E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Krygowski Władysław

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Krygowski Władysław (28 I 1906 Kraków - 4 IV1998 Kraków), syn » Stanisława Krygowskiego .

Działacz tur., taternik , prawnik (UJ 1928 mgr), z zawodu adwokat (1935-39), uczestnik kampanii wrześniowej 1939, potem w obozie jenieckim, od 1947 pracownik PTT i PTTK.

Turystykę górską uprawiał intensywnie od najmłodszych lat, najpierw w Tatrach , potem w Beskidach Zach. i Wsch., także w Karpatach Wsch ., stając się jednym z najlepszych, a potem najlepszym znawcą całości Karpat Polskich.

Od 1933 działał w ZG PTT (sekr. generalny 1933-36, wiceprezes 1936-39), po powrocie do kraju w 1947 spełnia różne funkcje w PTT i PTTK, b. aktywnie działał w Komisji Turystyki Górskiej PTT  (PTTK), w 1950-75 był redaktorem "Wierchów".

Taternictwo uprawiał w latach międzywoj., także zimą, częściowo samotnie, częściowo z Zofią Czarkowską , swą późniejszą żoną. Razem przeszli kilka nowych dróg, m.in. na Dwoistą Turnię (w 1928) i Wielką Furkotną Turnię (1929); sam K. wszedł pn.-zach. ścianą na Niżnią Wysoką Gierlachowską oraz dokonał pierwszych wejść zim. na niektóre turnie Nowoleśnej Grani (1928) i granią od Przełęczy Szpary  na Krywań (1930). Był członkiem krakowskiej Sekcji Tatern. AZS , w 1928-31 jej skarbnikiem.

B. obfite pisarstwo górskie K. jest w dużej części poświęcone Beskidom, Bieszczadom i Karpatom Wsch. oraz ogólnym sprawom turystyki pol. Są to artykuły problemowe, wspomnieniowe, notatki, recenzje itd. oraz przewodniki i informatory; ta część jego pisarstwa nie jest tu omówiona.

O sprawach Tatr i Podtatrza też napisał wiele artykułów, notatek hist. i biogr., recenzji itd., najwięcej w "Wierchach " (nieraz anonimowo), ale także w różnych czasopismach. Jego książki wspomnieniowe dotyczą zarówno Tatr jak i in. części Karpat; są to: Góry i doliny po mojemu (Kr.1977), W moim Krakowie nad wczorajszą Wisłą (Kr.1980), W litworowych i piarżystych kolebach (Kr.1982), Wspinaczka po tęczy (Kr.1985), Góry mojego życia (Kr.1987).

W znacznej części tatrzańska jest jego praca Zarys dziejów polskiej turystyki górskiej (Wa.1973) i publikacje o charakterze biogr., jak Ksiądz Stolarczyk, apostoł Zakopanego ("Tyg. Powsz." 1948, nr 7) lub Na przełęczy zawsze wieje wiatr ("Wierchy" 42, 1973, wspomnienie o działaczach turystyki górskiej: Bohdanie Małachowskim , Witoldzie Mileskim i in.). Zabierał też głos na temat ochrony przyrody  tatrz. (i w ogóle górskiej), np. Jeszcze jedna kolej linowa czy bombowce? ("Głos Narodu" 1939, nr 165), Wczasy i turystyka masowa a ochrona przyrody ("Sport i Wczasy" 1949, nr 53), Ku czemu idą Tatry? ("Wierchy" 30, 1961, pod pseud. Józef Kowalski). Przed II wojną świat. był członkiem PROP.

Pisał również o narciarstwie, np. Drogi rozwojowe narciarstwa w P.T.T. ("Wierchy" 14, 1936), o ideologii tatern.: Taternik doskonały ("Tat." 1936, nr 6) oraz o wielu in. sprawach.



Literatura:
Olgierd Jędrzejczyk: Krygowski na Gawlakach siedzi . "Gaz. Krak." 1982, nr 140. - Maria Kocych-Imielska: Władysław Krygowski, przewodnik po Beskidach. "Kal. Beskidzki" 26, 1985. - Andrzej Sulikowski: Turystyka i kontemplacja; O filozofii gór Władysława Krygowskiego . "Znak" 1985, nr 7-8.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024