E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

powodzie

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

powodzie. Z racji b. obfitych opadów bezpośrednio, a pośrednio z powodu silnego odlesienia Podhala i niektórych zboczy górskich w Tatrach, p. zdarzają się dość często. Ponieważ opady górskie są nagłe i duże, a fala powodziowa pędzi nadzw. szybko, przeto p. bywają nieoczekiwane i gwałtowne. Jednorazowy opad od 50 do 100 mm już zagraża powodzią.Stosunkowo najmniej cierpią tereny tuż pod Tatrami, nieco niżej natomiast, gdzie fala jest wolniejsza i rozlewa się szerzej, p. wyrządzają niejednokrotnie większe szkody. Podnoszenie się powodziowych wód np. w Dunajcu i jego dopływach o 4-5 m ponad normalny poziom jest dość częstym zjawiskiem, a wówczas nadbrzeżne pola, łąki i osiedla są zalewane częściowo lub całkowicie.

Największe p. na Podhalu były w 1813, 1845, 1884, 1934, 1948 i 1960. W czasie powodzi w 1934 woda zalała częściowo 36 wsi, zniszczyła znaczną część toru kolejowego, a zalana powierzchnia wyniosła ok. 7000 ha. Największe opady wystąpiły głównie na pn. stokach Tatr, ale ucierpiały i południowe, zwł. doliny Cicha Liptowska i Koprowa.

P. wiosenne, pochodzące z tajania zimowych śniegów górskich, na Podhalu nie wyrządzają zazwyczaj większych szkód, gdyż śniegi przeważnie tają stopniowo, najpierw w niżej, potem w wyżej położonych miejscach, a przy tym w okresie tym częste przymrozki nocne wstrzymują zbyt silne roztopy.W lecie zwykle dwukrotnie bywają większe wezbrania wód, mianowicie pod koniec czerwca, tzw. świętojanka i ok. połowy lipca jakubówka. W obu tych okresach zazwyczaj występują obfitsze opady, a ponadto w czerwcu topnieją już intensywnie śniegi wyżej w górach, tak że niekiedy zdarzają się w tym okresie większe powodzie.Nagły, niezwykle gwałtownie występujący, a przy tym b. obfity opad, tzw. potocznie lecz niewłaściwie "oberwanie się chmury", zdarza się dość często w Tatrach, zwł. w czasie letnich burz. Regulacja potoków tuż pod górami niewiele pomaga przy takim nagłym opadzie, zwł. jeśli potok przez regulację ma wyprostowaną, skróconą i zwężoną trasę swego biegu.

W stromym górskim terenie rolę regulatora odpływu wody najlepiej spełnia kosówka i las, a nawet grupy drzew silnie ssących wodę, jak np. jesiony, jodły, świerki. Dlatego to zbocza górskie, po których najwięcej spływa wody z opadów, powinny być zalesione, a wyżej zarosłe kosówką, zaś brzegi strumieni u podnóża gór obsadzone drzewami. Najlepsza to tama przeciwpowodziowa.Sztuczne regulacje wskazane są tam, gdzie fala już zwalnia bieg i rozlewa się szerzej. Tzw. zbiorniki przeciwpowodziowe często nie spełniają swej roli ochronnej lub spełniają ją w stopniu niedostatecznym. Zbiorniki położone poniżej Podhala w ogóle nie mają wpływu na powodzie podhalańskie. Najskuteczniejsze zabezpieczenia przed powodzią to zalesienia, zadrzewienia i zabudowa biologiczna strumieni.

P. po pd. stronie Tatr są przeważnie rzadsze i mniej groźne, ale zdarzają się również. Opady są tam nieco mniejsze niż po pn. stronie Tatr, doliny szersze i mniej strome, a bardziej niż u nas zalesione, tak same doliny, jak ujścia ich na Spisz i Liptów.Jednakże i tam bywały wielkie p., np. w 1925, 1948 i zwł. katastrofalna powódź w 1958 uznana za największą na Słowacji. I tu, obok niezwykle obfitych i gwałtownych opadów, przyczyniły się do klęski wg opinii tamtejszych hydrologów, występujące większe wylesienia i błędna zabudowa potoków i strumieni.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024