E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» SNOWBOARD» Snowboard twardy

Snowboard twardy


Dla miłośników prędkości i dynamicznych skrętów na krawędzi producenci sprzętu snowboardowego przygotowali wyjątkowo bogatą ofertę. Teraz można już bardzo subtelnie dopasować sprzęt do swoich umiejętności, stylu jazdy i warunków, w których będzie się najczęściej jeździć.

DESKI RACE to bezkompromisowe narzędzia do walki w slalomie. Do ich produkcji stosuje się najlepsze i najdroższe materiały, takie jak włókna węglowe i kewlarowe, a standardem na ślizgu jest "elektra". Ze wszystkich konstrukcji najlepiej tną lód i zmrożony śnieg w skręcie, lecz wymagają od jeźdźca dużej dynamiki i umiejętności. Promień skrętu jest podstawowym parametrem, którym kierujemy się przy zakupie deski.

DESKA SLALOMOWA posiada promień skrętu między 8,5 a 9,5 metra. Pozwala to na ciasne, radykalne skręty na stromym zboczu i utrzymanie stałej bezpiecznej prędkości. Jest to bardzo dobra konstrukcja na polskie warunki: wąskie, zatłoczone i oblodzone trasy.

DESKA DO SLALOMU GIGANTA powinna mieć radius między 12 a 15m. Daje to bardzo dobrą kontrolę w skręcie przy dużych prędkościach. Należy pamiętać, że sprzęt ten można wykorzystać tylko na dobrze spreparowanych, twardych, równych trasach z dużą przestrzenią.

DESKI TYPU RACE wymagają twardych, plastikowych butów, przez które będziesz mógł przenieść na krawędź odpowiednią siłę. Wiązania typu "step-in" są świetnym rozwiązaniem ułatwiającym wpinanie się w sprzęt. Kanting pod przednim i tylnym wiązaniem poprawia nam komfort stania na desce oraz dodaje więcej siły na krawędź deski w skręcie.

Ważnym parametrem przy doborze długości deski jest twoja waga. Jeśli masz nadmiar kilogramów, musisz wybrać dłuższą deskę, która wytrzyma wszystkie przeciążenia i nie będzie zapadać się w puszystym śniegu.

DESKI FREECARVING mają zbliżony kształt do snowboardów race'owych. Posiadają wąską talię i długie krawędzie, które gwarantują idealne trzymanie w skrętach o średnim promieniu od 9 do 11 metrów. Bardziej podgięty dziób i bardziej miękka konstrukcja pozwala na jazdę w pusystym śniegu. Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych konstrukcji, pozwalających na jazdę we wszystkich warunkach śniegowych. Na deskach tego typu możesz jeździć w twardych jak i w miękkich butach. Jeśli będziesz decydował się na miękki zestaw to pamiętaj, że musisz wybrać szerszą deskę, a buty i wiązania muszą być nieco sztywniejsze od freestyle'owych.

Uniwersalnym rozwiązaniem są DESKI BOARDERCROSSOWE, które świetnie zachowują się zarówno w skręcie na krawędzi jak i w powietrzu. Jest to aktualnie najbardziej wszechstronna deska na rynku.

Sztywność buta (podobnie jak deski) będzie determinowała prędkość i przeciążenia. Gigantowa konstrukcja wymaga wieloklamrowego, wysokiego, sztywnego buta, ustawionego frontalnie do kierunku jazdy pod kątem od 50 do 60 stopni. Deska freecarvingowa może mieć bardziej miękki i komfortowy but oraz poprzecznie ustawione wiązania pod kątem od 35 do 48 stopni.

STRÓJ SNOWBORDZISTY jeżdżącego w twardym zestawie powinien być nieco bardziej obcisły od freestylowego, aby nie furkotał przy większych prędkościach. Rękawice z plastikowym usztywnieniem na nadgarstku i kewlarowym wzmocnieniem to jedyny sprzęt, który zapewnia bezpieczeństwo przy podpieraniu się w ciasnych skrętach, a zarazem gwarantuje, że rękawica nie przetrze się w pierwszym dniu jazdy. Pamiętajcie także, że kask i protektory na kolanach i łokciach to nie jest przesada na szybkim i oblodzonym stoku.

Jeśli nie masz doświadczenia w doborze sprzętu, zakupu dokonaj w renomowanych, specjalistycznych sklepach, które we właściwy sposób zestroją dla ciebie zestaw, z którego będziesz czerpał radość przez wiele lat.

Rysio












Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024