E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Sawicki Ludomir

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Sawicki Ludomir (14 IX 1884 Wiedeń - 3 X 1928 Kraków). Wybitny geograf (studia w Wiedniu, dr 1907), podróżnik, prof. UJ 1917-28, twórca i kier. Inst. Geogr. UJ, czł. koresp. PAU (1919), jeden z założycieli Pol. Tow. Geogr., autor licznych prac nauk., z których wiele dotyczy Tatr i Karpat.

Zainicjował planowe badania limnologiczne w Polsce, ogłaszając Program badań jezior w Polsce ("Spraw. Tow. Nauk. Warsz." 1909), a potem szereg prac z różnych regionów Polski, m.in. z Tatr, np. Tymczasowe sprawozdanie z badań jezior tatrzańskich ("Okólnik Rybacki" 1909, nr 108, wsp. ze Stanisławem Minkiewiczem), Jak głębokie są nasze stawy tatrzańskie? ("Pam. TT" 1910), Studja nad jeziorami tatrzańskiemi ("Wiad. Geogr." 1925, nr 8-9) oraz Atlas jezior tatrzańskich (Kr.1929), ten ostatni z planami 15 stawów po obu stronach Tatr. Badania te były potem kontynuowane przez jego uczniów (m.in. przez Józefa Szaflarskiego).

Prowadził badania również i w zimie w Tatrach (mieszkał wtedy w jamie śnieżnej przy Czarnym Stawie pod Rysami), czego rezultatem była praca Lawiny w Tatrach ("Ziemia" 1910, nry 23-25).Był inicjatorem szeroko zakrojonych badań nad pasterstwem karpackim. Zarys planu takich badań podał w pracy Wędrówki pasterskie w Karpatach ("Spraw. Tow. Nauk. Warsz." 1911, nr 6) oraz w streszczeniu pracy Pasterstwo wołoskie na Morawach i na Śląsku ("Spraw. AU" 1916, nr 6), a w 1915-19 opublikował szczegółowe opracowania pasterstwa w trzech regionach: Wołoszczyzna Morawska, Śląsk Cieszyński, Góry Żywieckie.

W 1924 pierwszy Zjazd Słowiańskich Geografów i Etnografów, obradujący w Pradze, na wniosek S. powołał do życia Słowiańską Komisję do Badań nad Szałaśnictwem w Karpatach i na Bałkanie (Komisia slovanská pre výskum salašníctva v Karpatoch a na Balkáne).Uczniowie S. kontynuowali badania nad pasterstwem karp. po stronie pol. i słow., m.in. w Tatrach i regionach sąsiednich (» Zofia Hołub-Pacewiczowa, » Włodzimierz Kubijowicz i » Włodzimierz Antoniewicz). Natomiast inicjatywę S., dotyczącą badań nad pasterstwem w całych Karpatach, od 1959 kontynuuje Międzynar. Komisja do Badania Kultury Lud. w Karpatach.

S. opublikował również szereg prac z in. dziedzin. Prace te dotyczą większych obszarów karp. oraz in. terenów Polski i Słowacji, a tylko częściowo Tatr i Podtatrza. Są to prace z zakresu geomorfologii, hydrografii, demografii, fizjografii, kartografii itd., m.in. pionierska praca Szkic Krasu Słowackiego z poglądem na cykl geograficzny w krasie w ogóle ("Kosmos" 1908).

Ponadto wydał liczne prace z in. obszarów Europy, z Afryki i Azji. Pisywał na temat krajoznawstwa i ochrony przyrody, jest autorem szkolnych podręczników geografii i przewodnika krajozn. Dunajcem z niziny nadwiślańskiej w Tatry (Kr.1911) oraz redaktorem i współautorem Przewodnika kongresowego II Zjazdu Słowiańskich Geografów i Etnografów w Polsce 1927 roku (Kr.1927).Opublikował parę artykułów na tematy muzealne, m.in. Szwajcarskie Muzeum Alpejskie w Bernie jako wzór muzeum góroznawczego ("Pam. TT" 1909), w celu podania wzoru do reorganizacji Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.W 1923 uczestniczył w wyprawie nauk. do Syjamu i na Półwysep Malajski, w 1925 był w Erytrei, gdzie dokonał wejścia na szczyt Soyra (3013 m), w 1927 kierował nauk. wyprawą na Bałkany i do Turcji, gdzie na pn. stokach szczytu Erciyas (3916 m) w Anatolii doszedł z Bohdanem Świderskim i in. towarzyszami do wys. 2740 m.W 1928 był kierownikiem wyprawy nauk. na Bałkany; wrócił z niej ciężko chory i wkrótce zmarł będąc dopiero w 44 roku życia.Zasługi S. są upamiętnione tablicą w Inst. Geogr. UJ w Krakowie.

Lit. - Ludomir Sawicki jako uczony i działacz (Kr. 1928, odb. z "Wiad. Geogr." 1928, nry 8-10, praca zbior.). - Ludomir Sawicki (Wa.1968, książka zbior. z bibliografią prac S.). - "BUP" 7, 1992 (Andrzej Śródka).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024