E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Gospoda Włóczęgów

 
  Kategoria: 
Organizacja 

  opis  
  forum (0)  

"Gospoda Włóczęgów" . Spółdzielnia mieszkaniowo-turystyczna, która powstała w Warszawie w 1923, a w 1924-36 prowadziła w Zakopanem schronisko turystyczno-wypoczynkowe. Skupiała działaczy Komunist. Partii Polski, lewicy Polskiej Partii Socjalist., Związków Zawodowych i Spółdzielczych oraz postępową inteligencję naukową.

Założycielami spółdzielni byli m.in.: » Kazimierz Jasiński (prezes), Bolesław Bierut, Jan Jerzy Heryng, Maria Lewińska, Stanisław Szwalbe i Stanisław Tołwiński. Wśród członków byli ponadto: Ludwik Merkel, Antonina Merklowa (pseud. literacki Sokolicz), » Mieczysław Szczuka, » Karol Stryjeński, » Józef Oppenheim, » Jan Chmielewski i in.

Spółdzielnia zamierzała wybudować w Zakopanem dom wg projektu K. Stryjeńskiego, jednakże trudności finansowe przeszkodziły realizacji. Wynajęto więc 15 IX 1923 w Zakopanem na pd. stokach Antałówki, a następnie w 1925 zakupiono drewniany domek i zwano go "Gospodą Włóczęgów" lub "Domkiem na Antałówce". Przyjeżdżali tam działacze komunist. i socjalist. (często po pobycie w więzieniu), aby wypocząć lub leczyć się. Przybywały również ich rodziny oraz sympatycy. Wśród przyjeżdżających byli też poeta Władysław Broniewski oraz taternicy Józef Orenburg, Henryk Jędrzejowski i wspom. już M. Szczuka.

Spółdzielnia organizowała zbior. wycieczki robotn. w okolice podwarszawskie i dalsze, a przebywający w "Gospodzie Włóczęgów" w Zakopanem często uprawiali turystykę lub taternictwo. "G.W." miała własnych przewodników spośród członków spółdzielni i działaczy oświatowych. W schronisku tym, gdzie była świetlica i biblioteka, odbywały się zebrania dyskusyjne i odczyty na tematy społ. i krajoznawcze. Prelegenci spółdzielni prowadzili wykłady krajozn. również w organizacjach robotn. w Warszawie. "G.W." organizowała turystykę i krajoznawstwo w oparciu o masowe organizacje robotnicze.

Władze adm. orientowały się w polit. obliczu "G.W." i szykanowały ją przez inwigilację przyjeżdżających, ciągłe rewizje policyjne, utrudnienia podatkowe itd. W 1936 schronisko zlikwidowano zarówno z powodu owych szykan jak i ogólnych trudności finansowych spółdzielni, która wkrótce przestała istnieć.

W zakop. "G.W." znajdowała się księga pamiątkowa, zawierająca m.in. ciekawe opisy wycieczek tur. i tatern., np. pióra M. Szczuki. Księga ta zaginęła (?), jednakże niektóre opisy Szczuki zachowały się dzięki wcześniejszemu wydrukowaniu ich w "Dźwigni", a inne w odpisach w zbiorach W.H. Paryskiego, który część opublikował potem w "Taterniku" i "Krzesanicy".

W 1936 "G.W." została zakupiona przez majora Mikołaja Wisznickiego, który nazwał ten dom "Lancą"; stoi on przy drodze zwanej obecnie ulicą Broniewskiego. PTTK zamierzało urządzić tam muzeum. W 1967 na domu tym umieszczono tablicę pamiątkową z nazwą "Gospoda Włóczęgów".



Literatura:
Franciszek Ksawery Sawicki: Gospoda Włóczęgów. "Wierchy" 20, 1950-51. - Tenże: Tropami wspomnień. "Ziemia" 1969-70.



KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024