E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Sammlung von Natur- und Medicin- wie auch hierzu g

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

"Sammlung von Natur- und Medicin- wie auch hierzu gehörigen Kunst- und Literatur-Geschichten". Czasopismo nauk. wydawane jako kwartalnik we Wrocławiu w 1717-27 (następnie w Lipsku i Budziszynie) przez towarzystwo nauk. zwane Academia Naturae Curiosorum. W starszej literaturze tytuł tego czasopisma jest nieraz cytowany w skrócie jako "Breslauer Sammlungen" albo po łac.: "Acta Vratislaviensium", "Annales Physico-Medicorum", "Collectanea Wratislavienses" itp.Jest to w pewnym sensie najstarsze czasopismo "tatrzańskie", gdyż ogłoszono w nim wiele rozpraw i notatek o podstawowym znaczeniu w dziejach poznania Tatr, Spisza i Liptowa, m.in. takich autorów jak: Daniel Fischer (w 1717-26), Georg Buchholtz jun. (1723-27), Franz E. Bruckmann (1724-26).Prace były drukowane w języku niem., ale w starszej literaturze ich niem. tytuły są często cytowane w tłumaczeniu łac., czasem niezbyt ścisłym.

 

Tekst sponsorowany dla rodziców wybierających się w Tatry z małymi dziećmi:

 

Jak wybierać najlepsze wózki dla dzieci

Wybór dziecięcego wózka nie powinien ograniczać się do decyzji podejmowanej na podstawie designu i kolorystyki modelu. Wiadomo, że dla matek ważne jest, by dziecięcy pojazd był po prostu ładny, ale pamiętajmy, że musi być przede wszystkim bezpieczny i wygodny.

Bezpieczeństwo wózka potwierdzają liczne testy, którym poddawane są markowe modele i na podstawie których wózki otrzymują certyfikaty. Mimo że właściwie każdy model dostępny w sprzedaży na naszym rynku ma odpowiednie atesty, warto zwrócić uwagę czy otrzymał atest Państwowego Zakładu Higieny, który gwarantuje stabilność, zabezpieczenie przed zranieniem lub zaklinowaniem się dziecka oraz wytrzymałość konstrukcji.

Dobry dziecięcy wózek spacerowy powinien mieć lekki, wytrzymały stelaż, który zmieści się w bagażniku waszego samochodu. Stelaż ten koniecznie musi się składać w celu przewożenia i przechowywania, najlepiej przy użyciu jednej ręki, co umożliwia jednej osobie poradzenie sobie z mechanizmem, trzymając na drugiej ręce dziecko. Duże pompowane koła zapewniają łatwą i wygodną podróż bez wstrząsów, podobnie jak amortyzacja. Każdy pojazd musi mieć hamulce postojowe i hamulce ręczne. Malucha zapina się na siedzisku w spacerówce pasami o trzech lub pięciu punktach styku, a położony na wysokości jego brzuszka pałąk uniemożliwia wysunięcie się z wózka. Na owym pałąku można także zamontować podstawkę pod kubek z piciem. Większość tych parametrów zapewniają uniwersalne wózki wielofunkcyjne, do których zresztą można bezpośrednio wpinać bezpieczne foteliki samochodowe.

Regulowane części ułatwiają obsługę wózka i podróż z dzieckiem. Budka spacerówki lub gondoli, poddając się regulacji pozwala na ochronę przed słońcem, deszczem i wiatrem, a w razie ładnej pogody na obserwowanie otoczenia. Regulowane oparcie w spacerówce umożliwia dziecku przyjęcie przynajmniej trzech pozycji – siedzenia, leżenia i półleżenia. Natomiast regulacja rączki umożliwia korzystanie z wózka każdemu z rodziców bez względu na wzrost. Podróże z dzieckiem usprawnia zamontowany fabrycznie kosz na zakupy oraz boczne kieszonki, ułatwiające przewożenie drobiazgów dziecięcych, jak i kluczy czy telefonu rodzica. Technologicznym rozwinięciem podstawowych wersji wózków są sportowe wózki do biegania oraz bardzo praktyczne i wieloczynnościowe wózki rowerowe. Wśród wielu ofert na rynku, w ostatnich latach szczególną estymą są darzone dwa modele dziecięcych pojazdów. Bardzo modny Orbit Baby G2, oraz wszechstronny, składający się w kilkunastu kombinacjach City Select.

 

                  

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024