E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Wołoszyn

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Wołoszyn (ok. 2155 m); Vološin; Wołoszyn, Wolossyn; Wołoszyn. P. Długi grzbiet ciągnący się od Krzyżnego do Polany pod Wołoszynem; oddziela Dolinę Roztoki od Waksmundzkiej Doliny. Wśród szeregu wierzchołków tego grzbietu dwa najwyższe wznoszą się tuż koło siebie w najbliższym sąsiedztwie Krzyżnego: główny, wsch. to Wielki Wołoszyn (ok. 2155 m); niższy, zach., bliżej Krzyżnego to Mały Wołoszyn (2144, 2145 m).

Od Krzyżnego grzbiet Wołoszyna biegnie krótko ku wsch., po wierzchołek Wielkiego Wołoszyna, a następnie cały czas ku pn.-wsch. W grzbiecie tym znajdują się kolejno od Krzyżnego następujące wzniesienia i przełęcze: Mały Wołoszyn (2145 m), Wołoszyńska Szczerbina, Wielki Wołoszyn (ok. 2155 m), Wyżnia Wołoszyńska Przełęcz (2061 m), Pośredni Wołoszyn (2117 m), Niżnia Wołoszyńska Przełęcz (2036 m), Skrajny Wołoszyn (2092 m), Zagonny Wierch (2039 m), Karbik (1989 m), Turnia nad Dziadem (1902 m).

Ku Dolinie Roztoki długi grzbiet W. wysyła liczne żebra i grzędy, wśród których uwydatnia się boczna pd.-wsch. grań Zagonnego Wierchu zbiegająca do Turni nad Szczotami. Stoki W. od strony Doliny Roztoki, choć porośnięte kosodrzewiną do znacznej wysokości, są na ogół b. urwiste, a żłobiące je żleby są przeważnie popodcinane stromymi progami. W dawnych latach stoki te, jak i cały Wołoszyn, były ulubionym terenem kłusowników polujących na kozice. Widok z gł. wierzchołka W. jest rozleglejszy niż z pobliskiego Krzyżnego i należy do najwspanialszych w Tatrach. Grzbietem W. prowadził jeden z odcinków Orlej Perci, od dawna już nie znakowany.

Obecnie cały W. jest zamknięty dla ruchu tur. i znajduje się w ścisłym rezerwacie TPN.

Nazwa Wołoszyn ma mieć jakiś związek z dawnymi pasterzami wołoskimi, ale to tylko domysł. Pierwotnie nazwa Wołoszyn nie oznaczała góry Wołoszyn (jak obecnie), lecz duży obszar past., halę zwaną Hala Wołoszyn, Hala Wołoszynia lub Wołoszyńska Hala, a potocznie po prostu Wołoszyn. Początkowo hala owa obejmowała nie tylko górę Wołoszyn (w dzisiejszym znaczeniu), ale także Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów Polskich z otaczającymi je stokami.

W owym czasie Stanisław Staszic i potem inni wskutek niewłaściwego zrozumienia objaśnień górali oznaczyli nazwą Wołoszyn lub Wołoszynia tylko jeden bok owej rozległej hali, mianowicie grzbiet górski od góry Wołoszyn aż po Świnicę włącznie. Później z owej pierwotnej Hali Wołoszyn wyodrębniły się trzy oddzielne hale: Hala Pięć Stawów, Hala Roztoka i Hala Wołoszyn, ta ostatnia ograniczona teraz do góry Wołoszyn i jej stoków. Także ów staszicowski Wołoszyn czy Wołoszynia sięgający po Świnicę skurczył się do obecnego Wołoszyna nad Doliną Roztoki.

Nazwy Szyja Wielbłąda, Siodło Wielbłąda, Przedni Garb i Zadni Garb w grzbiecie Wołoszyna były pomysłu ks. Walentego Gadowskiego, który w kształcie Wołoszyna dopatrzył się podobieństwa do dwugarbnego wielbląda.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024