E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

schroniska

 
  Kategoria: 
Terminologia 

  opis  
  forum (0)  

W turystyce schronisko oznacza budynek przeznaczony do nocowania turystów i wydawania im posiłków. Dawniej istniały też w Tatrach schroniska nie zagospodarowane, czyli schrony, np. na Krzyżnem, na Pysznej Hali, na Przełęczy pod Kondracką Kopą, u wylotu Starorobociańskiej Doliny, w Koprowej Dolinie. Były one bez stałego dozoru, turyści mogli w nich nocować w dość prymitywnych warunkach, a pożywienie musieli przynosić z sobą. Obecnie nie zagospodarowanych s. nie ma już w Tatrach. Stawiano też w Tatrach zwykłe hotele (np. na Kalatówkach, przy Wielickim Stawie), również nazywane czasem schroniskami lub hotelami górskimi.

Przy stawianiu s. w Tatrach mało liczono się z wymogami ochrony krajobrazu i w ogóle ochrony przyrody. Odziedziczona z czasów przedwojennych sieć s. tatrz. wraz z jej nie zawsze fortunnymi uzupełnieniami powojennymi, wykazuje duże wady zarówno pod względem rozmieszczenia (wysunięcie zbyt wysoko w głąb gór), jak i wyglądu, urządzeń itd., natomiast brak jest wciąż dostatecznej liczby odpowiednich s. i domów tur. oraz obozowisk u podnóża Tatr (poza granicami TPN i TANAPu).

Na ziemiach pol. pierwsze s. tur. istniały nie w Tatrach lecz w Karkonoszach: pod Śnieżką już w 1670 i pod Szrenicą w 1749. Pierwsze s. w Tatrach zostało zbudowane w 1827 lub nieco wcześniej przy Morskim Oku przez właściciela dóbr zakop., Emanuela Homolacsa; małe to s., nie zagospodarowane, służyło turystom aż do 1865, kiedy się spaliło. Mn.w. w tym samym czasie istniała w Starych Kościeliskach karczma, która służyła też turystom, badaczom Tatr, malarzom itd.; można ją uważać za pierwsze zagospodarowane s. w Tatrach.

TT postawiło pierwsze swoje schronisko w 1874, nad Morskim Okiem, następne w 1875 w Waksmundzkiej Dolinie (na uczęszczanym wówczas szlaku na Krzyżne), a potem dwa w 1876: przy Pięciu Stawach Polskich i w Starej Roztoce.

W Tatrach Słow. pierwsze s. postawiono w 1865 powyżej Wodospadów Zimnej Wody na Staroleśnej Polanie: » Schronisko Rainera (stoi do dziś, ale już nie użytkowane jako schronisko), następne w 1871 w Wielickiej Dolinie (w marcu 1873 zniszczyła je lawina), w 1875 przy Szczyrbskim Jeziorze i na Siodełku Smokowieckim (tzw. Różanka), w 1876 w Kiezmarskiej Dolinie (w Koperszadach Przednich) itd.

Obecnie jest dziewięć s. w Tatrach Polskich i kilkanaście w Tatrach Słowackich. Pomijając dawne hotele nad Szczyrbskim Jeziorem (zamienione na sanatoria), niektóre z tych s. mają charakter hotelowy, np. na Kalatówkach, w Wielickiej Dolinie i przy Popradzkim Stawie. S. w Tatrach Pol. były najpierw pod zarządem PTT, potem PTTK. Po słow. stronie Tatr wszystkie s. zostały upaństwowione.

S. w Tatrach, przy obecnym dużym ruchu tur., stanowią znaczne zagrożenie przyrody w obu parkach narodowych. Oprócz szpecenia krajobrazu prawie wszystkie zanieczyszczają ściekami najbliższe potoki i stawy, przy wielu są hałdy śmieci i żużlu. Niektóre są zbyt wielkie jak na potrzeby turystów, więc zapełnia się je gośćmi, którzy z turystyką nie mają nic wspólnego i mogliby mieszkać poza obszarem parków narodowych.Z jednej strony słyszy się głosy osób propagujących budowę nowych s. w obu parkach nar., a z drugiej strony zgłasza się coraz częściej projekty usunięcia wszystkich s. poza obręb TPN i TANAPu, gdyż Tatry są tak małe, że wszystkie ich szczyty, nawet najwyższe, są osiągalne dla turystów i taterników nocujących poza granicami tych parków.

Zob. też hasła o poszczególnych schroniskach: Roztockie Schronisko, Śląski Dom, Téryego Schronisko itd.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2025