E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Wigilew Borys

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Wigilew Borys (28 V 1883 Moskwa - 23 IX 1924 Zakopane, poch. na nowym cment.). Ros. rewolucjonista i komunista, w 1902-06 działający w Moskwie i Wilnie, potem emigrant polit., od 1908 mieszkający w Małopolsce.

W 1908-10 przebywał w Krakowie, gdzie studiował geologię na UJ i pracował w zarządzie Związku Pomocy dla Więźniów Politycznych. Z powodu gruźlicy płuc w 1910 pojechał leczyć się do Zakopanego i tam zamieszkał.

W Zakopanem stan jego zdrowia na tyle się poprawił, że wkrótce mógł tam rozwinąć żywą działalność. Już od 1911 był członkiem zarządu Sekcji Przyr. TT i z jej ramienia w 1911-19 prowadził stację meteor. w Zakopanem, a od grudnia 1913 był też jednym z gł. obserwatorów, którzy raz na tydzień chodzili na Gąsienicową Halę (w zimie na nartach), aby obsłużyć urządzoną tam stację meteorologiczną.

W związku z tymi badaniami ogłosił prace: Kilka słów o wietrze halnym ("Pam. TT" 33, 1912), Co i skąd wiemy o klimacie Zakopanego? (tamże 34, 1913), Z badań nad klimatem Zakopanego ("Spraw. Komis. Fizjogr." 51, 1917), a ponadto wyniki prowadzonych przez siebie spostrzeżeń meteor. publikował w czasopiśmie "Zakopane" 1913 i 1914 oraz w "Pam. TT" od 1914 do 1920. Zajmował się też badaniami geol. i ogłosił pracę Neokom reglowy w Tatrach ("Spraw. Komis. Fizjogr." 48, 1914).

Wiele fotografował; zachowany w Muzeum Tatrz. w Zakopanem zbiór jego zdjęć z Tatr i Podhala ma obecnie dużą wartość dokumentacyjną. Od 1912 był członkiem Sekcji Narc. TT, Sekcji Ludozn. TT i Sekcji Ochrony Tatr TT, rozwijając najżywszą działalność w tej ostatniej (był członkiem zarządu od początku jej istnienia). W 1912-20 działał stale w zarządzie Sekcji Ochrony Tatr TT i w ogóle był wtedy jednym z najczynniejszych bojowników o ochronę przyrody tatrz. W 1920 ukazała się obszerna i podstawowa praca Ochrona Tatr ("Ochr. Przyr." 1, 1920), podpisana przez W. jako sekr. Sekcji Ochrony Tatr TT, ale rzeczywistym autorem zawartych w tej pracy tekstów (już poprzednio drukowanych) jest Jan Gwalbert Pawlikowski; W. jedynie zestawił te teksty. W 1918-21 W. był członkiem zarządu gł. TT i zwł. w latach wojennych był b. pomocny w prowadzeniu różnych agend TT na terenie Tatr.

W czasie pobytu w Zakopanem w 1910-24 W. stykał się, współpracował i przyjaźnił z wieloma osobami przebywającymi tam stale lub dorywczo jak Kazimierz Dłuski, którego znał już poprzednio w Paryżu, Stefan Żeromski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan i wielu in. Znał też blisko Lenina i w czasie jego pobytu pod Tatrami w 1913 i 1914 często się z nim spotykał i razem chodzili na wycieczki. Gdy w 1914 Lenina aresztowano, W. zainicjował akcję o jego uwolnienie.W 1921 W. został sekretarzem Ros.-Ukr.-Pol. Komisji Repatriacyjnej, a następnie przez pewien czas był konsulem radz. w Warszawie, ale pogarszający się stan zdrowia zmusił go do powrotu do Zakopanego, gdzie wkrótce zmarł. W 1977 szkoła podst. na Olczy została nazwana jego imieniem.

Lit. - Walery Goetel: Borys Wigilew w Tatrach. "Wierchy" 21, 1952. - Walentyna S. Surmińska: Borys Wigilew... "Z Pola Walki" 8, 1965, nr 2. - Andrzej Jaworski: Borys Wigilew, życie i badania naukowe Tatr. "Prace Muzeum Ziemi" nr 21, 1973. - "NCZ" 1988.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024