E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Hołub-Pacewiczowa Zofia

 
  Kategoria: 
Ludzie 

  opis  
  forum (0)  

Hołub-Pacewiczowa Zofia (1895 - 20 III 1979 Londyn). Geografka (UJ, dr), narciarka (turystka i zawodniczka). Prowadziła rozległe badania nad pasterstwem, gł. w Tatrach , na Podtatrzu  i w Tatrach Niżnich, ale także w Alpach i Pirenejach.

Zaraz po I wojnie świat. należała do Sekcji Narc. AZS w Krakowie i na pierwszych narc. mistrzostwach Polski w 1920 została mistrzynią Polski w biegu kobiet. W 1919-20 była sanitariuszką w » Kompanii Wysokogórskiej  i w tym czasie (w sierpniu 1919) uczestniczyła w wyprawie ratunkowej TOPRu  w Czerwone Wierchy. W 1922 wyszła za mąż za Kazimierza Pacewicza (1895-1974), oficera WP i malarza.

Jako geografka wzięła udział w szeroko zaplanowanych badaniach nad pasterstwem karp., zainicjowanych przez jej profesora, Ludomira Sawickiego . Jako teren badań przypadły jej Tatry z Podtatrzem. W wyniku badań ogłosiła najpierw szereg prac wstępnych: Kilka słów o szałaśnictwie w Tatrach polskich ("Prz. Geogr." 2, 1920-21, druk 1922), Sprawozdanie z pracy nad szałaśnictwem w Tatrach ("Wierchy " 4, 1926), Z badań nad pasterstwem karpackim i alpejskiem (tamże 8, 1930) i in., i wreszcie obszerne dzieło Osadnictwo pasterskie i wędrówki w Tatrach i na Podtatrzu (Kr.1931). Jest to w tej dziedzinie klasyczne dzieło, które nadal stanowi podstawę do wszelkich dalszych badań geogr., etnogr. i hist. nad pasterstwem tatrz., a ze względu na bogactwo zawartych materiałów jest też przydatne w in. badaniach tego regionu.

Swoje badania rozciągnęła następnie na sąsiedni region Tatr Niżnich i ogłosiła pierwsze gruntowne opracowania ich pasterstwa: Pastierstvo v Nízkych Tatrách ("Sbor. Muz. Slov. Spol." 27-28, 1933-34). Dalsze jej prace związane z pasterstwem górskim dotyczą Alp i Pirenejów oraz porównań kultury past. w różnych regionach (także w Tatrach), np. Sur la transformation de lhabitat temporaire en habitat permanent et de lhabitat permanent en habitat temporaire dans les montagnes du syst_me alpin en Europe (w: "Résumés des Communications du Congr_s Int. de Géogr., Varsovie 1934"), Przez Pireneje od morza do oceanu ("Wierchy" 14, 1936, z porównaniem krajobrazu i kultury past. w Pirenejach i Tatrach), Sur les rapports entre les mouvements migratoires de la population dune vallée alpine et la transformation du paysage pastoral-agricol pendant les cent derni_res années (w: "Comptes rendus du Congr_s Int. de Géogr., Amsterdam 1938").

Wybuch II wojny świat. zastał ją w Paryżu. W 1940 wraz z mężem przedostała się do Wielkiej Brytanii, gdzie uczyła przez wiele lat w ang. szkołach średnich i była prof. geofizyki na Polskim Uniwersytecie w Londynie. Po śmierci męża ofiarowała wiele jego obrazów do muzeów w Polsce. Zamierzała wrócić do kraju.



Literatura:
"PSB" 24, 1979 (pod hasłem Pacewicz Kazimierz).



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024