E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

kamieniołomy

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

kamieniołomy. Kamień z samych Tatr ze względu na ich ochronę nie powinien być eksploatowany, zresztą nie posiada on dużej wartości użytkowej z uwagi na b. niejednolitą technicznie jakość materiału, często silnie zwietrzałego, jak również na małą ilość monolitów, co jest rezultatem silnych strzaskań tektonicznych; także ze względu na niewspółmiernie wielkie koszty eksploatacji (wskutek terenowych trudności dobywania i transportu).

Prowadzona mimo to eksploatacja kamienia tatrz. była gospodarką rabunkową, której najjaskrawszym przykładem był kamieniołom na Capkach w Zakopanem przy Drodze pod Reglami. Zaczątek tego kamieniołomu powstał jeszcze przed I wojną świat., w czasie której ustały prace eksploatacyjne, ale potem Fundacja Kórnicka je wznowiła, a następnie wydzierżawiła kamieniołom prywatnemu przedsiębiorstwu. Gdy eksploatacja stała się nieopłacalna, zarzucono ją, pozostawiając szpetne ślady rabunkowej gospodarki. Zdarłszy z powierzchni glebę wraz z lasem i jego podszyciem, wbrew umowie nie zalesiono terenu; pozostawiono też wielkie hałdy żwiru i gruzu. Eksploatację tego kamieniołomu wznowili Niemcy w czasie II wojny światowej. Wielkimi kosztami i niemałym trudem dyrekcja TPN stopniowo zalesiła i pokryła zielenią tę kamienistą pustynię.

W okresie międzywoj. i jakiś czas po wojnie czynny był kamieniołom nad Jaszczurówką za Chłabówką w pobliżu szosy do Morskiego Oka. Wyłamano tam sporo kamienia, co spowodowało zniszczenie skalistej "bramki" oraz zrujnowanie otaczającego terenu. W 1957 wznowiono w tym kamieniołomie na jakiś czas wybieranie kamienia na użytek Zakopanego.

Po II wojnie świat. wybierano też kamień u wylotu Chochołowskiej Doliny (z potoku powyżej i poniżej Siwej Polany) i z rzeki Czarny Dunajec. Dobywanie kamienia pogłębiarką i zniszczenie stabilności dna rzeki doprowadziło do uciekania wody nie tylko z rzeki, ale i ze studzien w sąsiadujących wsiach. Na 360 studni we wsi Czarny Dunajec do jesieni 1958 wyschło 280, a w pozostałych poziom wody sięgał tylko kilkunastu cm. Podobnie w in. wsiach nad rzeką Czarny Dunajec.

Okresowo wybierano też kamień na Gąsienicowej Hali do budowy schroniska w 1923-24, oraz do jego rozbudowy w 1950. W latach międzywoj. był czynny mały kamieniołom u wylotu Doliny Małej Łąki. Istnieją kamieniołomy na Podhalu w Szaflarach i w Rogoźniku, żwirownie w Czarnym Dunajcu i Podczerwonem oraz już nieczynny kamieniołom z pokładami andezytu w Kluszkowcach.Po niegdyś węgierskiej a potem słow. stronie Tatr od 1874 przez kilkanaście lat był czynny kamieniołom w » Kardolinie. W 1874-77 » Bogumił Hoff prowadził kamieniołomy "Spółki Kopalin Tatrzańskich" po pd. stronie Tatr, m.in. w Dolinie Zimnej Wody. Znacznie później powstał kamieniołom w Tatrz. Kotlinie, zamknięty dopiero ok. 1960, gdy zauważono, że wysadzanie skał spowodowało pęknięcia stropu w pobliskiej Bielskiej Jaskini. U podnóża pd. stoków Babek w Tatrach Zach. (na pn. od wsi Bobrowiec) jest czynny duży kamieniołom.

Z kamieniołomów na Orawie najważniejszy był we wsi Biały Potok (nad Zimną Wodą Orawską), gdzie wydobywano piaskowiec, transportowany niegdyś na tratwach aż do Budapesztu. Czynny obecnie jest kamieniołom powyżej Zuberca, przy drodze na Wyżnią Huciańską Przełęcz. Małe kamieniołomy, dłużej lub krócej eksploatowane, istniały w wielu miejscach u podnóża Tatr, np. u wylotów niektórych dolin tatrz. lub w ich dolnych częściach. Wydobywano też często kamienie i żwir z potoków tatrz. i z moren u podnóża Tatr (np. z dolnego końca Żółtej Ściany Wielickiej), m.in. przy budowie dróg.Niedaleko od stóp Tatr są też eksploatowane złoża trawertynu (w Beszeniowej na Liptowie i w Ganowcach na Spiszu).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024