E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Miasto Zakopane

Zakopane - informacje ogólne

 
Herb Zakopanego

Zakopane jest najwyżej położonym miastem w Polsce: jego część miejska rozciąga się od 750 do 1000 m npm. W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się jeszcze część Tatr (z najwyższym punktem jakim jest wierzchołek Świnicy - 2301 m), a także Gubałówka (1120 m). Najwyższym miejscem pracy w Polsce jest obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu - 1985 m npm. Centralny punkt Zakopanego - skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki leży na wysokości 838 m npm.

Miasto jest usytuowane w Rowie Podtatrzańskim, między Tatrami a wzgórzem Gubałówki, należącym już do Beskidów. Stanowi południową część Podhala - regionu podgórskiego, od północy sąsiadującego z Tatrami. Kotlina, w której położone jest Zakopane, to część Rowu Podtatrzańskiego, ograniczonego od południa Tatrami, do północy Pogórzem Gubałowskim. Miasto, usytuowane najwyżej w Polsce, leży na 49°18' szerokości geograficznej północnej i 19°57' długości geograficznej wschodniej.

     
Centralny punkt Zakopanego - skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki
(fot. Andrzej Samardak)

  
Zakopane i Tatry z Gubałówki
(fot. Andrzej Samardak)

Od 1 stycznia 1995 roku Zakopane stanowi samodzielną gminę miejską. Przedtem wchodziło w skład gminy tatrzańskiej, której było stolicą. Do 1975 r. leżało w województwie krakowskim, potem, do 31 grudnia 1998 - w nowosądeckim. Od 1 stycznia 1999 r. jest również siedzibą powiatu tatrzańskiego, w skład którego - poza Zakopanem - wchodzą gminy: Kościelisko, sąsiadująca gmina Poronin, w obrębie 10 kilometrów Bukowina Tatrzańska oraz Biały Dunajec. Graniczy od zachodu z Kościeliskiem, od północy z Nowem Bystrem i Zębem, od wschodu z Poroninem i Murzasichlem, od południa, przez Tatry ze słowackim Spiszem i Liptowem. Miejska część Zakopanego nie leży zatem w Tatrach, lecz na terenie Podhala. Ale w obrębie administracyjnych granic Zakopanego znajduje się także duża część Tatr: w rejonie Toporowej Cyrhli granica miasta wchodzi w obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego i przez Dolinę Suchej Wody Gąsienicowej wbiega na szczyt Żółtej Turni, następnie grzbietem przez Granaty i Kozi Wierch dochodzi na szczyt Świnicy i dalej biegnie główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch na Czerwone Wierchy. Na szczycie Małołączniaka granica miasta odchodzi w kierunku północnym. Ostatnią od zachodu walną doliną - to znaczy taką, która zaczyna się na przedpolu Tatr i podchodzi pod samą główną grań - leżącą w granicach Zakopanego, jest Dolina Małej Łąki. Obszar tatrzański Zakopanego administrowany jest, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, przez dyrekcję Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ostatnią od zachodu walną doliną
leżącą w granicach Zakopanego,
jest Dolina Małej Łąki
(fot. Andrzej Samardak)
  

Główny potok Zakopanego to płynąca z zachodu na wschód Cicha Woda, która po połączeniu z potokiem Bystra (nie Bystry!) otrzymuje nazwę Zakopianka. Zakopianka zaś, po połączeniu w Poroninie z rzeczką Poroniec, przybiera nazwę Biały Dunajec. Od południa do Cichej Wody i Zakopianki wpadają potoki płynące z reglowych dolin, a wśród nich największe - Młyniska (z Doliny Strążyskiej), Biały Potok (z Doliny Białego), Bystra (z Doliny Bystrej) i Potok Olczyski (z doliny o tej samej nazwie). Od północy, ze skłonu Pogórza Gubałowskiego, spływają mniejsze i okresowo wysychające potoczki - m.in. Sobiczkowy, Szymoszkowy i Walowy Potok.

  
Ulica Kasprusie
(fot. Andrzej Samardak)

Sieć uliczna Zakopanego jest dość gęsta: na powierzchni ok. 8,5 km2 znajdują się ponad 100 ulic, ale większość z nich to krótkie odcinki, o długości nie przekraczającej 500 metrów. Najważniejsze arterie to ul. Krupówki i jej przedłużenia - ul. Zamoyskiego i al. Przewodników Tatrzańskich, ul. Kasprusie przedłużona ulicą Strążyską oraz ul. Chramcówki, Jagiellońska, Chałubińskiego i Grunwaldzka. Wszystkie te ulice wiodą z północnego wschodu na południowy zachód - sieć uliczna Zakopanego tworzyła się z dawnych dróg pasterskich, potem turystycznych, prowadzących w Tatry. Najważniejsze ulice biegnące ze wschodu na zachód to Nowotarska i będąca jej przedłużeniem Kościeliska oraz Kościuszki. Zakopane ma zaledwie jeden plac i to niewielki (plac Niepodległości), mały park miejski, noszący nazwę "Park Dzieci i Młodzieży imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego" i jedyną w swoim rodzaju łąkę śródmiejską, stanowiącą znakomity teren do spacerów ze wspaniałym widokiem na Tatry - Równię Krupową.

     
Równia Krupowa
(fot. Andrzej Samardak)
 



•  Zakopane   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 mirko-33      19:16 Sb, 09 Cze 2012
witam jestem zakopianczykiem i bardzo ładnie pokazano Równie Krupową na tle Tatr i akurat była piekna pogoda na tak udane zdjęcia pozdrawiam właściciela tych zdjeć P. Samardaka Mirosław Jabłóński Z-ne










Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024