E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Sawicki Jan

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (1)  

Sawicki Jan (16 XII 1909 Bereźnica Królewska k. Żydaczowa). Wybitny taternik okresu międzywoj., w 1911-39 zamieszkały w Zakopanem. Taternictwo uprawiał najbardziej czynnie od 1925 do 1939; od 1929 należał do czołowych taterników.

W 1925-29 chodził na wspinaczki m.in. z Tadeuszem Brzozą, Stanisławem Motyką, W.H. Paryskim, Tadeuszem Pawłowskim i Bronisławem Czechem, dokonując w tym okresie takich pierwszych wejść jak: Filarem Leporowskiego na Kozi Wierch (w 1929) i pn. żlebem na Wyżnią Kozią Przełęcz (1929).

W 1930-32 tworzył doskonały zespół z S. Motyką; wśród ich pierwszych wejść były np.: nowa droga pn. -wsch. ścianą Żłobistego Szczytu, Wyżnia Basztowa Przełęcz od wsch., pd.-zach. ściana Ostrego Szczytu, nowa droga pd. ścianą Małego Lodowego Szczytu, nowe drogi na Łomnicy, trawers w poprzek pd. ściany Zamarłej Turni.W tychże latach z in. towarzyszami (Karol Zając, Zoltán Brüll, István Zamkovszky, Stanisław K. Zaremba i in.) dokonał wielu pierwszych wejść: pn. ścianą Zasłonistej Turni, pd. ścianą Małego Ostrego Szczytu, pd.-wsch. ścianą Staroleśnego Szczytu, wsch. filarem Durnego Szczytu itd.

W 1934-39 z rozmaitymi towarzyszami (S. Motyka, I. Zamkovszky, Jan Gnojek, Jerzy Hajdukiewicz i in.) dokonał I wejścia pd. żebrem Ostrego Szczytu oraz licznych nowych dróg w grupie Kończystej, w masywie Gierlachu (m.in. pd.-zach. ścianą), w Jaworowych Turniach itd.

W 1930-36 uprawiał też taternictwo w zimie, dokonując pierwszych wejść zim., np. pn.-zach. żlebem Wielkiej Buczynowej Turni i pd. ścianą Zamarłej Turni, a samotnie dokonał I wejścia zim. od pn. na Szczerbę w Giewoncie.

Ogłosił szereg opisów nowych dróg tatern. (w "Tat."), a ponadto kilka artykułów na tematy tatern., np. Zimowa wyprawa tatrzańska ("Tat." 1931, o wejściu na Szczerbę), W pogoni za rekordem: przejście wpoprzek południowej ściany Zamarłej Turni ("Raz Dwa Trzy" 1932, wsp. z S. Motyką); jest współautorem artykułu O sztuczne ułatwienia wspinaczki ("Tat." 1935).

Ukończył gimnazjum w Zakopanem, a studia wyższe (historia na UJ, potem weterynaria we Lwowie) przerwał z powodu wybuchu II wojny światowej. Z Zakopanego wyruszył w październiku 1939 przez Tatry na Węgry, skąd dostał się do Francji, gdzie walczył w Wojsku Polskim. Potem był internowany w Szwajcarii, skąd uciekł przez Francję i Hiszpanię do Anglii i w 1943-45 był marynarzem w pol. flocie hand., uczestnicząc w konwojach przez Atlantyk i w inwazji Normandii.

Po wojnie osiadł w Anglii i po próbach w in. zawodach został malarzem pokojowym. W artykule Trzy dni w grupie Snowdon ("Polska Walcząca" 2 VIII 1947) opisał, wspominając Tatry, swe wspinaczki w górach Walii (z Zygmuntem Klemensiewiczem i Stanisławem K. Zarembą), a w artykule Polski Klub Wysokogórski na obczyźnie (tamże 9 VIII 1947) pisze o próbach stworzenia takiego klubu w Anglii.

Od 1974 zaczął odwiedzać Polskę i Tatry, chodząc w nich znowu na wspinaczki. Jego wspomnienia tatern. z lat międzywoj. są zawarte w wywiadzie Gdzie ten świat minionych lat? ("Tat." 1976).Został mianowany członkiem hon. najpierw Klubu Wysokogórskiego, a potem Pol. Związku Alpinizmu.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024