E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Wallisch Karol

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Wallisch Karol (30 X 1901 Pukaczów, pow. radziechowski woj. lwowskiego - 3 (10?) II 1934 Kraków). Botanik (studia UJ, dr 1929), fitosocjolog i paleobotanik, taternik, działacz STAZS w Krakowie. Był asystentem w Ogrodzie Bot. UJ, następnie w 1929-30 asystentem w dziale dendrologii w Kórniku k. Poznania, a w 1931-34 kolejno asystentem i pomocniczym kustoszem działu przyr. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Współpracownik Komisji Fizjogr. PAU.

W 1926 i 1927 wsp. z Bogumiłem Pawłowskim i Marianem Sokołowskim prowadził badania fitosoc. w Tatrach, głównie w Dolinie Rybiego Potoku, m.in. w trudnym terenie pn. ściany Mięguszowieckiego Szczytu i pn.-zach. ściany Niżnich Rysów. Wsp. też są autorami dużej i cennej pracy Zespoły roślinne i flora doliny Morskiego Oka ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. PAU" 1927, druk 1929 i jako odb. w 1928); skrócona do połowy wersja niem.: Die Pflanzenassoziationen und die Flora des Morskie Oko-Tales ("Bull. Int. Acad. Pol. Sc. Cl. Math." 1927, druk 1928). Inne prace W. (z zakresu paleobotaniki i dendrologii) nie dotyczą Tatr. W taternictwie, któremu nie mógł poświęcić zbyt wiele czasu, zabłysnął w 1927-32 jako jeden z najlepszych wspinaczy. W 1927 przeszedł wsch. ścianę Mięguszowieckiego Szczytu nowym, nadzw. trudnym wariantem; w 1928 pierwszy przeszedł całą rysę (zwaną dziś Rysą Wallischa) w pd. ścianie Małego Lodowego Szczytu, dokonał II wejścia (z nowymi wariantami) pn.-wsch. ścianą Rumanowego Szczytu oraz II przejścia Wyżniej Lodowej Przełęczy; w 1929 odegrał ważną rolę przy próbach zdobycia zach. ściany Łomnicy; w 1932 poprowadził I wejście pn. ścianą Teriańskiej Turni. Uczestniczył w I wejściu zim. wprost od Morskiego Oka na Hińczową Przełęcz.

Towarzyszami jego w taternictwie byli Wincenty Birkenmajer, Jan K. Dorawski, Stefan Osiecki, Bogumił Pawłowski, Marian Sokołowski, Alfred Szczepański i in. W 1927-30 W. był jednym z najaktywniejszych działaczy w zarządzie krakowskiej Sekcji Taternickiej AZS. W. zmarł po krótkotrwałej chorobie w 33 roku życia. Upamiętniony jest w sygnaturze nazwy nowego gatunku kopalnych bennetytów: Cycadeoidea polonica Wallisch; odkrył go w 1925 (jeszcze jako student), a opis ogłosił już w 1927. W Tatrach przypomina go Rysa Wallischa w pd. ścianie Małego Lodowego Szczytu, a w zach. ścianie Łomnicy: Trawers Wallischa i Depresja Wallischa. W Skałkach Podkrakowskich (w Bolechowickiej Dolinie) upamiętnia go Rysa Wallischa, którą przeszedł jako pierwszy w 1926.

Lit. - "Tat." 18, 1934, nr 3 (Jan A. Szczepański). - "Spraw. Komis. Fizjogr." 68-69, 1935 (Władysław Szafer). - "SBP" 1987 (W.H. Paryski).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024