E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Zakopane» SNOWBOARD» Jak powstaje deska

Jak powstaje deska snowboardowa


PRODUKCJA:

Produkcja snowboardów to wielki przemysł. Zanim gotowy produkt trafi do naszych szczęśliwych rączek, musi przejść długi proces. Dzisiaj deski produkowane są w nowoczesnych, skomputeryzowanych fabrykach, w których pracuje po kilkadziesiąt osób. Większość snowboardzistów traktuje swój sprzęt jako coś niezwykłego i często wydaje na niego masę kasy. Warto więc wiedzieć, jak powstaje współczesna deska.   



RDZEŃ: 

Od niego zależy jej elastyczność, wytrzymałość i ciężar. Firmy snowboardowe prześcigają się w pomysłach, na przykład konstruktorzy Palmera stworzyli tzw. honeycomb (plaster miodu), czyli tworzywo pochodne drewna. Większość producentów stosuje jednak płaty topoli i w miejscu insertów wzmacnia deskę bukiem. Do produkcji wyższych klasą modeli używa się "systemu magnetycznego testowania", co powoduje, że rdzeń jest bardziej wytrzymały i super lekki. W niektórych niższych modelach, rdzeń drewniany zastąpiony jest przez mieszankę polimerów i drewna (pianka), ale ponieważ piankowy rdzeń jest mniej wytrzymały, deski tego typu spotyka się coraz rzadziej. Rdzeń jest produkowany na numerycznie sterowanej obrabiarce, tzw. CNC. Jest ona wyjątkowo precyzyjna. Kawałek drewna tnie z dokładnością do 0,1mm. Maszyna równocześnie nadaje rdzeniowi kształt i wierci otwory na inserty.



KLEJENIE:  

Dalszy etap polega na połączeniu ze sobą różnych warstw. Mam tu na myśli: ślizg, zrobiony najczęściej ze zmodyfikowanego polietylenu HDPE, krawędzie stalowe lub aluminiowe, drewniany rdzeń i folię wierzchnią z grafiką. Następuje to w prasie, w której dochodzi do procesu grzewczego. Trwa on około dwudziestu minut w temperaturze 100 stopni Celsjusza, po czym następuje dwu-, trzyminutowe chłodzenie. Nacisk wywierany przez prasę, dochodzi do 90 ton. Zapewnia to wytrzymałość i eliminuje ryzyko rozwarstwienia   



KONTROLA: 

Gdy snowboard jest już praktycznie gotowy, następuje naostrzenie jego krawędzi, woskowanie spodu i polerowanie warstwy górnej. Niektóre ślizgi są dodatkowo szlifowane kamieniem, co nadaje powierzchni strukturę wchłaniającą smar i zmniejszającą tarcie. Na większości dostępnych desek umieszczany jest napis "Hand Made", ale jak widzicie, do zrobienia snowboardu nie wystarczą zwinne palce. Małe więc macie szanse na skonstruowanie deski gołymi rękoma. Ale podobno "dla chcącego nic trudnego".

tekst: Filip Trziszka












Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024