E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Uchmański Bernard

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Uchmański Bernard ( 3 III1936 Pruszków k. Warszawy - 8 VI 1995 na Alpamayo w Andach Peruwiańskich). Taternik, alpinista, grotołaz, publicysta, fotograf górski, filmowiec, z zawodu hydrolog (Politechn. Warsz.), projektant w biurze projektowym Energomontaż w Warszawie.

W Tatrach wspinał się od ok. 1955 i uczestniczył w ok. 30 pierwszych wejściach o wielkich trudnościach: nową drogą na wsch. ścianie Mięguszowieckiego Szczytu (w 1964), na ścianie czołowej pn.-wsch. filara Mięguszowieckiego Szczytu (1964), na pn.-wsch. ścianie Mnicha (1963 i 1964) i in., także w Tatrach Zach.: ścianami Krzesanicy i Ciemniaka oraz w I wejściu zim. pd.-wsch. ścianą Raptawickiej Turni (1967 68).

W końcu lat 1950. i w latach 1960. był członkiem Sekcji Grotołazów AKT we Wrocławiu. Brał b. czynny udział w eksploracji jaskiń tatrz. W 1961 on oraz Janusz Onyszkiewicz i Krzysztof Zdzitowiecki dotarli jako pierwsi na ówczesne dno Śnieżnej Jaskini ( -620 m, wg nowego pomiaru -567 m), wówczas najgłębszej w Tatrach. W 1962 uczestniczył w odkryciu nowych ciągów w Czarnej Jaskini, wtedy najdłuższej w Tatrach. Na przełomie 1968-69 kierował wspinaczkowym wyjściem z ówczesnego dna (-567 m) Jaskini Śnieżnej, co było rekordowym osiagnięciem.Brał też udział w wyprawach do jaskiń Bułgarii (1958), Francji, Anglii, Walii, Belgii i Jugosławii. Był członkiem Speleoklubu Warszawskiego (członek honorowy).

Szereg nowych szczytów zdobył U. w czasie pol. wypraw alpin. w Pamiro-Ałaj (w 1969 i jako kier. w 1974) i w Górach św. Eliasza na Alasce (w 1976 jako kier.). W 1978 na wyprawie w Himalaje, która zdobyła pd. i środk. wierzchołek Kangczendzengi, U. był asystentem realizatora film., osiągnął wtedy wys. ok. 8000 m i był współautorem kilku filmów wykonanych w górach i niżej w Nepalu. Jako fotograf górski zdobywał nagrody i wyróżnienia na krajowych i międzynar. konkursach.

Okresowo zajmował się publicystyką o tematyce alpin. i jask., zwł. w związku z wyprawami do Śnieżnej Jaskini i Czarnej Jaskini. Był korespondentem "Słowa Powszechnego", pisywał do "Taternika" i "Wiercicy".Jest współautorem książek o pol. alpinizmie oraz autorem książki Polacy w górach Pamiro-Ałaju (Wa. 1973).

Lit. - Każdy szuka sam dróg doskonalenia charakteru. "Prz. Pruszkowski" 1981, nr 2 (wywiad Danuty Kwiatkowskiej z U.). - Dwie Kangczendzongi. Wa. 1983, red. Piotr Młotecki. - Izabella Luty: Bernard Uchmański (1936-1995). "Taternik" 1996 nr 2.

 

Tekst sponsorowany

Na stronie internetowej Valcoobaby można znaleźć różnorodne i markowe wózki wielofunkcyjne, jak również wszelkiego rodzaju akcesoria do wózków, które z pewnością przydadzą się podczas każdej wyprawy górskiej z maluchem. Warto zwrócić uwagę szczególnie na niezwykle szeroki asortyment w kategorii - tradycyjne wózki spacerowe. Wybierając wózki należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych szczegółów, które w konsekwencji wpływają na komfort i bezpieczeństwo. Musimy przyjrzeć się przede wszystkim tapicerce. Powinna być ona wykonana z materiałów, które nadają się do prania. Niestety podczas podróży dziecko może zabrudzić tapicerkę, ważne jest więc, aby była możliwość jej łatwego zdjęcia i wyprania. Wózki do biegania powinny być również wyposażone w pasy, a najlepiej w specjalne szelki, które odpowiednio zabezpieczą malucha przed ewentualnym wypadnięciem z wózeczka na nierównościach górskich szlaków. W wózkach tego rodzaju muszą być również zamontowane hamulce, najlepiej na obu kołach. W przypadku wózków z przekładaną rączką i funkcją zmiany kierunku jazdy hamulce muszą być zamontowane zarówno z przodu, jak i z tyłu. Niezwykle istotną kwestię odgrywa oczywiście odpowiednia amortyzacja. Niestety wadą bardzo wielu spacerówek jest zbyt słabe zawieszenie, które w żaden sposób nie neutralizuje wstrząsów podczas jazdy. Nie mniejsze znaczenie mają oczywiście odpowiednio dopasowane koła. Wybór właściwych kółek zależy w głównej mierze od okolicy, po której będziemy najczęściej się poruszać. Mieszkając na wsi, najlepiej jest wybrać wózek głęboki z dużymi, pompowanymi kołami. Małe kółka wystarczą natomiast w miastach, gdzie zazwyczaj jeździ się po chodnikach. Dla rodziców uprawiających kolarstwo dobrym rozwiązaniem są przyczepki do rowerów dla dzieci. Znakomicie sprawdzą się w każdych warunkach. Alternatywą dla nich są foteliki rowerowe, montowane zarówno na bagażniku, jak i na przedniej ramie. W obu przypadkach warto zaopatrzyć dzieci w kaski rowerowe oraz profesjonalne okulary przeciwsłoneczne. Zadbają o bezpieczeństwo naszych pociech. Podczas jazdy samochodem nieodzownym elementem wyposażenia są foteliki samochodowe dla dzieci. Chronią skutecznie podczas ewentualnej kolizji pojazdu. Na zakończenie warto wskazać dwa, najbardziej popularne modele wózków. Są nimi Orbit Baby G2 oraz coraz bardziej modny City Select. Obie wersje są wielofunkcyjne. Spośród licznych producentów warto wymienić firmę Graco, profesjonalistę od fotelików firmę Recaro oraz Baby Jogger i fantastyczną Orbit Baby.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024