E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

bobslejowy sport

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

bobslejowy sport . Rozwinął się po obu stronach Tatr na pocz. XX w., przy czym tory bobslejowe zbudowano w samych Tatrach. Równolegle, częściowo na tych samych torach, rozwijało się saneczkarstwo sportowe.

W Starym Smokowcu w 1904 za tor saneczkowy służyła górna część drogi jezdnej (do brzegu lasu), prowadzącej do Popradu. Od 1905 torem saneczkowym stała się też droga jezdna na Siodełko i obie te drogi razem tworzyły jeden długi tor. W 1907 odbyły się na drodze z Siodełka pierwsze zawody na toboganach, a od 1910 na sankach i bobslejach, także międzynarodowe.

W Tatrz. Łomnicy saneczkarstwo rozpoczęło się w 1905, a tor na sanki i bobsleje urządzono w 1906, przystosowując do tego celu jedną z dróg leśnych; w 1907 ulepszono ten tor drewnianymi bandami na zakrętach. Pierwsze zawody saneczkarskie odbyły się tu w 1907, a bobslejowe w 1908.

Nowy, specjalny tor bobslejowy zbudowano w Tatrz. Łomnicy w 1909 (otwarcie 15 XII), a przy nim wyciąg elektr. z drewnianymi podporami. Dolny koniec wyciągu i toru (na wys. ok. 855 m) był tuż powyżej Drogi Wolności, a poniżej dolnej stacji obecnej kolei linowej na Łomnicę. Wyciąg bobslejowy biegł prosto w górę przecinką leśną ku pn.-zach., stokami Gajnego Wierchu, i kończył się na wys. ok. 1140 m w miejscu już wtedy nazwanym Start (mn.w. tam gdzie obecnie stoi stacja Start kolei linowej na Łomnicę). Wyciągiem holowano po śniegu bobsleje razem z ludźmi. Górny koniec toru bobslejowego był kilkadziesiąt m na pn.-wsch. od Startu. Tor prowadził w dół licznymi serpentynami po jednej i drugiej stronie wyciągu. W sąsiedztwie dolnego odcinka toru bobslejowego znajdował się znacznie krótszy, osobny tor saneczkowy.

W Tatrz. Polance zbudowano tor saneczkowy w 1907, a użytkowany był w zimie 1907-08. Wyzyskiwał on częściowo początek drogi jezdnej do Wielickiej Doliny. Był w 1912 przebudowany i przedłużony ku górze, a służył też jako tor bobslejowy.Aż do II wojny świat. w tych trzech miejscowościach urządzano na wspom. torach zawody bobslejowe. Od 1947 takie zawody odbywały się w Tatrz. Łomnicy przez kilka lat w ramach zawodów o Puchar Tatr, po raz ostatni w 1957.

W Zakopanem uprawiano jazdę na bobslejach większych i mniejszych od ok. 1910. Jako tor bobslejowy i saneczkowy służyła droga jezdna z Kuźnic lub nawet Kalatówek, ale zdarzały się tu wypadki, nawet śmiertelne, gdyż droga ta była użytkowana w zimie także przez sanie konne. Jazda bobslejami i saneczkami na tej drodze została więc zakazana przez władze.

Inicjatorem zbudowania w Zakopanem specjalnego toru bobslejowego (z Kuźnic do pomnika Chałubińskiego) był Wincenty Szymborski w październiku 1910; sprawą tą zajęła się następnie Sekcja Narc. TT. Z jej ramienia pierwszy projekt toru (z Kalatówek do "Księżówki") sporządził Alojzy Jost w lutym 1911. Jednakże tor został zbudowany w 1913 przez zarząd dóbr Władysława Zamoyskiego (właściciela terenu) wg wspólnego projektu A. Josta i Józefa Ramsa. Tor ten zaczynał się przy drodze z Kuźnic na Kalatówki, nieco powyżej obecnej dolnej stacji kolei linowej na Kasprowy. Biegł on w dół zboczami Krokwi kilkoma serpentynami (za budynkiem wspom. stacji), a potem już prawie prosto wzdłuż drogi jezdnej, kończąc się nieco powyżej Murowanicy. Pierwsze zawody bobslejowe na tym torze odbyły się 6 I 1914, i to w 4 kategoriach: bobsleje 2-, 3-, 4- i 6-osobowe.

W latach międzywoj. tor ten popadł w zaniedbanie i w 1930 przestano go użytkować, a wrócono (dość sporadycznie i wbrew zakazom) do jazdy bobslejami i sankami drogą z Kuźnic w późnych godzinach wieczornych, świecąc latarkami. Przy korzystnym olodzeniu drogi przedłużano zjazd ulicą Chałubińskiego i Sienkiewicza. W owych latach powstał projekt budowy nowego toru bobslejowego na stokach Krokwi, ale nie został zrealizowany.

Po II wojnie świat. jedyny tor bobslejowy w Polsce istniał w Karpaczu, i to tylko do 1970. Na Słowacji sport bobslejowy przeniósł się na bardziej nowoczesne tory istniejące poza Tatrami.

Lit. - Gustav Bartsch: Wintersport in der Tátra. "Jahrb. UKV" 1905. - Gustaw Kaleński: Tor dla bobsleighów w Zakopanem. "Zakopane" 1912, nr 1; 1913, nr 4. - Ivan Bohuš: Ako prišli sane a boby do Vysokých Tatier. "Vys. Tatry" 1980, nr 6.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024