E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Tatarzy

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Tatarzy. W czasie trzech najazdów tatarskich na Polskę w XIII w. (1241, 1259-60 i 1287-88) jedynie podczas trzeciego dotarli Tatarzy na Podhale. Były to oddziały armii Nogaja, które od pn. (spod Krakowa) przybyły na pn. Podhale, spaliły Nowy Targ, skąd udały się na wschód. Wiadomość, jakoby Tatarzy byli na Podhalu także w 1241 niszcząc wtedy klasztor Cystersów w Ludźmierzu i paląc po raz pierwszy Nowy Targ, jest zapewne błędna.

Podania mówią, że nazwa Kościeliskiej Doliny w Tatrach pochodzi od kości Tatarów, którzy tu zginęli w potyczce. Z podań ta wiadomość o bitwie z Tatarami w Kościeliskiej Dolinie przedostała się nawet do niektórych prac hist. jako rzekomy fakt hist., w rzeczywistości jednak napady tatarskie nie dotarły do samych Tatr, oddzielonych od bardziej wówczas zamieszkałych okolic gęstymi lasami bez dróg.Na Podhalu istnieje wiele rodzin góralskich o nazwisku Tatar; niektórzy ich członkowie mają typ tatarski i podanie mówi, że pochodzą od jeńców tatarskich, osadzonych na Podhalu, ale nie ma na to dowodów. Zresztą nazwisko Tatar jest notowane na Podhalu dopiero od 1634.Inne podanie, jeszcze bardziej fantastyczne, mówi o bitwie z Tatarami we wsi Kościelisko (choć wtedy wieś ta w ogóle jeszcze nie istniała), mianowicie Żegota Pauli w swym opisie pt. Wyimki z podróży po Galicyi w r. 1831 ("Rozmaitości" 1835) wspominając o ocaleniu św. Kunegundy (Kingi) w zameczku na Trzech Koronach w Pieninach w czasie drugiego napadu Tatarów na Polskę za Leszka Czarnego, przytacza wersję Jana Długosza w żywocie owej świętej (jakoby ocalenie spowodowała gęsta mgła zakrywająca zameczek), ale Pauli dodaje od siebie:"Tatarzy nawet wprzód nim tu doszli, porażeni zostali w wiosce Kościelisko od Gerwazego i Protazego hetmanów, jak to widać z obrazu jednego w klasztorze starosądeckim, gdzie wymalowana jest ta bitwa z Tatarami, a pod nią następujący dwuwiersz polski: Na prośbę Kunegundy dał Bóg na pogany, Gerwazego z Protazym Polszcze za hetmany."

Jeszcze in. podania o Tatarach są też powiązane z królową Kingą.Po pd. stronie Tatr również krążyły różne podania o napadach Tatarów, ale nie ma udokumentowanych wiadomości o pobycie Tatarów pod samymi Tatrami, ani też w samych Tatrach.

Znacznie później przekręcano czasem nazwę Tatry (jedynie z powodu podobieństwa brzmienia) na Góry Tatarskie, Tartarisches Gebürge itp. usiłując w sposób naiwny powiązać takie zniekształcone nazwy z Tatarami. Pierwsza prawdziwa wiadomość o prawdziwym Tatarze w Tatrach pochodzi z okresu II wojny świat.: był nim jeden z partyzantów w Tatrach Słowackich.

Lit. - Stefan Krakowski: Polska w walce z najazdami tatarskimi w XIII wieku. Wa. 1956. - Ivan Bohuš: Tatári a Tatry. "Krásy Slov." 44, 1967, nr 8.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024