Wiewiórka (w odmianie ciemnej) jest pospolitym gryzoniem, którego spotkać można w strefie lasów w całych Tatrach. Bywa jednak i tak, jak np. w 2005 roku, że obserwować można ją było na skałach u podnóża Świnicy na wysokości około 1920 m. n.p.m.
( 24 Kwietnia 2008)
Nornice rude są najliczniejszymi ssakami tatrzańskimi. Spotkać je można we wszystkich piętrach roślinno - klimatycznych, choć najczęściej w lasach mieszanych z dużym udziałem buka. Liczebność nornic, podobnie jak pozostałych drobnych gryzoni, z roku na rok waha się w szerokich granicach. Zjawisko to związane jest z dostępnością pożywienia oraz śmiertelnością zimową.
( 24 Kwietnia 2008)
Nie licząc borsuka, który w Tatrach pojawia się raczej przypadkowo, kuny należą do największych naszych łasicowatych. W tej grupie są jeszcze gronostaje, łasice oraz tchórze. Zwierzęta te, głównie kunę domową, widział już chyba każdy zakopiańczyk. Zwłaszcza o zmroku można ją bez trudu obserwować niemal w każdej części miasta, o okolicznych wsiach nie wspominając. Kuny nie cieszą się jednak sympatią, a to za sprawą wyjątkowo uciążliwych zwyczajów przegryzania przewodów elektrycznych i instalacji w domach, samochodach itp. Na co dzień ich uwaga koncentruje się na poszukiwaniu gryzoni, także wiewiórek, którymi się żywią.
( 24 Kwietnia 2008)
Jeleń szlachetny jest gatunkiem, który dość licznie występuje w Tatrach, zwłaszcza w strefie lasów reglowych. Jego liczebność na terenie TPN od wielu lat szacowana jest na 200 do 300 osobników. Zwierzęta te nadzwyczaj często przebywają w sąsiedztwie Kuźnic, w okolicy pomnika Hasiora. Aby je jednak zobaczyć trzeba wybrać się tam o zmierzchu. Ciekawostką może wydać się fakt, że w przeszłości jelenie w Tatrach bywały rzadko. Duży wkład w ich rozpowszechnieniu miał człowiek, a ściślej książę Hohenloe, który w Jaworzynie miał zwierzyniec. Nie zawsze szczelne płoty zwierzyna pokonywała z łatwością, przenikając do naturalnego środowiska.
( 24 Kwietnia 2008)
Gronostaje spotkać można w całych Tatrach, zwłaszcza tam, gdzie mają dostęp do gryzoni, którymi się żywią. Niemniej, ze względu na skryty, często nocny tryb życia, obserwacje tych zwierząt należą do rzadkości. W Tatrzańskim Parku Narodowym, jak do tej pory, nikt nie prowadził przekonujących badań, które pozwoliłyby ocenić wielkość populacji tego gatunku.
( 23 Kwietnia 2008)
Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) jest największym drapieżnikiem tatrzańskim. Masa ciała dorosłych osobników wynosi u samic od 95 do 205 kg, natomiast u samców od 135 do 390 kg. Okres godowy przypada na drugą połowę maja i czerwiec. Na świat przychodzą w gawrze między grudniem i lutym. Większość gawr znajduje się w strefie regla górnego. Niedźwiedzie zimują chętnie w jaskiniach, a także w miejscach osłoniętych od góry gęstymi gałęziami świerkowymi lub pędami kosodrzewiny. Cechą przystosowawczą do tego niezwykłego dla zwierząt terminu narodzin są niewielkie rozmiary noworodka - zaledwie około 0,5 kg. Matka, która w tym czasie nie żeruje, korzystając jedynie z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej, nie ma większych problemów z wykarmieniem młodych. Żyją 25 – 30 lat.
( 23 Kwietnia 2008)
Spotykamy je zwykle przypadkiem, najczęściej, gdy leżą martwe koło ścieżki. Maleńkie ssaki z wydłużonym pyszczkiem, o miękkim futerku, kojarzymy odruchowo z gryzoniami, choć poza rozmiarami i sposobem rozmnażania się niewiele mają z nimi wspólnego. Ryjówki, rzęsorki i zębiełki (ryjówkowate) to zwierzęta niezwykłe, które z pewnością zasługują na to, aby poznać je lepiej.
( 16 Kwietnia 2008)
Jeden z dwóch sztandarowych gatunków wysokogórskiej fauny tatrzańskiej, zawsze schowany był nieco w cieniu kozicy. Dawniej kojarzony głównie z sadłem, dziś także z zawijaniem czekolady w sreberka. Chcemy przełamać te stereotypy, przybliżyć życie i sylwetkę tego sympatycznego gryzonia. Żeby nikt więcej nie powiedział, że „świstok to ptok”, jak to można czasem usłyszeć na Podhalu.
( 7 Kwietnia 2008)
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały(teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»