E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Sprzęt i technika
Dawne wiązania narciarskie…
strona: 6/6    1 2 3 4 5 6 

Z czasem liczba wiązań wzrastała. W armii szwajcarskiej dominowało wiązanie Arosa-Grindelwald, zmodyfikowane Bilgeribindung, typ Guardini-Quandesta, wiązania biegowe, a z czasem pojawiły się bardzo popularne wiązania Kandahar.

Wiązanie "Kandahar", popularne już w okresie przed wybuchem II wojny światowej, składało się z rozsuwanych szczęk, dających się łatwo dopasować do różnych szerokości podeszwy, oraz ze stalowej linki, zakończonej sprężynowym zapiętkiem z drabinkowym zaczepem na linkę oraz z podwójnych zaczepów bocznych. Szczęki boczne miały około 85 mm długości. Wiązanie to było bardzo popularne, zarówno wśród turystów, jak i zawodników, zwłaszcza skoczków.

Po wojnie popularne były także wiązania długorzemienne, "Langrimeny", znakomicie trzymające nogę z nartą, jednak niebezpieczne w przypadku upadków do przodu, co kończyło się niestety skomplikowanymi złamaniami. Mimo to niektórzy zawodnicy bardzo te wiązania lubili i je stosowali. W połowie długości narty był otwór przez który był przeciągany długi rzemień ściśle trzymający but z nartą.

Po zakończeniu II wojny światowej powróciła dawna turystyka narciarska i narciarstwo w Polsce zaczęło się powoli odbudowywać. W latach 50. powoli zaczęły sobie torować drogę wiązania bezpiecznikowe, pierwsze były "Tyrolie", "Markery" i "Looki", a obecnie każdego sezonu znacząca firma wypuszcza na rynek przynajmniej kilka rodzajów wiązań.

Jak widać ówczesne firmy oferujące sprzęt narciarski zasypywały rynek sprzętem bardzo zróżnicowanym. Pierwszym dostawcą sprzętu dla zakopiańskich narciarzy był sklep Mizzi Langer na Kaiserstrasse w Wiedniu, gdzie zaopatrywał się między innymi sam Mariusz Zaruski, oraz narciarze ze Lwowa. Potem narty i wiązania zaczął produkować Stanisław Zdyb, a po I wojnie światowej mieliśmy w Zakopanem następujące fabryki i warsztaty narciarskie: Zubka, Bujaka, braci Schiele, Izydora Gąsienicy-Łuszczka i Fadena. Tam można było kupić dosłownie wszystko, od nart począwszy, a na wiązaniach skończywszy.

Podsumowując ten okres w historii narciarstwa należy zwrócić uwagę na dwa nasuwające się wnioski. Po pierwsze producenci nart zmierzali do polepszania materiału z którego wiązania były wykonywane, począwszy od skóry, a skończywszy na metalu. Wiązania były ciągle polepszane i dopracowywane, przy czym wytwórnie oferowały wiele rodzajów wiązań własnego pomysłu. Powszechne w obiegu były "wiązania-samoróbki". Ilość rodzajów wiązań narciarskich z lat 20. i 30. pokazuje na jak wysokim poziomie znalazły się polskie wytwórnie nart Stanisława Zubka, Franciszka Bujaka, Józefa Fadena, braci Aleksandra i Kazimierza Schiele i inne, które oferowały tak szeroką gamę sprzętu turystycznego, w tym także wiązań narciarskich.


Wojciech Szatkowski

Muzeum Tatrzańskie
1 2 3 4 5 6 
strona: 6/6    1 2 3 4 5 6 
żródło:
Wojciech Szatkowski - Muzeum Tatrzańskie
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    12016

Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022