E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Szczyrbskie Jezioro

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Szczyrbskie Jezioro (1350 m); Štrbské Pleso; Szentiványi-Csorbasee, Bad Tschirmer-See; Szentiványi-Csorbató, Csorba-fürdő. S.Miejscowość leżąca przy jeziorze o tej samej nazwie (po słow. jest różnica w pisowni), najwyżej położona w Słowacji. Mieszk. 984 w 1980. Jest to jeden z gł. ośrodków tur., sport. i leczniczych u podnóża Tatr.

Nad samym jeziorem i w jego pobliżu znajdują się hotele, sanatoria, domy wczasowe, tur. domy noclegowe, restauracje, bufety, kioski, korty tenisowe, przystań łódek, sklepy, dom towarowy, stacja benzynowa, parkingi, skocznie narc., wyciągi narc., dolna stacja linowej kolejki krzesełkowej, która wywozi na stoki Skrajnego Soliska. Najdogodniejszy dojazd z Zakopanego do S.J.: przez Łysą Polanę i dalej Drogą Wolności (razem ok. 78 km).Pierwszy budynek przy jeziorze postawił w 1872 właściciel tych terenów, József Szentiványi; był to domek myśliwski, ale od 1873 mogli z niego korzystać turyści. Węg. Tow. Karp. (MKE) w 1875 wybudowało tu schronisko tur., w 1879 powstał mały hotel i restauracja, a w 1881 zakład wodoleczniczy, a potem dalsze budynki.

W 1885 miejscowość została oficjalnie uznana za uzdrowisko. W 1906 otwarto wielki nowy hotel, rozbudowany następnie w sąsiadujące z sobą hotele "Hviezdoslav" i "Kriváň", po II wojnie świat. zamienione na sanatoria, ale potem powstały nowe hotele. Miejscowość ogromnie rozbudowano przed narc. zawodami FIS, które odbyły się tu w 1970. Zarówno w lecie jak i w zimie dowożone są tu tłumy odwiedzających tylko miejscowość albo oglądających zawody narciarskie.Pierwszą dobrą drogę jezdną doprowadzono do S.J. w 1876 od Szczyrby, a w 1921 ukończono nieco inną trasą budowę szosy samochodowej, potem ulepszonej. W 1895-96 zbudowano linię kolei zębatej od stacji kolejowej Szczyrba do jeziora, zlikwidowano ją jednak w 1933 i zastąpiono komunikacją autobusową. W 1885 doprowadzono wprost od Starego Smokowca drogę jezdną, którą parokrotnie przebudowywano (obecna Droga Wolności). W 1911 otwarto ruch na kolei elektr., dochodzącej tu z m. Poprad przez Stary Smokowiec. W 1966 oddano do użytku nową szosę łączącą S.J. przez Podbańską z Gródkiem Liptowskim. W 1968-70 zbudowano nową kolej zębatą od Tatrz. Szczyrby.

W czasie II wojny świat. w samym uzdrowisku i w jego pobliżu odbyły się potyczki między » partyzantami a oddziałami niemieckimi. Po wojnie na półwyspie po pd.-zach. stronie jeziora pochowano dwóch partyzantów słow. (Štefan Morávka i Ján Rašo), którzy zginęli pod Krywaniem; w 1953 postawiono tu pomnik przedstawiający postać partyzanta.Nazwy miejscowości pochodzą, oczywiście, od jeziora przy którym ona leży. Nazwą Szentiványi-Csorbató chciano uczcić poprzedniego właściciela tych terenów (József Szentiványi), ale niedługo się utrzymała. Ośrodek sport. koło skoczni narc. w 1979 ochrzczono patetycznie jako Areál snov.

Lit. - Július Andráši: Štrbské Pleso-Podbanské. Br.1988.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024