E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Terminologia
ilość pozycji w dziale: 171
Zmień dział na:
 
wody krasowe
   Wody podziemne w szczelinach i komorach krasowych, m.in. w jaskiniach. Czasem wypływają na powierzchnię jako » wywierzysko lub jako » wypływ krasowy. Zob. też: krasowe zjawiska.
więcej
wspinaczka
   wspinaczka lub wspinanie się. (Uwaga: termin wspinactwo oraz pisownia spinaczka, spinanie się itp. są błędne.) Jest to pokonywanie trudnego terenu górskiego (także w jaskiniach i w skałkach poza właściwymi górami) przy użyciu zarówno nóg i rąk jak i in. części ciała (np. pleców do zapierania się w kominach skalnych). W alpinizmie i taternictwie rozróżnia się wspinaczkę klasyczną (kiedy liny i haków używa się...
więcej
wypływ krasowy
   Okresowe lub stałe » źródło krasowe, z którego woda wypływa swobodnie (a nie wybuchowo, pod ciśnieniem, jak z » wywierzyska). W.k. jest zwykle zasilany strumykiem lub strumieniem, który na pewnym odcinku płynie pod ziemią albo węższymi szczelinami, albo jaskinią, np. Wypływ spod Pisanej (zob. Pisana Jaskinia).
więcej
wywierzysko
   Nazwa góralska od "wywierającej" na powierzchnię gruntu wody. Jest to wielkie źródło, w typowej swej postaci krasowe, bijące z podziemnej żyły wodnej, która trafiła na warstwę nieprzepuszczalną i w tym miejscu wytrysnęła na powierzchnię. W Tatrach jest wiele wywierzysk, najbardziej znane są: Wywierzysko Bystrej (przy Kalatówkach), Olczyskie Wywierzysko i Chochołowskie Wywierzysko, jedno z największych w Tatrach Zach., o wydajności ok. 500 litrów na...
więcej
zacisk
   Silne zwężenie korytarza jask., przez które człowiek może się przecisnąć tylko z wielkim trudem.
więcej
zjazd na linie
   zjazd na linie lub po prostu zjazd. Stosowany w górach przez taterników i alpinistów sposób opuszczania się na zawieszonej linie, aby pokonać w dół b. strome miejsca, których nie da się przejść zwykłą wspinaczką, czasem też w celu uzyskania większego bezpieczeństwa lub z konieczności pośpiechu. Przy normalnych sposobach zjazdu potrzeba dwa razy tyle liny ile wynosi wysokość pokonywanego zjazdem miejsca, gdyż linę zakłada się...
więcej
zjazdówka
   zjazdówka lub lina zjazdowa. Lina tatern. używana do zjazdów, cieńsza od normalnej liny asekuracyjnej (na której też można zjeżdżać). Przeciętna z. ma 60 m długości i 8 mm średnicy.
więcej
zwornik
   zwornik lub punkt zwornikowy. Miejsce gdzie schodzą się przynajmniej trzy granie, żebra górskie itp. Zwornikiem jest najczęściej szczyt (np. Świnica), lub inne wzniesienie grani (czasem niepozorne), ale może nim także być przełęcz (np. Krzyżne).
więcej
źródło krasowe
   Okresowy lub stały wypływ » wód krasowych do jaskini lub na powierzchnię terenu, zwykle o często zmiennej ilości wypływającej wody. Może mieć charakter » wypływu krasowego lub » wywierzyska .
więcej
żebro
   Wypukłość zbocza lub ściany górskiej podobna do grzędy, ale węższa, bardziej skalista i zwykle stromsza, o różnej długości, do kilkuset m (a w Himalajach do kilku tysięcy m).
więcej
żleb
   żleb, w gwarze podh. źleb lub źlib. Szerokie korytowate zagłębienie, bardziej lub mniej strome i głębokie, przebiegające na zboczu lub w ścianie górskiej w kierunku spadku wody lub ukośnie do takiego kierunku. Żleby bywają piarżyste, skaliste, trawiaste, a czasem płyną nimi potoki. Niewielkie dolinki, nawet zalesione, są niekiedy nazywane żlebami. Zdrobn. od żleb: żlebek, rzadziej żlebik. Zob. też...
więcej
żlebisko
   Termin topogr., oznaczający wielki, głęboki » żleb.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024