach, zwłaszcza tam, gdzie mają dostęp do gryzoni, którymi się żywią. Niemniej, ze względu na skryty, często nocny tryb życia, obserwacje tych zwierząt należą do rzadkości. W Tatrzańskim Parku Narodowym, jak do tej pory, nikt nie prowadził przekonujących badań, które pozwoliłyby ocenić wielkość populacji tego gatunku.
( 23 Kwietnia 2008)
Niedźwiedź brunatny
(żródło: )

    Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) jest największym drapieżnikiem tatrzańskim. Masa ciała dorosłych osobników wynosi u samic od 95 do 205 kg, natomiast u samców od 135 do 390 kg. Okres godowy przypada na drugą połowę maja i czerwiec. Na świat przychodzą w gawrze między grudniem i lutym. Większość gawr znajduje się w strefie regla górnego. Niedźwiedzie zimują chętnie w jaskiniach, a także w miejscach osłoniętych od góry gęstymi gałęziami świerkowymi lub pędami kosodrzewiny. Cechą przystosowawczą do tego niezwykłego dla zwierząt terminu narodzin są niewielkie rozmiary noworodka - zaledwie około 0,5 kg. Matka, która w tym czasie nie żeruje, korzystając jedynie z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej, nie ma większych problemów z wykarmieniem młodych. Żyją 25 – 30 lat.
( 23 Kwietnia 2008)
Ryjówki
(żródło: )

    Spotykamy je zwykle przypadkiem, najczęściej, gdy leżą martwe koło ścieżki. Maleńkie ssaki z wydłużonym pyszczkiem, o miękkim futerku, kojarzymy odruchowo z gryzoniami, choć poza rozmiarami i sposobem rozmnażania się niewiele mają z nimi wspólnego. Ryjówki, rzęsorki i zębiełki (ryjówkowate) to zwierzęta niezwykłe, które z pewnością zasługują na to, aby poznać je lepiej.
( 16 Kwietnia 2008)
Świstak
(żródło: )

Jeden z dwóch sztandarowych gatunków wysokogórskiej fauny tatrzańskiej, zawsze schowany był nieco w cieniu kozicy. Dawniej kojarzony głównie z sadłem, dziś także z zawijaniem czekolady w sreberka. Chcemy przełamać te stereotypy, przybliżyć życie i sylwetkę tego sympatycznego gryzonia. Żeby nikt więcej nie powiedział, że „świstok to ptok”, jak to można czasem usłyszeć na Podhalu.
( 7 Kwietnia 2008)
Archiwum
(1-8)


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024