E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

śnieżniki

 
  Kategoria: 
Geologia 

  opis  
  forum (0)  

Położenie:

Największe ś. w Tatrach znajdują się w ich słow. części: » Miedziany Śnieżnik (w Dzikiej Dolinie u stóp Łomnicy) i » Kapałkowe Śnieżniki (w Śnieżnej Dolinie w masywie Lodowego Szczytu). W Tatrach Pol. najwięcej ś. znajduje się w otoczeniu Morskiego Oka; największy z nich to » Mięguszowiecki Śnieżnik .




Są to mniejsze lub większe płaty (pola) twardego śniegu, firnu i lodu firnowego, leżące zazwyczaj w głębokim cieniu kotłów skalnych i zagłębień u podnóża skalnych ścian. Trwałość ś. jest różna, niektóre po paru latach giną, inne istnieją wiele lat.

Długość i szerokość ś. jest wysoce zmienna zarówno w ciągu sezonu letniego, jak i z roku na rok; niektóre duże i pozornie trwałe ś. zanikają jednak zupełnie od czasu do czasu. Miąższość ś. także jest zmienna, od paru do kilkunastu m, a budowa warstwowa. Z warstw rocznych można odczytać wiek danego ś., ale tylko przybliżony, gdyż warstwy są często niewyraźne lub całkiem nieczytelne; dla większych ś. obliczono wiek ponad stu lat. Pod większymi ś. tworzą się nieraz długie tunele ("jaskinie"), utworzone przez wodę spływającą z topniejącego śniegu i lodu. Topniejące ś. często obsuwają się lub zapadają, albo pękają na luźne bloki. Czy większe ś. w Tatrach są lodowcami czy choćby lodowczykami, tj. małymi lodowcami? Już od lat międzywoj. pojawiają się od czasu do czasu entuzjaści zaliczania ś. do lodowców, ale bardziej krytyczni naukowcy sprzeciwiają się temu.

Różne definicje lodowczyków są b. ogólnikowe i pozwalają na dość dowolną interpretację. Z dotychczasowych badań wynika, że większe tatrz. ś. są czymś pośrednim między prawdziwymi lodowcami (i lodowczykami) a efemerycznymi płatami śniegu, i dlatego najlepiej nazywać te pseudolodowce śnieżnikami (termin stosowany od wielu lat), bo termin lodowczyk w języku pol. zawsze oznaczał prawdziwy lodowiec, tyle tylko, że mały.

O potrzebie prowadzenia badań nad ś. w Tatrach pisał już Władysław Koziebrodzki ("Pam. TT" 1, 1876, s. 91). W latach międzywoj. zajął się nimi Adam Gadomski i pisał o nich w kilku artykułach i w swej książce Morfologja glacjalna północnych stoków Wysokich Tatr (1926). Po II wojnie świat. badania nad ś. w Tatrach Pol. prowadzili: Władysław Milata, Mieczysław Kłapa, Maria Kłapowa, Szymon Wdowiak, Andrzej Wiśliński i in., a w Tatrach Słow. np. Jiří Ksandr.



Literatura:
Lit. - Adam Gadomski: Lodowce i wieczne śniegi tatrzańskie. "Przyrodnik" 2, 1925, nr 4. - Jiří Ksandr: Jsou ve Vysokých Tatrách ledovce? "Krásy Slov." 31, 1954, nr 4. - Szymon Wdowiak: Współczesne resztkowe lodowczyki firnowe Wysokich Tatr. "Prz. Geol." 5, 1959, nr 8. - Andrzej Wiśliński: Nowe dane o lodowczykach Tatr Polskich. "Wszechświat" 1989, nr 1. - Zofia i Andrzej Wiślińscy: Lubelscy geografowie badają firn i lód w Tatrach. "Tatry" (Za.) 1991, nr 2.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024