E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  
Ma    Mb  Mc    Md  Me  Mf  Mg  Mh  Mi  Mj  Mk  Ml    Mm  Mn    Mo    Mp  Mr  Ms    Mt  Mu  Mw  Mz   

  Przeglądasz dział: Mn
ilość pozycji w dziale: 15
Zmień dział na:
 
mnich (Nie okreslony)
   mnich (legendarny). Górale podh. opowiadali dawniej, że po Tatrach wędruje tajemniczy m. (czy duch mnicha) i że ujrzenie go wróży nieszczęście. Michał Bałucki przypuszczał, że wierzenie to wiąże się z pobytem Cystersów na Podhalu (XIII w.) i że "rządy mnichów musiały dobrze dać się we znaki Podhalanom, kiedy tak smutnie i niekorzystnie zapisali postać mnicha w swojej pamięci". W dawnych rękopiśmiennych spiskach (przewodnikach)...
więcej
Mnich (Szczyty)
   Mnich (2068, 2070 m); Mních; Mönch; Barát. P. Charakterystyczna w krajobrazie Morskiego Oka iglica skalna, wznosząca się na pd.-zach. od tego jeziora, na prawo od Mięguszowieckich Szczytów, na skraju Doliny za Mnichem. Niegdyś uważany za niedostępny, a potem za najtrudniej osiągalny szczyt tatrz., dzisiaj M. jest jedną z najpopularniejszych turni w Tatrach, zwiedzaną corocznie przez licznych taterników, ale nie jest to wycieczka dla...
więcej
Mnich Jałowiecki (Nie okreslony)
   Mnich Jałowiecki lub po prostu Mnich (1462, 1460 m); Mních. S. Wzgórze o skalistych partiach szczytowych i lesistych stokach opadających ku wsch. i pd.-wsch. do dolnej części Jałowieckiej Doliny. Tuż na zach. od wierzchołka M.J. znajduje się »Czerwieniec, a dalej na zach.: Babki. Cały M.J. i jego stoki stanowią ściśły rezerwat przyr. W jego podszczytowych partiach jest kilka jaskiń o rozwinięciu pionowym (najgłębsza Studnia w...
więcej
Mnich Małołącki (Nie okreslony)
   Mnich Małołącki lub po prostu Mnich. P. Dolna turnia w grupie skał po pd. stronie dolnego końca żlebu spadającego z Kondrackiej Przełęczy (1722, 1725 m) do Doliny Małej Łąki. M.M. opada ku dolinie swą częściowo przewieszoną zach. ścianą, ok. 140 m wysoką.Górne turnie w tej samej grupie skał nazywają się Babka i Dziadek. Nazwy Mnich, Babka i Dziadek są ludowe, używane przez pasterzy z Hali Mała Łąka w latach międzywoj. i...
więcej
Mnich, Zadni (Szczyty)
   Mnich, Zadni (2172, 2172 m); Druhý Mních, Zadný Mních; Mönch II., Hinterer Mönch; Barát II., Hátsó-Barát. PS. Urwista turnia w gł. grani Tatr Wys. ponad Doliną za Mnichem, między Ciemnosmreczyńską Turnią a Cubryną. Zadniego Mnicha widać dobrze z końcowej części szosy do Morskiego Oka, ale nie znad samego jeziora, skąd zasłania go Mnich.Pierwsze wejście: Janusz Chmielowski i przew. Klimek Bachleda w 1904. Zimą: Henryk Bednarski,...
więcej
Mnichem, Dolina za (Nie okreslony)
   Mnichem, Dolina za; dolinka za Mníchem; Mönchstal; Barát-völgy. P. Zasłana rumowiskami dolina, ok. 1 km dług., stanowiąca odnogę Doliny Rybiego Potoku. Otaczają ją: Miedziane, Szpiglasowy Wierch, Ciemnosmreczyńska Turnia, Zadni Mnich, Cubryna i Mnich.Na dolnym tarasie Doliny za Mnichem leży jej największy, ale często wysychający Staw Staszica. Na wyższym, bocznym tarasie doliny leży grupa maleńkich Wyżnich Mnichowych Stawków, a na...
więcej
Mnichem, Hala za (Nie okreslony)
   Mnichem, Hala za. P. Dawna hala past., obejmująca niegdyś Dolinę za Mnichem i wsch. stoki góry Miedziane. Była to właściwie tylko część Hali Morskie Oko, ale w praktyce dość wyodrębniona. Jedyny szałas Hali za Mnichem stał na Mnichowej Płaśni.
więcej
Mnichem, Żleb pod (Nie okreslony)
   Mnichem, Żleb pod. P. Wielki, głęboko wcięty żleb, który spod Małej Cubryńskiej Galerii zbiega w dół ku pn.-wsch., między urwiskami Cubryny i Mnicha, w kierunku pd.-zach. brzegu Morskiego Oka. Ze Żlebu pod Mnichem wypiętrza się pn.-wsch. ściana Mnicha.
więcej
Mnichowa Płaśń (Nie okreslony)
   Mnichowa Płaśń (ok. 1650 m) lub Płaśń pod Mnichem. P. Duży taras na wsch. stokach Miedzianego, w pobliżu ścieżki wiodącej znad Morskiego Oka do Doliny za Mnichem. Niegdyś stał tu jedyny szałas (dość prymitywna koleba) Hali za Mnichem.
więcej
Mnichowa Płaśń, Wyżnia (Nie okreslony)
   Mnichowa Płaśń, Wyżnia (ok. 1820-1875 m). P.Wielki nieregularny taras po orogr. prawej stronie Doliny za Mnichem, na pd.-wsch. od Stawu Staszica i powyżej niego; sięga pod pn. ścianę Mnicha. Na piętrach W.M.P. leżą Wyżnie Mnichowe Stawki.
więcej
Mnichowe Plecy (Nie okreslony)
   Mnichowe Plecy. P.Duży taras u samego podnóża pn.-zach. ściany Mnicha, wysoko ponad dnem Doliny za Mnichem i dużo wyżej od Wyżniej Mnichowej Płaśni.
więcej
Mnichowe Stawki, Wyżnie (Nie okreslony)
   Mnichowe Stawki, Wyżnie. P. Grupa dziewięciu maleńkich stawków na bocznym tarasie Doliny za Mnichem, zwanym Wyżnią Mnichową Płaśnią, na wys. od 1833 do 1871 m. Ich powierzchnia: od 0,004 do 0,06 ha. Największy (44,5 x 21 m) i zarazem najgłębszy (2,3 m) leży najdalej ku pd.-wsch.Wszystkie te stawki oprócz największego okresowo wysychają w zupełności. Zagłębienia tych stawków zostały wyżłobione przez lodowiec w litej skale.
więcej
Mnichowy Stawek, Zadni (Nie okreslony)
   Mnichowy Stawek, Zadni (ok. 2070 m). P. Maleńki staweczek na najwyższym tarasie Doliny za Mnichem u stóp Zadniego Mnicha i Cubryny. Do późnego lata bywa ukryty pod pokładami śniegów zimowych. Z wszystkich stawów Tatr Pol. leży on najwyżej. Pomiary Józefa Nyki: 0,04 ha, 35 x 15 m, głęb. 1,1.
więcej
Mnichy Chochołowskie (Nie okreslony)
   Mnichy Chochołowskie (ok. 1500 m). P.Długi rząd turniczek nad lasem na pd. zboczu wsch. ramienia Bobrowca, wysoko nad Chochołowską Polaną, z której dobrze je widać.
więcej
Mniszek (Nie okreslony)
   Mniszek (ok. 2045 m). P. Wybitna turniczka w pd.-zach. grani Mnicha, dobrze widoczna znad Morskiego Oka.
więcej


[1]


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024