E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Sierotwiński Stanisław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Sierotwiński Stanisław (6 II 1909 Kraków - 23 VII 1975 tamże). Historyk literatury pol. (UJ 1933 mgr, dr w 1936 na Uniw. Pozn.), bibliolog, bibliotekarz i bibliotekoznawca, prof. WSP w Krakowie, historyk pol. życia kult. w czasie II wojny świat. pod okupacją niemiecką.

Z Podhalem i Tatrami zetknął się wcześnie i następnie często (aby ratować zdrowie) i stąd jego wielkie zainteresowanie tym regionem i różnorodne kontakty z jego ludźmi, m.in. z pisarzami ludowymi. W ostatnich latach swego życia miał swój letni dom z pracownią na Bukowinie Tatrz.

Większość tworczości nauk. S. dotyczy in. zagadnień i in. regionów, ale wiele jego prac i artykułów związanych jest z regionem tatrz. Już w 1936 pod pseud. Stanisław Czekay opublikował artykuł Kasprowy Szczyt - radosnej twórczości ("Głos", Poznań, 1936, nr 9), a w tymże roku tematem jego rozprawy doktorskiej był jeden z medycko-tatrzańskich Pawlikowskich, Mieczysław.

Od 1953 pozycje zakop., podh. i tatrz. stały się częste w twórczości S. Ciekawa i cenna jest jego praca o bibliotekach zakop. (miejskiej, muzealnej i prywatnych): Z wizytą w bibliotekach zakopiańskich ("Bibliotekarz" 20, 1953, nr 5). Dodać trzeba, że już w 1945 obronił Bibliotekę Miejską w Zakopanem przed grożącą jej wtedy likwidacją.

W 1953 S. rozpoczął publikację prac i przyczynków o działalności Seweryna Goszczyńskiego na Podhalu i w Tatrach ("Wierchy" 1953 i 1956 oraz "Zeszyty Nauk. UJ" nr 21, 1959) a w 1958 ukazało się pełne krytyczne wydanie Dziennika podróży do Tatrów Goszczyńskiego (z wszystkimi wariantami tekstu) w opracowaniu S., z jego obszerną rozprawą wstępną i komentarzami do tekstu.Ogłosił też wyjątek z niewydanego jeszcze wtedy pamiętnika Ksawerego Preka pt. Opis wycieczki w Tatry z r. 1841 ("Wierchy" 23, 1954), następnie W Roku Mickiewiczowskim (tamże 24, 1955, na temat: Adam Mickiewicz a Tatry), Przewodnik dla poszukiwaczy skarbów w Tatrach (tamże 24, 1955, o testamencie Wydżgi), Conrad w Zakopanem (tamże 24, 1955), Nad rękopisem Władysława Matlakowskiego ("Tyg. Powsz." 1955, nr 4), Kraszewski jako malarz tatrzański ("Wierchy" 25, 1956).Z przedwojennego pobytu S. w archiwum Pawlikowskich w Medyce wynikły takie prace jak: Korespondencja Ignacego Maciejowskiego (Sewera) z Mieczysławem Pawlikowskim ("Arch. Lit." 2, 1957), "Lamus"("Zeszyty Nauk. UJ" nr 59, 1963), Maryla Wolska (Wr. 1963).Inna znowu grupa prac S. to Liryka Hanki Nowobielskiej, poetki Skalnego Podhala ("Spraw. Posiedz. Komis. PAN Krak." 1962), Liryka Hanki Nowobielskiej na tle literatury ludowej ("Rocz. Nauk.-Dydakt. WSP w Krakowie" 1963), Wojenny rozdział literatury podhalańskiej ("Życie Lit." VI 1975). Jest on również autorem życiorysów ludzi związanych z Podhalem i Tatrami (m.in. w "Pol. Słowniku Biogr.").S. był zawsze niezwykle uczynny dla wszystkich piszących o Tatrach i Podhalu, służąc swą wielką znajomością odnośnej literatury i wszelką inną formą pomocy. W 1974 wszedł do rady nauk. nowopowstałego czasopisma "Karpaty".

Lit. - "Tyg. Powsz." 1975, nr 35 (Józef Zieliński). - "Karpaty" 1975, nr 4 (Wiesław Wójcik). - "Roczniki Biblioteczne" 23, 1980, nr 1 (Maria Radwańska).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024