E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Łomnica

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Łomnica, potok; Lomnica, błędnie ale powszechnie Skalnatý potok; Steinbach; Kőpatak. S. Potok, który powstaje w Łomnickiej Dolinie w Cmentarzysku (pod Widłami) jako strumyk wypływający zwykle spod śniegów tego kotła. Spływa poprzez wysoki próg skalny do Lejkowego Kotła, ale gubi się w piargach przed osiągnięciem jego dna. Niżej pojawia się na dnie doliny jako mały strumyk, zwykle zanikający przed dopłynięciem do Łomnickiego Stawu. Ł. przy wysokim stanie wody wypływa następnie z Łomnickiego Stawu, ale zwykle ukazuje się dopiero poniżej tego jeziora i płynie ku pd.-wsch. przez Matlary do rz. Poprad, do której wpada we wsi Wielka Łomnica. Gł. dopływ Ł. na terenie Tatr: Huncowski Potok.

Nazwa potoku Łomnica (Lomnica) jest starą nazwą słowiańską (od słowa łom, odłam skalny) i powtarza się w wielu miejscach w Karpatach i Sudetach na oznaczenie bystrych strumieni górskich (przy wysokim stanie wody toczących duże kamienie), a wtórnie przenoszona jest z nich na sąsiednie obiekty, np. miejscowości. Od nazwy tatrzańskiego potoku Łomnica (Lomnica) pochodzą wprost lub pośrednio nazwy wsi spiskiej (Wielka Łomnica; Velká Lomnica; Grosslomnitz; Kakaslomnic), stawu tatrz. (Łomnicki Staw), doliny (Łomnicka Dolina), szczytu (Łomnica lub Łomnicki Szczyt; Lomnický štít; Lomnitzer Spitze; Lomnici-csúcs) itd.

Niemcy spiscy przetłumaczyli nazwę potoku (Łomnica, Lomnica) na Steinbach, od czego urobili następnie nazwy dla stawu (Steinbachsee) i doliny (Steinbachtal, Steinbachseetal itp.), zachowując jednak rdzeń pierwotnej nazwy w nazwach wsi (Grosslomnitz) i szczytu (Lomnitzer Spitze). W dawnym niem. piśmiennictwie pojawia się jeszcze jedna nazwa dla Łomnickiego Stawu: Steinbock See (w gwarze spiskoniem. Steinbock to kozica) i jego kalka łac.: Stagnum rupicaprarum, ale owo Steinbock See to tylko zniekształcenie nazwy Steinbachsee.

Węgrzy postąpili podobnie jak Niemcy i to chyba za pośrednictwem nazewnictwa niemieckiego.Dawniejsi pol. autorzy, którzy nie znali pierwotnej nazwy Łomnica (Lomnica), korzystali z niem. źródeł i przełożyli niem. Steinbach na Kamienna Woda lub Kamienny Potok; Steinbachsee przetłumaczyli na Steinbachskie jezioro, Kamieniowodzki Staw, Kamienisty Staw lub Kamienny Staw; natomiast Steinbachtal i Steinbachseetal przekalkowali na Dolina Kamiennego Stawu, Dolina Kamiennej Wody lub Dolina Kamienna, a także Dolina Głazista. Już jednak od ostatnich lat XIX w. niektórzy autorzy pol. używali poprawnych nazw Łomnica, Łomnicki Staw i Łomnicka Dolina, inni jednak długo jeszcze nadal stosowali podane wyżej kalki nazewnicze z niemieckiego. W pol. literaturze poprawne nazwy wszystkich tych obiektów upowszechniły się dopiero po II wojnie światowej.

Podobnie jak polscy, także i dawniejsi autorzy słow. nie znając pierwotnej nazwy potoku Lomnica i korzystając z niem. źródeł przełożyli niem. Steinbach na Kameničny potok i Kamenný potok, później na Skalnatý potok, a niem. Steinbachsee najpierw na Kamenično potočne jazero, potem na Kamenné pleso i Skalnaté pleso, z czego powstała następnie również i słow. nazwa doliny: Skalnatá dolina. W słow. nazewnictwie utrwaliły się nazwy Skalnatý potok, Skalnaté pleso i Skalnatá dolina, choć są to tylko kalki dawnych kalek niem. (swoiste pamiątki po Niemcach spiskich).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024