Wagner Wilhelm (14 I 1848 Oberoffleiden k. Marburga, Niemcy - 7 VIII 1900 Królewska Huta = Chorzów). Niem. lekarz, wybitny chirurg, od 1878 w Królewskiej Hucie na Górnym Śląsku. Z zamiłowania także botanik (zebrał bogaty zielnik flory śląskiej), turysta tatrz., współzałożyciel Sekcji Śląskiej Węg. Tow. Karp. i potem jej hon. prezes. Często bywał w Tatrach, przyczynił się do budowy Śląskiego Domu w Wielickiej Dolinie i własnym kosztem zbudował jedną ze ścieżek tur. ze Smokowca do Wodospadów Zimnej Wody (Droga Wagnera, Wagner-Weg). W 1897 August Otto po dokonaniu I wejścia na Litworowy Szczyt nazwał go Wagnerspitze (Wagner-csúcs) w celu uczczenia zasług W. i następnie nazwę tę stosował w kilku kolejnych wydaniach swego przewodnika (od 1898), jednakże nazwa ta nie utrwaliła się w niem. i węg. literaturze o Tatrach.
Lit. - "Jahrb. UKV", 28, 1901.
Tekst sponsorowany:
Jaki wózek dziecięcy wybrać w góry
Wybór wózka jest jednym z najważniejszych etapów kompletowania dziecięcej wyprawki. Jest to także pozycja z reguły najdroższa. Ceny dobrych wózków zaczynają się od 1000 zł, a niektóre modele potrafią w zależności od producenta i wyposażenia kosztować nawet 5000 zł. Czym należy się kierować, wybierając dziecięcy wózek?
Wybierając wygodny wózek dla dziecka rodzice powinni się kierować przede wszystkim jego funkcjonalnością i wygodą. Mały pasażer musi mieć zapewnione optymalne warunki, które pozwolą mu na bezpieczne i wygodne podróżowanie. Dziecko do 6 miesiąca życia przewozi się w gondoli, która przypomina kołyskę z daszkiem. Maluch leży w niej zwrócony twarzą do rodziców i osłonięty jest przed słońcem, wiatrem i deszczem regulowaną budką. Starsze dzieci jeżdżą w spacerówkach, w których mogą przybrać siedząca pozycję – tego typu wózki powinny mieć regulację, która pozwala maluchowi także leżeć lub być w pozycji półsiedzącej. Najczęściej pasażer spacerówki jest zwrócony twarzą w kierunku drogi, stąd, aby móc obserwować swoją pociechę, rodzicom przydaje się okienko w daszku.
Rozwiązaniem łączącym w sobie cechy gondoli i spacerówki jest uniwersalny wózek, na którym można montować również bezpieczne foteliki samochodowe. W tym wypadku na jednym stelażu montuje się gondolę, a kiedy dziecko podrośnie – siedzisko, również w wersjach dla bliźniaków. Tu warto zwrócić uwagę, czy wózek nie jest zbyt ciężki, powinien być wykonany z aluminium a nie ze stali, nie poleca się ponadto plastikowych konstrukcji, bo bardzo szybko się niszczą. Na krótkie spacery i wyprawę po zakupy wystarczyć może parasolka, to wygodny wózek, który jednak nie nadaje się na długie dystanse, nie jest więc zakupem niezbędnym.
Aktywni rodzice coraz chętniej korzystają z joggerów, czyli wózków przeznaczonych do uprawiania joggingu z dzieckiem. Takie wózki mają duże, skrętne koła z możliwością blokady, ergonomiczny kształt zmniejszający opory powietrza oraz nisko położony środek ciężkości, co zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Podobnie zbudowane są wózki rowerowe dla dzieci, które można ciągnąć za jednośladem. Wiele z dostępnych na rynku modeli pozwala także na jazdę na rolkach, nartach i uprawianie nordic walking z pociechą. Z wielu producentów na świecie, na szczególną uwagę zasługuje firma Baby Jogger, hiszpański producent Jane oraz bardzo popularna, również w Polsce firma Graco. Z ciekawszych modeli, godnych odnotowania w niniejszym poradniku wybraliśmy najbardziej modny, ale niestety najdroższy wózek Orbit Baby G2 oraz super uniwersalny, składający się aż w szesnastu kombinacjach wózek City Select.
KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81