E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  
Ba    Bb  Bc    Bd  Be  Bf  Bg  Bh  Bi  Bj  Bk  Bl    Bm  Bn    Bo    Bp  Br  Bs    Bt  Bu  Bw  Bz   

  Przeglądasz dział: B
ilość pozycji w dziale: 442
Zmień dział na:
 
Baán (Ludzie)
   Baán (ród), pierwotnie Tersztyánszky, Trsztyanszky itp. Węg. ród szlachecki, wywodzący się od » Bogomera, z siedzibą w Trzcianie (Trstené) na Liptowie. Ziemie należące do tego rodu sięgały w głąb Tatr. Zob. też: Szentiványi (ród) oraz własnościowe sprawy.
więcej
baba (Nie okreslony)
   baba, Baba i Babia Góra. PS. Nazwy wzniesień Baba, Babia Góra itp. istnieją na szerokim obszarze krajów słowiańskich, m.in. w Polsce od Mazowsza i Wielkopolski aż po Karpaty oraz na Słowacji. W Tatrach również się zdarzają tego typu nazwy na oznaczenie skał, szczytów i in. wzniesień: Baba, Lendacka Baba, Żółta Baba, Białe Baby, Babi Wierch, Babki itd., a na oznaczenie potoków i dolin: Babia Dolina, Babina i in. W literaturze spotyka...
więcej
Baba (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Baba lub Lendacka Baba. S. Najwybitniejsza turniczka na pn. stoku zaraz poniżej Rakuskiego Przechodu, przy Magistrali Tatrz., nad górnym końcem Skrajnego Lendackiego Żlebu. Nazwa pochodzi od kształtu owej turniczki (sylwetka przysadzistej baby w chuście).
więcej
Baba (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Baba lub Ważecka Baba; Baba. S. Wybitna, przysadzista skałka w górnej części pd.-zach. ramienia Siodełkowej Kopy, wysoko nad Polaną pod Babą.
więcej
Baba (Przełęcze)
   Baba lub Olczyska Baba. P. Niewielka, ale wybitna igła skalna przy dolnym (pn.-wsch.) końcu pasa skał zwanego » Piórem, nad dolną częścią Olczyskiej Doliny. Swym kształtem przypomina kobietę (babę).
więcej
Baba,Żółta (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Baba, Żółta . S. Bulaste wzniesienie w pd.-zach. kącie Doliny Białych Stawów, między Żółtym Stawkiem a Białymi Babami.
więcej
Babą, Polana pod (Hala - Polana)
   Babą, Polana pod (w dolnej części 1510 m n.p.m); Polana pod Babou. S. Obszerna polana na pd. stokach Siodełkowej Kopy, przecięta Wyżnim Podkrywańskim Chodnikiem, nad zach. brzegiem Siodełkowego Potoku.Nazwa Polany pod Babą pochodzi od skałki Baba (Ważecka Baba), widocznej z tej polany wysoko w górze na pd.-zach. ramieniu Siodełkowej Kopy.
więcej
Babia Dolina (Doliny)
   Babia Dolina ; Babia dolina; Babengrund; Boszor-kány-völgy. S. Górna część Doliny za Tokarnią w Tatrach Biel., od ok. 1000 m n.p.m w górę. Płynie nią Babi Potok.Nazwę tej doliny wywodzono od bab (czarownic), które jakoby miały tam siedzibę, skąd zsyłały burze i zawieruchy na okolicę, ale jest to czysty domysł, nie znajdujący poparcia choćby w podaniu lud. z okolicy. Pochodzenie nazwy B.D. nie jest znane.
więcej
Babiński Mieczysław (Ludzie)
   Babiński Mieczysław (2 VI 1897 Myślenice - 18 VII 1984 Kraków, poch. na Podgórzu). Dziennikarz, taternik, japonolog. Jako dziennikarz pracował w Krakowie kolejno w "Głosie Narodu", "Dz. Pol." i "Echu Krakowa", ogłaszając od 1932 roku w tych dziennikach i w różnych czasopismach b. liczne artykuły na tematy tur., tatern. i alpinistyczne. Uprawiał turystykę w Tatrach od 1929, a taternictwo od 1933; jeszcze w 1976 (mając 79 lat) prowadził...
więcej
Babka (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Babka . P. Nazwa ludowa turni powyżej »Mnicha Małołąckiego. Koło Babki jest turnia Dziadek.
więcej
Babki (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Babki (1568, 1566 m n.p.m); Babky. S. Wybitne, końcowe, pd.-zach. wzniesienie w pd. grani Siwego Wierchu, po zach. stronie dolnego odcinka Jałowieckiej Doliny. Z wierzchołka Babek roztacza się piękny i rozległy widok na Liptów i Orawę oraz otaczające je pasma górskie. Na wsch. i pd.-wsch. stokach B. znajdują się skały » Mnich i » Sokół ( które zostały objęte rezerwatem przyrody) oraz siodło (polana) » Czerwieniec.
więcej
Babkowa Przehyba (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Babkowa Przehyba (1505 m n.p.m). S. Rozłożyste trawiaste siodło w pd. grani Siwego Wierchu, bezpośrednio na pn.-wsch. od szczytowej kopuły Babek.
więcej
Babkowy Stawek (Woda)
   Babkowy Stawek; Stawek pod Babkami.  
więcej
Baby, Białe (miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb)
   Baby, Białe . S. Trzy bulaste wzniesienia (Mała Biała Baba ok. 1810 m n.p.m, Pośrednia Biała Baba i Wielka Biała Baba 1879 m n.p.m) w grzbiecie, który oddziela kotliny z Rzeżuchowymi Stawkami od gł. (pn.) gałęzi Doliny Białych Stawów.
więcej
baca (Terminologia)
   Kierownik owczej gospodarki past. w » szałasie w Tatrach i w okolicznych pasmach górskich. B. kierował pracą podległych sobie » juhasów i » honielników. Pasienie zwykle zostawiał juhasom, a sam wyrabiał ser. Na hali był zwykle jeden b., czasem dwóch lub więcej i wtedy każdy b. kierował oddzielnym zespołem gosp. Słowo baca jest węg. pochodzenia.
więcej
Bačániová Melinda (Ludzie)
   Bačániová Melinda , początkowo Bacsányiová (1905-1987 Nowa Wieś Spiska). Słow. taterniczka i alpinistka, z zawodu urzędniczka bankowa. Taternictwo uprawiała gł. w 1926-39 w towarzystwie taterników węg. i słow. (István Zamkovszky, Alexander Škarvan, Zoltán Brüll, Ján Oružinský i in) i polskich (m.in. Jan Sawicki i Stanisław Motyka). Uczestniczyła w pierwszych przejściach, np. wsch. granią Żabiej Turni Mięguszowieckiej (w...
więcej
Bachát Daniel (Ludzie)
   Bachát Daniel , pseud. Miloslav Dumný, Podkriváňsky, Tatranský (18 VI 1840 Ratková, okres Rimavská Sobota - 13 IV 1906 Budapeszt). Słow. literat, pastor w Mikułaszu Lipt., w 1863-73 ewang. proboszcz w Przybylinie, od 1873 mieszkał w Budapeszcie. W jego bogatej twórczości pisarskiej jest sporo pozycji dotyczących Liptowa i Tatr, np. K prírodopisu Tatier ("Peštbudínske Vedomosti" 1866, nr 86, m.in. o ochronie kozicy i świstaka),...
więcej
Bachleda (Ludzie)
   Bachleda . Nazwisko znane na Podhalu od b. dawna (we wsi Ząb co najmniej od 1638), zwł. na Skalnym Podhalu, m.in. w Zakopanem i Kościelisku, i do dziś częste. Pojawia się też w spiskich wsiach Jurgów i Zdziar oraz w orawskim Podszklu. Może przywędrowało na Podtatrze od wsch. z Wołochami i wywodzi się z rum. bahlit ? = mrukliwy. Wg podh. podania lud. Bachledzi pochodzą od zakonnika, który zbiegł z klasztoru w...
więcej
Bachleda Klemens (Ludzie)
   Bachleda Klemens , potocznie Klimek (1849 Bachledówka = Bachledy w Zakopanem - 6 VIII 1910 w Tatrach, poch. w Zakopanem na nowym cment.). Słynny przewodnik i ratownik tatrz. Jako sierota spędził młodość na pracy u gazdów w Zakopanem, u baców na halach, a potem wywędrował za pracą na Słowację. Po służbie wojsk. wrócił do Zakopanego w 1873, trafiając na epidemię cholery. Z wielkim poświęceniem pielęgnował chorych i grzebał zmarłych....
więcej
Bachleda-Tajber Jan (Ludzie)
   Bachleda-Tajber Jan . Jeden z najlepszych przewodników tatrz. na przełomie XIX i XX w., pochodzący z Zakopanego. Przewodnikiem II klasy został ok. 1890, a I klasy przed 1900. Chodził w góry m.in. z tak znanymi taternikami jak Karol Potkański, Kazimierz Tetmajer, Janusz Chmielowski. Brał udział w wielu wyprawach odkrywczych, nieraz w towarzystwie swego słynniejszego kolegi, Klimka Bachledy. Już w 1887 uczestniczył w II wejściu na Mnicha (z...
więcej
Bachledzka Dolina (Doliny)
   Bachledzka Dolina ; Bachledova dolina. S. Wcina się w stoki Magury Spiskiej naprzeciwko Tatr Biel. i zbiega na pd.-zach. do dolnego końca Zdziarskiej Doliny, w miejscu gdzie ta ostatnia skręcając na pd. przechodzi w Dolinę Kotliny. W B. D. znajduje się jedno z osiedli wsi Zdziar, zamieszkałe niegdyś przez Bachledów (stąd nazwa). U wylotu B. D., przy szosie między Zdziarem a Tatrz. Kotliną, jest przystanek autobusowy "Bachledova...
więcej
Bäckerówna Stanisława (Ludzie)
   Bäckerówna Stanisława (ok. 1920 Zakopane), siostra Heleny Hajdukiewiczowej . Taterniczka przed II wojną świat., wtedy w klubie "Makolągwy ". W 1947 należała do grupy taterników usiłujących stworzyć Polski Klub Wysokogórski w Wielkiej Brytanii. Wyszła za mąż za » Jerzego Skolimowskiego i zamieszkała w Afryce.
więcej
bacówka (Terminologia)
   Mieszkalny budynek past. (szałas, koleba) na hali, zajmowany przez bacę (z juhasami). W ostatnich latach zaczęto też używać tej nazwy dla małych schronisk tur. (poza Tatrami).
więcej
Bacówka (Organizacja)
   Bacówka . Grupa pol. taterników skupiona w luźnej formie wokół Kazimierza Panka, ok. 1903 i w latach następnych. Należeli tu m.in. Ignacy Król, Józef Jankowski, Ludwik Pręgowski oraz siostra i żona K. Panka: Władysława Panek-Jankowska i Flora Mira Ogórek-Pankowa. Członkowie Bacówki przystąpili potem do STTT.
więcej
Bacuch (Przełęcze)
   Bacuch lub Przełęcz Bacuch. P. Przełęcz między Małym Giewontem a Grzybowcem. Prowadzą z niej ścieżki na Giewont, na Przełęcz w Grzybowcu i do Małej Dolinki, stanowiącej górne piętro Strążyskiej Doliny. W literaturze i na mapach nazwa Bacuch jest nieraz pisana błędnie Bacug. U górali nazwa Bacuch oznaczała nie samą przełęcz (którą nazywali po prostu Siodełkiem), lecz sąsiadujące z nią zbocza Grzybowca po...
więcej
Bagieński Stanisław (Ludzie)
   Bagieński Stanisław (1876 Warszawa - XII 1948 tamże). Malarz, ilustrator. Studia w Warszawie (u Wojciecha Gersona), Monachium i Paryżu. Malował obrazy batalistyczne, hist. i rodzajowe oraz pejzaże, także tatrz., np. Widok na Giewont, W Tatrach.
więcej
bagno (Rośliny)
   bagno (Ledum palustre), z rodziny Wrzosowatych (Ericaceae). Od 0,5 do 1,5 m wys. krzew o intensywnej terpentynowej woni liści i łodyg. Kwiaty białe w baldaszkach ukazują się w czerwcu i lipcu. W samych Tatrach b. jest rzadkie, na wysokich torfowiskach Podtatrza nieco częstsze. Roślina zagrożona wyginięciem z powodu masowego zbierania. Podlega częściowej ochronie w całej Polsce.
więcej
Bagno (Terminologia)
   "Bagno" . Pierwotnie był to tytuł serii artykułów Stanisława Witkiewicza ("Prz. Zakop." 1902 i jako broszura: Lw. 1903), piętnujących szkodliwą dla Zakopanego działalność jego ówczesnego wójta, dla Andrzeja Chramca i władz gminnych, m.in. za bezprawne usunięcie ze stanowiska lekarza klimatycznego » dra Tomasza Janiszewskiego, ale także i za różne inne sprawy. Na zarzuty Chramiec nie odpowiedział, ale jego asystent i szwagier, dr Jan Gaik...
więcej
Bahdaj Adam (Ludzie)
   Bahdaj Adam (2 I 1918 Zakopane - 7 V 1985 Warszawa). Dziennikarz, literat, od 1951 autor ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży oraz powieści sensacyjnych dla dorosłych, tłumaczonych na wiele języków. Wychowany w Zakopanem, od młodych lat turysta i narciarz, czł. SNPTT. W 1939-45 na Węgrzech. Tatrz. tematyka narc., tatern. i ratownicza występuje w jego książkach: Ich pierwszy start (Wa. 1951, 1955),...
więcej
Bajer Czesław Józef (Ludzie)
   Bajer Czesław Józef (25 X 1900 Łódź - 19 V 1979 w Bieszczadach, poch. w Warszawie). Handlowiec i ekonomista, uczestnik kampanii wrześniowej 1939, w 1945-67 działacz państw., m.in. wicemin. handlu zagr. (1949-58) i wiceprezes NBP (1958-60 i 1965-67), taternik i turysta górski.Taternictwo uprawiał od 1922 (czł. STPTT od 1930), wspinał się m.in. z Januszem Chmielowskim, Jerzym Maślanką, Wiesławem Stanisławskim, Stanisławem K. Zarembą,...
więcej


[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024