E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Zapałowicz Hugo

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Zapałowicz Hugo (15 XI 1852 Lublana - 20 XI 1917 Perowsk, Turkiestan Zachodni). Wybitny pol. botanik oraz podróżnik i działacz tur. (TT), z zawodu prawnik (UJ 1871-75, dr 1876), z zamiłowań przyrodnik (studia na uniw. wiedeńskim 1880-81). W 1880-1905 i 1914-17 służył w wojsku austr. jako sędzia, w 1915-17 w niewoli rosyjskiej. Czł. koresp. AU 1894.

Na Babiej Górze i w Tatrach był po raz pierwszy w 1870 (lub 1869) z kolegami, a ich przewodnikiem w Tatrach był Szymon Tatar starszy; ciekawy opis tej wycieczki ogłosił Z. pt. Zdarzenie w Tatrach ("Pam. TT" 26, 1905). Tatr dotyczą też niektóre wiersze w zbiorku jego poezji Z marzeń i zdarzeń (Kr. 1905). Od 1875 prowadził badania bot. (także geol.) przede wszystkim w masywie Babiej Góry, a później w Karpatach Wsch. i Pd.

Po przeprowadzeniu pierwszych szczegółowych badań bot. na Babiej Górze ogłosił ich wyniki w pracy Roślinność Babiej Góry pod względem geograficzno-botanicznym ("Spraw. Komis. Fizjogr." 14, 1880), zawierającej również uwagi o florze Tatr.

Ma też wielkie zasługi w badaniu szaty roślinnej i dawnych zlodowaceń w Karpatach Wsch. i Pd., a Tatr dotyczą częściowo różne inne jego prace bot., m.in.: Kilka słów o geografii roślinnej ("Kosmos" 16, 1891), Krytyczny przegląd roślinności Galicyi (I-IV, Kr. 1906-14), Prof. F. Paxa "Grundzüge der Pflanzenverbreitung in den Karpathen" ze stanowiska naszego przyrodoznawstwa ("Kosmos" 34, 1909).

W 1888-90 odbył podróż naokoło świata, w czasie której m.in. prowadził badania w Patagonii i przekroczył Andy Patagońskie z Argentyny do Chile. Całą swą podróż opisał w dwutomowej książce Jedna z podróży naokoło ziemi (Lw. 1899) i ogłosił prace nauk. odnoszące się do Patagonii. Był on też zasłużonym działaczem Oddziału Babiogórskiego Tow. Tatrz. (w 1905-09 mieszkał w Zawoi) i przyczynił się wybitnie do wybudowania pierwszego pol. schroniska tur. na Babiej Górze (otwartego w 1906), nazwanego jego imieniem i użytkowanego do dziś. W 1904-7 był członkiem zarządu gł. TT. Swoimi pracami Z. zajmuje b. ważną i trwałą pozycję w rozwoju polskich badań floryst. i geobot. w Karpatach. Jego ogromne zbiory zielnikowe są zachowane w krak. Instytucie Botaniki PAN; pochodzą gł. z Karpat Wsch., ale także z Babiej Góry, Pienin i Tatr. Zasługi Z. w dziedzinie botaniki zostały upamiętnione m.in. w nazwach nowo opisanych roślin: Alchemilla zapalowiczi Pawł. (przywrotnik Zapałowicza), Ranunculus zapalowiczi Pacz. (jaskier Zapałowicza) i in. Nazwy te jednak się nie utrzymały. W uznaniu zasług Z., zarówno w dziedzinie badania Karpat jak i w zakresie turystyki, TT w 1913 mianowało go swym członkiem hon., a już wcześniej, w 1909, został członkiem hon. Oddziału Babiogórskiego TT. W 1925 nazwano jego imieniem schronisko TT na Babiej Górze (na Markowych Szczawinach); podobnie szkołę w Zawoi, szlak tur. w masywie Babiej Góry itd.

Jego działalność górska jest udokumentowana w Muzeum Turystyki Górskiej na Babiej Górze. Najpełniejsze materiały do życiorysu i wielostronnej działalności Z. przedstawiono w 1977 w Krakowie na poświęconym mu sympozjum, zorganizowanym przez Komisję Turystyki Górskiej ZG PTTK i następnie opublikowano (zob. niżej).

Lit. - "Pam. TT" 36, 1917-18 (Kazimierz Rouppert). - "Acta Soc. Bot. Pol." 22, 1953, nr 2 (Bolesław Hryniewiecki). - "Karpaty" 1978-79, nr 13-14 (prace różnych autorów z sympozjum w 1977). - "BUP" cz. II, 1985. - "SBP" 1987 (Alina Skirgiełło).

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2022