E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

porosty

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

porosty (Lichenes ). Organizmy roślinne, których ciało zwane plechą, składa się z glonów i grzybów pozostających z sobą w symbiozie. P. występują na drzewach, na ziemi, na skałach, rosną b. powoli, ale odznaczają się wielką żywotnością i wytrzymałością na suszę, niskie i wysokie temperatury, jałowe podłoże (np. lita skała), ale tylko gdy rosną stale w tych samych warunkach, bo np. osobniki z miejsc cienistych, wilgotnych, po wystawieniu na słońce (np. po wycięciu lasu) marnieją b. szybko.

Natomiast są one ogromnie wrażliwe na wyziewy fabryczne, spaliny, pyły, chemikalia, kwaśne deszcze, ginąc od nich w niezmiernie krótkim czasie, jak to się coraz bardziej uwidocznia obecnie, nawet w Tatrach. Niekiedy traktuje się p. jako wskaźnik zanieczyszczeń powietrza lub gleby, właśnie ze względu na tę ich wysoką wrażliwość.

W Tatrach rosną liczne gatunki p.; jedne, kalcifilne na wapieniach, inne, acidofilne na granitach, kwarcytach i gnejsach. Niektóre są b. rzadkie, np. endemit karpacki: odnożyca (nożyca) karpacka (Ramalina carpatica) rosnąca na skałach krzemianowych w najwyższych piętrach tatrz. Za formy endemiczne wyłącznie tatrz. uważa się np. Thelopsis melathelia var. lomentispora, Placidiopsis tatrensis, Bacidia subleprosula i jeszcze parę innych.Pospolicie spotykane i dobrze znane są takie gatunki jak skórnica czyli płucnica islandzka (Cetraria islandica ), niesłusznie mchem islandzkim często nazywana, zarastająca na ziemi nieraz spore przestrzenie. Dalej różne gatunki brodaczki (Usnea ), zwieszające się na kształt długich zielonych bród lub festonów z pni i gałęzi świerkowych, obecnie na skutek zanieczyszczeń powietrza występująca coraz rzadziej; b. pospolity mąklik, o dawniejszej nazwie misecznica lub tarczownica otrębiasta (Pseudovernia lub Parmelia furfuracea ), obrastająca pnie i gałęzie drzew; rozmaite gatunki chrobotków występujące na ziemi, np. krzaczkowaty, zielonawosrebrnawy chrobotek reniferowy (Cladonia rangiferina ), chrobotek kubkowaty (C. pyxidata ) o małych niby czareczkach na nóżce, chrobotek koralkowy (C. coccifera ) o koralowoczerwonych kubeczkach.Znany porost naskalny, wzorzec geograficzny (Rhizocarpon geographicum ) tworzy liczne mniejsze i większe plamy zielonawożółtej barwy na granitach i kwarcytach tatrz., występują na nich również Rh. alpicola i Rh. tinei . P. naskalne stanowią niezwykle urozmaicony, różnobarwny element malarski skał tatrz., nadając im charakterystyczne tony i odcienie zielonawe, żółte, brunatne, rudawe, czarne, pomarańczowe, czerwonawe, szare, białawe, np. żółty wielosporek jaskrawy (Acarospora oxytona ) na skałach Żółtej Turni (stąd nazwa), pomarańczowe wianuszki jaskrawca okazałego (Caloplaca aurantia ) na wapiennej Pomurnikowej Ścianie na zboczach Bujaczego Wierchu w Tatrach Biel., i wiele in. Niektóre z wymienionych tu p. (np. chrobotki) żyją również na tundrze podbiegunowej.P. biorą także udział w składzie różnych zespołów roślinnych, np. Cetraria tilesii, gorąco żółty porost, występuje w zespole turzycy mocnej (Firmetum, Caricetum firmae ) na wapieniu; p. tworzą również własne zespoły, złożone tylko ze swych przedstawicieli, gł. w piętrze turniowym.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024