E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

alpinaria

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

alpinaria , rzadziej skalinki lub alpinki. Ogrody z roślinami wysokogórskimi lub tereny wydzielone na takie rośliny w ogrodach botanicznych.

Już w pocz. II poł. XVIII w. brat » Cyprian, kameduła z Czerwonego Klasztoru w Pieninach, prowadził tam swój ogródek lekarsko-zielarski, gdzie prócz roślin ogrodowych i pienińskich były zapewne także hodowane niektóre tatrzańskie.

Obecnie u stóp Tatr po ich pn. stronie jest kilka alpinariów. W Zakopanem najstarsze zostało założone w 1887 przez TT obok Dworca Tatrz. i w 1953 przeniesione na leżącą w pobliżu parcelę przy Muzeum Tatrz. Od tego czasu alpinarium to podlega Tatrz. Stacji Naukowej ZOP PAN. Od czerwca 1983 a. to nosi nazwę Ogrodu Botanicznego im. prof. Mariana Raciborskiego. Ma ono charakter pop.-dydakt., a rośliny w liczbie ok. 550 gatunków są zgrupowane na podobieństwo pięter roślinności oraz tworzą małe zbiorowiska wodne i bagienne.

Drugie w Zakopanem a., o charakterze ściśle naukowym, założono w 1950 przy Tatrz. Stacji Nauk. ZOP PAN na Antałówce. W tym a. do 1972 zgromadzono 1050 gatunków roślin tatrz., w przeważnej części wyhodowanych z nasion zebranych w Tatrach. Ponadto mieściły się tam poletka doświadczalne z roślinami tatrz. aktualnie badanymi przez botaników z różnych pol. zakładów naukowych. W 1972-77 a. to przeszło kryzys z braku fachowego kierownictwa. Zmarniało wówczas wiele roślin, ostało się zaledwie ok. 200 gatunków. Od 1977 wraz z nowym fachowym kierownictwem Stacji sytuacja zmieniła się na dobre i liczba hodowanych gatunków ciągle się powiększa (w 1984 565). Gł. celem tego a. jest obecnie hodowla roślin rzadkich i zagrożonych wyginięciem.

Przy Muzeum TPN w Zakopanem jest w trakcie realizacji duży ogród roślin tatrz. Ponadto jest w Zakopanem kilkanaście niewielkich prywatnych ogródków z roślinami tatrz., m.in. przy Domu pod Jedlami na Kozińcu, w tych ogródkach jednak często hoduje się też rośliny obce Tatrom. W Nowym Sączu w 1977 powstał projekt utworzenia Karpackiego Ogrodu Botanicznego, z roślinami z całych Karpat. W 1980 Wojew. Rada Nar. zatwierdziła plan tego ogrodu, dotąd jednak nie został zrealizowany.

Po pd. stronie Tatr już w 1803-32 Thomas Mauksch, badacz flory Spisza i Tatr, prowadził w Kiezmarku własny ogródek botaniczny. Znacznie później, w 1883 założono a. tatrz. przy Muzeum Karp. w Popradzie, zaś ok. 1884 przy Muzeum Tatrz. w Wielkiej w pobliżu Popradu. Oba te a. nie przetrwały II wojny światowej. W latach 1930. František Havránek urządził a., zwane Tatraneum, przy Ważeckiej Jaskini w Ważcu. Hodował tam rośliny tatrz. Istniało ono jeszcze po II wojnie światowej. W Tatrz. Łomnicy przy ówczesnej siedzibie TANAPu powstało niewielkie a., które przetrwało tylko parę lat. Po 1970 pracownicy TANAPu zaprojektowali urządzenie dużego ogrodu roślin tatrz. w pobliżu Nowego Szczyrbskiego Jeziora. Miał on być gotowy w 1981 i zawierać ok. 800 gatunków. Zamiast niego istnieje obecnie taki ogród przy siedzibie TANAPu w Tatrz. Łomnicy.

Tatrz. rośliny są również reprezentowane w mniejszym lub większym stopniu w uniwersyteckich ogrodach bot. zarówno w Polsce (np. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu) jak i w Słowacji.

W głębi Tatr zakładano małe a. przy niektórych schroniskach, potem jednak tego zaniechano. W Tatrach nie powinno się urządzać takich a., ani tym bardziej ogródków z ozdobnymi kwiatami, gdyż same Tatry są wielkim naturalnym a., zaś obcych roślin nie wolno wprowadzać w parkach narodowych.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024