E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański» Miasto Zakopane» Powiat tatrzanski

Powiat Tatrzański

 
Logo Powiatu Tatrzańskiego

Powiat Tatrzański - skarbnica tradycji i kultury góralskiej oraz unikalnej przyrody położony jest u podnóża Tatr, na obszarze zwanym Skalnym Podhalem, będącym subregionem Podhala.Od strony północnej sąsiaduje z powiatem nowotarskim, natomiast wschodnie, południowe i zachodnie jego granice stanowią granice państwa.

W skład powiatu wchodzą następujące gminy: Zakopane – siedziba starostwa, Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin o łącznej powierzchni 471, 62 km kw. Z 66 048 mieszkańcami. Na terenie powiatu znajduję się 7 456 podmiotów gospodarczych. Teren Powiatu Tatrzańskiego należy do najatrakcyjniejszych turystycznych regionów Polski. Jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki górskiej i sportów zimowych, a sezon trwa tu w zasadzie cały rok. W tych też celach przybywa tu rocznie kilka milionów osób.

Niezapomnianych wrażeń przede wszystkim dostarczają wędrówki górskimi szlakami. Turyści mają do dyspozycji ok. 300 km oznakowanych szlaków o różnym stopniu trudności. Do najciekawszych należą m.in. spacerowa Droga pod Reglami z ciekawymi widokami na Kotlinę Zakopiańską, Dolina Białego – piękny szlak wśród wspaniałego lasu i oryginalnych form skalnych; Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy, szlak przez Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej, której warto zaglądnąć do Jaskini Mroźnej. Bardziej wysportowanym piechurom niezapomnianych wrażeń dostarczą m.in. szlaki z Morskiego Oka przez Czarny Staw na Rysy lub do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz słynna Orla Perć. W rejonie Pasma Gubałowskiego, również jest 110 km oznakowanych ścieżek spacerowych np. szlak im. Kostki Napierskiego, skąd rozciąga się śliczna panorama Tatr.  Amatorzy „ białego szaleństwa” mają do dyspozycji w granicach Powiatu Tatrzańskiego wyciągi krzesełkowe i orczykowe. Nie zapomniano również o rowerzystach, dla których przygotowano „Tatrzański Szlak Rowerowy” (8 tras rowerowych). Na terenie Powiatu Tatrzańskiego wytyczony jest również „Szlak Oscypkowi”, który umożliwia przyjeżdżającym na Podhale dotrzeć bezpośrednio do 15 najpopularniejszych bacówek. Można tam skosztować nie tylko najsmaczniejszego oscypka, ale również, bundz, żętyce i samemu zobaczyć wyrób wspomnianych produktów regionalnych. W rejonie Gubałówki i Czarnej Góry uprawia się dość specyficzny sport – paralotniarstwo.

Zakopane i okolice stanowią centrum życia kulturalnego. Wiele zabudowań ma charakter zabytkowy. Najwięcej z nich można podziwiać na ulicy Kościeliskiej. W Powiecie Tatrzańskim dobrze rozwinięte jest rzemiosło ludowe m.in. wyroby z drewna, skóry, wełny, malarstwo na szkle, kowalstwo. Atrakcyjne pamiątki ludowe nabywać można na terenie całego Skalnego Podhala, a szczególnie na Krupówkach w Zakopanem. Na terenie Powiatu Tatrzańskiego odbywają się liczne imprezy, m.in. Wielka Majówka Tatrzańska, Tatrzańskie Wici, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich; Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej; Poroniańskie Lato w Poroninie; Przednówek w Polanach w Kościelisku; Parada Gazdowska i Nojśwarniyso Góralecka ( Wybory Miss Podhala) w gminie Biały Dunajec i inne imprezy muzyczne cieszące się popularnością wśród turystów. Żywo kultywowany jest folklor i kultura góralska poprzez działalność muzycznych zespołów regionalnych.




oficjalna strona Powiatu Tatrzańskiego











Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024