E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Wachter Jenő

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Wachter Jenő (1 VII 1887 Pięciokościoły = Pecz = Pécs, Węgry - 8 VIII 1907 w Tatrach, poch. w Pécs). Węg. alpinista i taternik.

Chodził najpierw po Alpach, przechodząc drogi trudne samotnie. W 1907 został członkiem Oesterreichische Alpenklub. Przybywszy w 1906 do Budapesztu na studia uniw. (geografia i geologia), został w 1906 członkiem sekcji akad. MTE i działał w jej zarządzie jako sekretarz. W budapeszt. środowisku akad. zdobył nowych zwolenników alpinizmu i taternictwa.

Tylko dwa sezony chodził po Tatrach, 1906 i 1907, w towarzystwie K.L. Horna i J. Serényiego: wejścia na Wysoką, Mięguszowiecki Szczyt, Mnicha i in. szczyty oraz nowe drogi lub warianty na Popradzkiej Kopie i Żłobistym Szczycie. Przy zjeździe na linie bez asekuracji z Żabiego Konia, W. zabił się wskutek pęknięcia pętli zjazdowej. Jedyny artykuł górski W. ukazał się pośmiertnie: De excelsis ("Tur. Lapja" 1907, nr 8-10); jest to wspomnienie o wycieczce na Wysoką, z rozważaniami o ideologii górskiej.

W węg. środowisku tur. i taternickim śmierć W. wywołała ostrą dyskusję o sposobach uprawiania taternictwa, co doprowadziło do oderwania się sekcji akad. MTE i jej przekształcenia w niezależne » Budapesti Egyetemi Turista Egyesület.

Tablicę upamiętniającą Wachtera umieszczono w 1909 na wielkiej wancie, pod którą znajduje się Żabia Koleba, zwana też Kolebą Wachtera, przy starej ścieżce wiodącej od Popradzkiego Stawu na Rysy, na progu gł. piętra Żabiej Doliny Mięguszowieckiej; tablicę tę przeniesiono później na Tatrz. Cment. Symboliczny. Zaraz po śmierci W., w 1907, MTE upamiętniło go również w nazewnictwie węg. i niem., nazywając Żłobistą Turnię (tj. środk. wierzchołek Żłobistego Szczytu) Wachter-torony i Wachterturm.

Lit. - "Tat." 1907, nr 5 (Jenő Serényi). Tamże Roman Kordys anonimowo: Katastrofa na Żabim Koniu. - "Tur. Lapja" 1907, nr 8-10 (Lajos K. Horn i Jenő Serényi). - "Jahrb. UKV" 1908 (Bela Hajts).

 

Tekst sponsorowany:

Wybór najlepszego modelu wózka dla dzieci

Rodzice przy wyborze dziecięcego wózka poza kryterium wieku –  wózek dla maluszków, spacerówka czy też typowa parasolka – powinni kierować się także funkcjonalnością pojazdu. Należy zwrócić uwagę także na to, czy dziecko będzie bezpieczne, będzie mu wygodnie i czy wózek spełni wymagania trybu życia danej rodziny.

Dziecięcy wózek powinien być stabilny a zarazem lekki, dlatego poleca się stelaże wykonane z aluminium, które jest wytrzymałe, a jednocześnie niewiele waży. Zawsze należy brać pod uwagę fakt, że trzeba będzie obciążony dzieckiem i zakupami wózek wnosić do tramwaju albo na szóste piętro, więc powinien móc go unieść w pojedynkę słabszy z rodziców. Drugą kwestią jest możliwość złożenia pojazdu jedną ręką, a także zmieszczenia go po złożeniu do bagażnika samochodu, koniecznie z atrybutem fotelika samochodowego.  Taką funkcję oferują praktyczne wózki wielofunkcyjne.  Do jazdy po naszych chodnikach zaleca się pompowane lub piankowe, skrętne i duże koła, które w razie potrzeby można zablokować. Wózek powinien mieć także dobrą amortyzację. Takim modelem powinno się również dobrze jeździć  po nieutwardzonych ścieżkach. Tu polecane szczególnie są wózki terenowe do biegania.

Dziecko w gondoli lub na siedzisku powinno być osłonięte dużym, regulowanym daszkiem przed słońcem, wiatrem lub deszczem. O bezpieczeństwo w spacerówce lub parasolce dbają pasy zapinane na klamrę o trzech lub pięciu punktach styku oraz pałąk zakładany na wysokości brzuszka dziecka, który chroni przed wypadnięciem i stanowi miejsce przyczepu podstawki na napoje i przekąski. Materiał obiciowy musi być wykonany z naturalnej tkaniny, która nie podrażni delikatnej skóry dziecka, a poza tym będzie oddychać i nie dopuści do przegrzania się w upalne dni. Poleca się ciemne kolory, ponieważ jasne bardzo szybko się brudzą i nawet po praniu wyglądają na zniszczone.

Bardzo przydatne są duże torby zamontowane przy wózku na stałe, co ułatwia wożenie zakupów. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, czy wózek jest wyposażony w boczne kieszenie, umożliwiające przewożenie akcesoriów, takich jak dziecięce zabawki, picie, klucze do domu czy telefon rodzica. Wózek powinien posiadać także hamulec postojowy i ręczny, co zapewnia bezpieczeństwo w trasie. Jeżeli planujemy rowerowy wyjazd z dzieckiem w góry, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie modelu przystosowanego do tej formy spędzania turystycznej aktywności. W tej kategorii mamy szeroki wybór wózków rowerowych, przystosowanych do łączenia ich z naszym jednośladem. Jako swoistą ciekawostkę, możemy przedstawić jeden z najdroższych wózków, jakim jest wózek dziecięcy Orbit Baby G2.

A oto krótki przegląd najbardziej popularnych marek na świecie:

Orbit Baby –  nowoczesna i najbardziej innowacyjna firma w tej kategorii

Jane –  hiszpański producent bardzo praktycznych  i uniwersalnych przyczepek w Unii Europejskiej

Graco  –  topowa i bardzo popularna firma na świecie z największą ilością sprzedawanych produktów

Baby Jogger – producent wyspecjalizowany w wózkach sportowych z ambicjami na całkowity monopol na rynku światowym w tej dziedzinie.

 





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024