E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Dłuski Kazimierz

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Dłuski Kazimierz (1 XI 1855 Sosnówka k. Mohylowa na Podolu - 6 IX 1930 Otwock, poch. na starym cment. w Zakopanem). Działacz socjalist. i społ., lekarz.

Jako student uniw. w Warszawie wraz z Ludwikiem Waryńskim należał do pionierów ruchu socjalist. w Polsce. Potem w Genewie wsp. z Waryńskim i in. utworzył redakcję pierwszego pol. pisma socjalist. "Równość" (1879). Od 1881 mieszkał w Paryżu, dalej działał w ruchu socjalist. i w zagr. pol. prasie socjalist. ogłaszał artykuły, ponadto broszury i zbiór swych artykułów pt. Szkice historyczno-społeczne (Zurych 1898).

W Paryżu ukończył École des Sciences Politiques (1884) i następnie studia lek., uzyskując doktorat w 1891, po czym prowadził tamże praktykę lek. Po 1898 - w związku z osiedleniem się w Galicji i swoją pracą zawodową - zaniechał czynnego udziału w ruchu socjalist., ale utrzymywał kontakty z socjalistami i często im pomagał, m.in. w Zakopanem.

W 1897 odwiedził Zakopane, powziął myśl założenia tam wielkiego, nowoczesnego sanatorium przeciwgruźliczego i zjednał udziałowców do towarzystwa jego budowy, m.in. Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego i swoją szwagierkę Marię Skłodowską-Curie. W 1900 z żoną Bronisławą , również lekarką, zamieszkał w Zakopanem na stałe. Sanatorium (później nazwane Sanatorium im. Bronisławy i Kazimierza Dłuskich, od 1927 Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Kościelisku) otwarto w 1902 i D. kierował nim przez lat 16. Z sanatorium tego stworzył znakomity zakład leczniczy i poważną placówkę naukową. Ogłosił szereg prac nauk. z dziedziny gruźlicy.

W czasie pobytu w Zakopanem dużo czasu poświęcał pracy społecznej. W 1912-20 był prezesem Tow. Muzeum Tatrzańskiego, położył wielkie zasługi w rozwoju muzeum i w budowie jego murowanego gmachu. Był również jednym z założycieli i pierwszym prezesem TOPR (1910-19). Od chwili założenia Sekcji Przyr. TT w 1910 był jej przewodniczącym do 1916 i wspierał jej działalność finansowo. Był też czł. Sekcji Ludoznawczej (od 1911) i Sekcji Ochrony Tatr (od 1912) od początku ich istnienia. W Zakopanem przyjaźnił się m.in. z Borysem Wigilewem , a gdy w sierpniu 1914 Lenin został uwięziony w Nowym Targu przez władze austr., D. zabiegał o uwolnienie Lenina i wraz z Władysławem Orkanem poręczył wobec władz austr. za Lenina.

W 1919 D. był członkiem delegacji pol. na konferencję pokojową w Paryżu, po czym w tymże roku przeniósł się do Warszawy, gdzie oprócz zawodowej i nauk. pracy lek. rozwinął również żywą działalność społeczną.



Literatura:
"Wierchy" 8, 1930 (Juliusz Zborowski). - "PSB" 5, 1939-46 (Władysław Pobóg-Malinowski i Adam Wrzosek). - "SCZ" 1986. - "SBDR" 1, 1986 (Stanisław Kalabiński).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024