E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Rostafiński Józef

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Rostafiński Józef (14 VIII 1850 Warszawa - 5 V 1928 Kraków). Botanik i historyk nauk przyr., zwł. botaniki (studia matem. i filoz. 1866-67 w Warszawie oraz studia bot. i zool. 1867-72 w Warszawie, Jenie, Halle i Strasburgu, dr 1873), prof. UJ 1878-1928, czł. AU 1878. Autor licznych prac nauk. i pop.-nauk. Bywał często w Zakopanem (gdzie miał własny dom) i w Tatrach.

Był wybitnym badaczem roślin niższych (śluzowców, glonów, wodorostów) i jako jeden z pierwszych badał glony naśnieżne. W 1880 poszukiwał ich w Tatrach i znalazł w śniegu czerwonym pod Cubryną i w żółto-zielonym pod Rysami, a opisał je w pracy O czerwonym i żółtym śniegu w Tatrach ("Rozpr. i Spraw. Wydz. Mat.-Przyr. AU" 8, 1881).

Również związane z Tatrami są jego prace: O nowo odkrytej grupie wodorostów brunatnych znalezionej w Tatrach (tamże 8, 1881), Hydrurus i jego pokrewieństwo (tamże 10, 1883), Sphaerogonium, nowy rodzaj wodorostów sinych (tamże 10, 1883), Chałubinskia, nowy rodzaj brunatnych wodorostów (tamże 10, 1883) i in.W jego fundamentalnych pracach o szerszym zakresie, z dziedziny florystyki, słownictwa bot. i historii botaniki, również jest wiele cennych nawiązań do spraw tatrz., zwł. w dziełach Symbola ad historiam naturalem medii aevi (Kr. 1900, 2 t.) i Słownik polskich imion rodzajów oraz wyższych skupień roślin... (Kr. 1900). Interesował się lud. nazwami roślin i niektóre podhalańskie wprowadził do nauk. słownictwa bot.: glony (zamiast algi), litwor, goryczki, nietota.

Ogłaszał też b. liczne artykuły pop.-nauk. na różne tematy przyr., m.in. Szarotki ("Wszechświat" 7, 1888), Pierwszy badacz naukowy Tatr ("Kur. Warsz." 1923, nr 163, o Marcinie Urzędowie), O czerwonym i żółtym śniegu w Tatrach ("Wierchy" 5, 1927 i "Czas. Przyr." 2, 1928, nr 1), ponadto artykuły biogr., np. o Tytusie Chałubińskim, Maksymilianie Nowickim, Marianie Raciborskim. O ochronie przyrody pisywał od 1902, m.in. w czasopismach dla dzieci. Opublikował też humoreskę Jechać, czy nie jechać w Tatry? ("Czas" 1883 i jako odbitka, potem w zbiorze szkiców i opowiadań Ze świata przyrody, Wa. 1887, a przedruk owej odbitki ukazał się w 1989).

R. jest również autorem cenionych podręczników szkolnych i kluczy do oznaczania roślin, jedne i drugie w wielu wydaniach.Odbył szereg podróży, m.in. do Algierii (konno przez góry Atlas) i na Maderę; ogłosił z nich wspomnienia.

R. został uczczony nazwami kilku gatunków roślin. Był członkiem hon. różnych towarzystw, m.in. Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego (1889).

Lit. - Stanisław Zieliński: Mały słownik pionierów polskich... Wa. 1932. - "Acta Soc. Bot. Pol." 20, 1951, suppl. (Bolesław Hryniewiecki). - "BUP" cz. II, Wr. 1985. - "SBP" 1987 (Henryk Bukowiecki). - "PSB" 32, 1989 (Zdzisław Kosiek).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024