E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Wagner Wilhelm

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Wagner Wilhelm (14 I 1848 Oberoffleiden k. Marburga, Niemcy - 7 VIII 1900 Królewska Huta = Chorzów). Niem. lekarz, wybitny chirurg, od 1878 w Królewskiej Hucie na Górnym Śląsku. Z zamiłowania także botanik (zebrał bogaty zielnik flory śląskiej), turysta tatrz., współzałożyciel Sekcji Śląskiej Węg. Tow. Karp. i potem jej hon. prezes. Często bywał w Tatrach, przyczynił się do budowy Śląskiego Domu w Wielickiej Dolinie i własnym kosztem zbudował jedną ze ścieżek tur. ze Smokowca do Wodospadów Zimnej Wody (Droga Wagnera, Wagner-Weg). W 1897 August Otto po dokonaniu I wejścia na Litworowy Szczyt nazwał go Wagnerspitze (Wagner-csúcs) w celu uczczenia zasług W. i następnie nazwę tę stosował w kilku kolejnych wydaniach swego przewodnika (od 1898), jednakże nazwa ta nie utrwaliła się w niem. i węg. literaturze o Tatrach.

Lit. - "Jahrb. UKV", 28, 1901.

 

                                                    

Tekst sponsorowany:

Jaki wózek dziecięcy wybrać w góry

Wybór wózka jest jednym z najważniejszych etapów kompletowania dziecięcej wyprawki. Jest to także pozycja z reguły najdroższa. Ceny dobrych wózków zaczynają się od 1000 zł, a niektóre modele potrafią w zależności od producenta i wyposażenia kosztować nawet 5000 zł. Czym należy się kierować, wybierając dziecięcy wózek?

Wybierając wygodny wózek dla dziecka rodzice powinni się kierować przede wszystkim jego funkcjonalnością i wygodą. Mały pasażer musi mieć zapewnione optymalne warunki, które pozwolą mu na bezpieczne i wygodne podróżowanie. Dziecko do 6 miesiąca życia przewozi się w gondoli, która przypomina kołyskę z daszkiem. Maluch leży w niej zwrócony twarzą do rodziców i osłonięty jest przed słońcem, wiatrem i deszczem regulowaną budką. Starsze dzieci jeżdżą w spacerówkach, w których mogą przybrać siedząca pozycję – tego typu wózki powinny mieć regulację, która pozwala maluchowi także leżeć lub być w pozycji półsiedzącej. Najczęściej pasażer spacerówki jest zwrócony twarzą w kierunku drogi, stąd, aby móc obserwować swoją pociechę, rodzicom przydaje się okienko w daszku.

Rozwiązaniem łączącym w sobie cechy gondoli i spacerówki jest uniwersalny wózek, na którym można montować również bezpieczne foteliki samochodowe. W tym wypadku na jednym stelażu montuje się gondolę, a kiedy dziecko podrośnie – siedzisko, również w wersjach dla bliźniaków. Tu warto zwrócić uwagę, czy wózek nie jest zbyt ciężki, powinien być wykonany z aluminium a nie ze stali, nie poleca się ponadto plastikowych konstrukcji, bo bardzo szybko się niszczą. Na krótkie spacery i wyprawę po zakupy wystarczyć może parasolka, to wygodny wózek, który jednak nie nadaje się na długie dystanse, nie jest więc zakupem niezbędnym.

Aktywni rodzice coraz chętniej korzystają z joggerów, czyli wózków przeznaczonych do uprawiania joggingu z dzieckiem. Takie wózki mają duże, skrętne koła z możliwością blokady, ergonomiczny kształt zmniejszający opory powietrza oraz nisko położony środek ciężkości, co zapewnia dobrą przyczepność do podłoża. Podobnie zbudowane są wózki rowerowe dla dzieci, które można ciągnąć za jednośladem. Wiele z dostępnych na rynku modeli pozwala także na jazdę na rolkach, nartach i uprawianie nordic walking z pociechą. Z wielu producentów na świecie, na szczególną uwagę zasługuje firma Baby Jogger, hiszpański producent Jane oraz bardzo popularna, również w Polsce  firma Graco. Z ciekawszych modeli, godnych odnotowania w niniejszym poradniku wybraliśmy najbardziej modny, ale niestety najdroższy wózek Orbit Baby G2 oraz super uniwersalny, składający się aż w szesnastu kombinacjach wózek City Select.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2023