E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

pólka (poletka) doświadczalne

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

pólka (poletka) doświadczalne. Dawniej, sto lat temu, inne były niż dziś poglądy nauk. na stosunek do roślinności rodzimej w szczególnych zbiorowiskach: lasach, puszczach, łąkach górskich itp. Stosowano tzw. "wzbogacanie" flory wprowadzając obce gatunki, uważano, że należy poprawiać i "wzbogacać" także skład rodzimych łąk w górach nowymi, obcymi roślinami, dlatego też w celu podniesienia uprawy hal i łąk tatrz. zakładano w Kościeliskiej Dolinie próbne pólka doświadczalne jeszcze przed I wojną światową. Założone tam po raz pierwszy w 1893 przez dra Weinzierla ze Styrii kultury traw alpejskich, pozostawione bez opieki, zmarniały.W 1899 założone na nowo poletka doświadczalne prowadził dr Goliński, od 1900 do 1909 Seweryn Krzemieniewski, zaś od 1910 przez parę lat Józef Żmuda pod kierunkiem prof. Stefana Jentysa. Pólka te założone były w trzech miejscach: na Wyżniej Miętusiej Kirze, na polance poniżej Stołów i na Stołach (były też poletka założone poniżej Przełęczy Mechy po stronie Gąsienicowej Hali, na Zazadniej i w paru in. miejscach). Prócz tego założono też kilka kultur nasiennych.

Na wszystkich tych pólkach hodowano różne trawy i zioła, aby zbadać, które najlepiej będą się nadawać do poprawienia trawostanu hal i łąk. Okazało się jednak, że kultury takie wymagały nieustannej i niezwykle troskliwej opieki, grunt trzeba było ciągle oczyszczać i uprawiać, niszczyć stale zakorzeniające się chwasty, chronić hodowaną roślinność przed spłukiwaniem, zwalaniem się śniegu itd.

Gdy z wybuchem I wojny świat. szkółki zostały bez opieki, wyginęła prawie cała hodowana roślinność, i w 1923, w czasie roślinnych badań socjologicznych nie znaleziono na miejscach hodowli obcych roślin. Jednak później okazało się, że parę gatunków z tych ongiś wprowadzonych roślin, przetrwało i nawet pojawiają się do dziś. Niewątpliwie przyczyniło się do tego zniszczenie zespołów naturalnych i dostęp obcych przybyszów do poruszonej i odsłoniętej gleby. Zapewne także większa odporność i wytrzymałość tych paru obcych gatunków. Były to, rozproszone tu i owdzie: pępawa złota (Crepis aurea ), krwiściąg dwunastopręcikowy (Sanguisorba dodecandra ) w Kościeliskiej Dolinie, wreszcie babka wężowa (Plantago serpentina ).Po tych stwierdzeniach przerzucono się w drugą ostateczność i wiele rodzimych, a mało znanych gatunków zaczęto uważać za obce, sztucznie wprowadzone. Prof. Bogumił Pawłowski stwierdził, iż rodzimymi są uważane często za obce: rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius ), przelot pospolity (Anthyllis vulneraria ), konietlica łąkowa (Trisetum flavescens ), wiechlina fioletowa (Poa violacea ), wyka leśna (Vicia silvatica ) i wiele in., a także podejrzewany o obce pochodzenie przebiśnieg (Galanthus nivalis ), który po pn. i pd. stronie Tatr rośnie w kilku miejscach, a na Orawie masowo.

Wg nowoczesnych nauk. poglądów łąki i hale górskie, także tatrz., pozostawia się w ich rodzimym stanie i obcych gatunków, nawet górskich, ale spoza Tatr nie wprowadza się w ogóle. Dzisiaj to już wszędzie przyjęta zasada.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024