Zakopane to jedna z najpopularniejszych miejscowości naszego kraju, w której bywa cudnie, ale i tłoczno. Warto więc planując tu pobyt zwrócić baczną uwagę na pojemność zakopiańskich miejsc noclegowych, restauracji, parkingów i wielu atrakcji turystycznych, zatłoczenie których może nieco pokrzyżować skrupulatne plany urlopowe. Polecamy przyjęcie innej okazyjnej formy wypoczynku i korzystania po prostu, z czego się da w danej chwili. Dość ważnym czynnikiem urlopowym jest sama pogoda, która równie szybko jak nadmiar turystów może w mgnieniu oka zmienić plany na jutro, dlatego tym bardziej trzeba to mieć na uwadze. Atutem Zakopanego jest niewątpliwie mnogość atrakcji, z których popularnych jest tylko kilkanaście a pozostałe odkrywane są tylko przez nielicznych turystów, którzy zazwyczaj znajdują je dopiero wówczas, kiedy słotna pogoda uniemożliwia zdobywanie tatrzańskich szczytów.
Punkty gastronomiczne, zwłaszcza te w typowo regionalnej oprawie to niewątpliwie jedna z wizytówek współczesnej stolicy Tatr. Ilość góralskich karczm jest wręcz trudna do określenia, bowiem spotkać je można niemal wszędzie, zaś przy reprezentacyjnej ulicy Krupówki, poszczególne restauracje "ocierają się" wręcz jedna o drugą. Takie zagęszczenie lokali gastronomicznych powoduje w miarę wyrównany poziom usług, cen i dodatkowych atrakcji w postaci granej na żywo góralskiej muzyki. Warto podczas urlopu korzystać z tych lokali, tym bardziej, że w znakomitej większości serwuje się w nich smaczne potrawy bazujące na regionalnej góralskiej kuchni, która, jako że oparta na prostych produktach roślinnych i zwierzęcych, wciąż uchodzi za naturalną i zdrową, choć niekoniecznie niskokaloryczną. Nie warto jednak przejmować się tymi kaloriami, bowiem w górach wszystko szybciej się spala, pod jednym wszakże warunkiem, że od czasu do czasu z Krupówek trafi się na jakiś turystyczny szlak!
O przejażdżkę bryczką czy saniami w Zakopanem nie można się martwić, wystarczy tylko znaleźć odpowiedni postój tych "konnych taksi-zaprzęgów". Zazwyczaj odnaleźć je można w dolnej części Krupówek, w pobliżu Ronda Kuźnickiego lub Skoczni Narciarskiej.
W okolicy Zakopanego znajdują się przepiękne tereny, które zachwycą każdego, kto przyjechał tutaj miło spędzić czas. Największa atrakcja, z którą Zakopane od zawsze było kojarzone, to oczywiście Tatry, o których była mowa powyżej. Warto jednak zauważyć również inne okolice Zakopanego, znajdujące się poza granicami Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stojąc plecami do Tatr po lewej ręce rozciąga się nad Zakopanem grzbiet Gubałówki, za którym znajdują się malownicze wioski zagubałowskie: z nich godny obejrzenia jest między innymi Chochołów, w którym zachował się zwarty układ drewnianych góralskich chałup, Czarny Dunajec - wioska, która niegdyś była miasteczkiem, a w której do dzisiaj można podziwiać stylowe czarnodunajeckie dworki, zaś na jej obrzeżach ciekawe przyrodniczo zespoły torfowisk. Nieco dalej za Czarnym Dunajcem rozciąga się już polska cześć Orawy, na której terenie nie można nie zobaczyć unikatowego kościółka w Orawce a po drodze na Babią Górę nie odwiedzić skansenu orawskiego budownictwa w Zubrzycy Górnej. Na północ od stolicy Tatr wije się dolina Białego Dunajca, wzdłuż której położone są wioski: Poronin - kojarzona po dziś dzień z Włodzimierzem Iljiczem Leninem, Biały Dunajec z bardzo żywotną jeszcze kulturą góralską oraz rozległa wioska Szaflary położona wśród malowniczych wapiennych wzgórz Pienińskiego Pasa Skałkowego. Północnym biegunem Podhala jest oczywiście Nowy Targ - popularnie zwany przez Podhalan "Miastem", w którym od czasów średniowiecza rytm życia narzuca cotygodniowy jarmark. Nowy Targ to także sportowe lotnisko i zbudowany przez zbójników kościółek Św. Anny, który wraz z czterema innymi świątyniami: w Łopusznej, Harklowej, Dębnie Podhalańskim i Grywałdzie tworzy unikatowy zespół pięciu drewnianych kościółków gotyckich, których nie sposób ominąć, tym bardziej, że położone są one przy głównej trasie wiodącej z Nowego Targu w stronę Pienin. Bliżej Zakopanego, po stronie wschodniej znajduje się kilka podhalańskich wiosek konkurujących z Zakopanem w kwestii stoków narciarskich i atrakcji krajoznawczo-przyrodniczych.