E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Zajączkowski Maciej

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Zajączkowski Maciej (19 IV 1909 Kraków - 9 X 1983 Edynburg). Taternik, alpinista, leśnik (dr inż.), adiunkt SGGW w Warszawie (do 1939). Prawnuk »Hieronima Ciechanowskiego.

Turystykę uprawiał w Tatrach od dzieciństwa, taternictwo od 1928, dokonując również i szeregu pierwszych wejść: w lecie np. zach. grzędą Niżnich Rysów (odcinkami w 1935-38, z różnymi towarzyszami), a w zimie m.in. z Dzikiej Doliny przez Durną Przełęcz na Mały Durny Szczyt (1934, z Jakubem Bujakiem i Marianem Sokołowskim), od pn. na Pośrednią Grań (1935, z M. Sokołowskim), na Kaczą Turnię (1939, z Tadeuszem Orłowskim i Jerzym Pierzchałą).

Uprawiał też alpinizm w 1938 w Alpach Austr. (m.in. w Wysokich Taurach, I przejście b. trudnej grani Freiwandeck-Fuscherkarkopf); w czasie wojny chodził po Pirenejach, Atlasie algierskim, Apeninach i Dolomitach, a również w czasie wojny i po niej wspinał się też w górach Walii i Szkocji.

Od 1933 działał w zarządzie KWOWPTT, a w 1936-39 był wiceprezesem Klubu Wysokogórskiego. Był także instruktorem taternictwa.

Na tematy tatern. pisywał w "Taterniku", publikując tam m.in. Po limbowej grani (1935), Świstowy Róg (1936), W śniegach nad Doliną Dziką (1937). Z dziedziny historii taternictwa ogłosił Koło Wysokogórskie przy Oddziale Warszawskim P.T.T. ("Tat." 1936). Pisywał też liczne wiersze o tematyce tatrz., ale opublikował z nich niewiele: Bunt olbrzymów, Pijane góry ("Tat." 1938) i in.W 1928-39 prowadził w Tatrach badania przyr.-leśne, początkowo pod kierownictwem prof. Mariana Sokołowskiego, potem samodzielnie, ogłaszając z tej dziedziny sporo prac, m.in. O południowej granicy zasięgu sosny pospolitej w Polsce i o występowaniu reliktowej sosny w Karpatach Polskich (Kr. 1936), Die Reliktföhre in den Polnischen Karpathen ("Acta Soc. Bot. Pol." 1936, nr 1), Studia nad sosną zwyczajną w Tatrach i Pieninach (Kr. 1949). Zarówno spraw leśnych jak i ochrony przyrody dotyczy jego praca Dolina Sucha Kondracka w Tatrach Zachodnich ("Ochr. Przyr." 1936). Ogłaszał też prace pop.-nauk., np. Z historji sosny w Karpatach ("Wierchy" 1936), Społeczne i gospodarcze znaczenie lasu w górach ("Wiedza i Życie" 1937), Lasy urwiskowe ("Przyr. i Techn." 1938, wsp. z M. Sokołowskim), O szacie leśnej Tatr ("Wierchy" 1938, z tymże). Opublikował interesujący szkic Taternictwo i alpinizm na usługach nauki ("Tat." 21, 1936-37, nr 6).

W czasie II wojny świat. brał udział w kampanii wrześniowej, potem udał się przez Tatry i Węgry do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie był majorem komandosów i uczestnikiem bitwy o Monte Cassino i in. Po wojnie zamieszkał w Szkocji, ale odwiedzał Polskę i Tatry. Pośmiertnie ukazały się jego autobiogr. wspomnienia: Pożegnanie z Tatrami ("Wierchy" 51, 1982, druk 1984).

Lit. - "Wierchy" 52, 1983 (Bolesław Chwaściński). - "Tat." 1984, nr 1 (tenże). - Jadwiga Ciechanowska, Adam Czarnowski: Tatrzańskie lata. Kr. 1993.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024