E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Szajnocha Władysław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Szajnocha Władysław (28 VI 1857 Lwów - 1 VIII 1928 Jaworze, pow. Bielsko-Biała). Geolog i paleontolog, badacz Karpat, od 1885 do 1927 prof. UJ, czł. AU i PAU, zasłużony działacz TT.

Tatr dotyczy jego rozprawa Wapienie retyckie z Tatr bielskich w łupkach dolnokredowych w Lanckoronie ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr." PAU"1921) oraz doniesienie z dziedziny paleontologii Ueber ein fossiles Elenskelett aus der Höhle bei Jaszczurówka in der Tatra ("Bull. Int. Acad. Sc. Cracovie"1889, nr 10) i to samo po pol.: O łosiu (klempa) kopalnym z jaskini pod Jaszczurówką w Tatrach ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. AU"1890).

Wśród jego licznych prac geol., karpackich i bardziej ogólnych, niejedna częściowo dotyczy też Tatr, np. Źródła mineralne Galicyi (tamże 1892 i odb.: Kr. 1891; m.in. o Jaszczurówce), Płody kopalne Galicyi ("Przew. Nauk. i Lit." 1892 i odb.: Lw. 1893; tu o dawnym górnictwie rud żelaznych w Tatrach), Czterdziestolecie Gabinetu Geologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (1886-1925) ("Rocz. Pol. Tow. Geol." 1925-26 i odb.: Kr. 1926; tu o zbiorach i badaniach tatrz.). Pisał również o zmarłych geologach związanych z Tatrami: Stanisław Staszic, Feliks Kreutz, Viktor Uhlig, Marian Łomnicki, Józef Grzybowski.Od 1904 S. był członkiem zarządu Tow. Tatrz., od 1906 jego wiceprezesem, w 1912-22 prezesem, jednakże funkcję kierowniczą sprawował faktycznie już od 1906. Był pierwszym naukowcem wybranym na prezesa TT, gdyż wszyscy jego poprzednicy byli arystokratami, wybieranymi na to stanowisko prawie wyłącznie ze względów prestiżowych.

Czasy wiceprezesury i prezesury S. były przełomowe dla TT i zaznaczyły się wybitnym postępem w wielu dziedzinach: organizacji, finansów, wydawnictw, inwestycji (np. budowa nowego schroniska przy Morskim Oku), programu (np. w zakresie ochrony przyrody) itd. Toteż PTT w 1922 swego ustępującego prezesa mianowało członkiem honorowym.Jako działacz TT ogłosił S. wnikliwy Pogląd na czterdziestoletnią działalność Towarzystwa Tatrzańskiego (w zbior. publikacji "Czterdzieści lat istnienia Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie 1873-1913", Kr. 1913), wspomnienia pośmiertne o osobach zasłużonych dla TT (Jan Kwiatkowski, Andrzej Potocki, Stanisław Ponikło) oraz kilka wypowiedzi związanych ze Spiszem i Orawą, m.in.: Przed konferencją czesko-polską w Krakowie ("Czas" 1919, nr 182), Krzywda Polski na Spiszu ("Głos Narodu"1919, nr 234 i "Czas" 1919, nr 253), Wstępne przemówienie przy otwarciu szeregu publicznych wykładów o Spiszu i Orawie, urządzonych przez Towarzystwo Tatrzańskie w Krakowie w lutym 1919 r. ("Pam. TT" 1920), O granicę tatrzańską Rzeczypospolitej ("Gaz. Zakop." 1922, nr 16).

Lit. - "Wierchy" 6, 1928 (Adam Lardemer). - "Ziemia" 13, 1928, nr 20 Regina Danysz-Fleszarowa . - "BUP" 7, 1992 (Andrzej Śródka).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024