E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Pawlica Władysław

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Pawlica Władysław (28 V 1886 Poronin - 20 XII 1919 Kraków, poch. w Zakopanem), syn znanego działacza góralskiego, Franciszka Pawlicy. Petrograf i mineralog (UJ 1908, dr 1913), narciarz, turysta, taternik, fotograf.

Już na trzecim roku studiów rozpoczął pod kierunkiem prof. Józefa Morozewicza badania petrogr. i mineralog. tatrzańskich skał krystalicznych. W 1908-18 był demonstratorem i asystentem przy katedrze mineralogii UJ, w 1918 objął stanowisko geologa w Państw. Inst. Geologicznym. Od 1912 czł. Komisji Fizjogr. AU.

Jego prace petrogr. odegrały dużą rolę w poznawaniu tatrz. skał krystalicznych; są to zwł.: Pegmatyty Tatr i ich stosunki magmatyczne ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. AU" 1913), Północna wyspa krystaliczna w Tatrach (tamże 1914 i skrócona wersja niem. w 1916) oraz Garłuchowskie skały wapienno-krzemianowe (tamże 1918).

Rezultaty jego badań mineralog. to nowe dane o występowaniu różnych minerałów w Tatrach i pierwsze analizy chem. wielu takich minerałów. Z tej dziedziny ogłosił m.in.: O gedrycie w Tatrach (tamże 1914), O złożach mineralnych granitu tatrzańskiego ("Spraw. Komis. Fizjogr." 1916), Prenit w Tatrach ("Rozpr. Wydz. Mat.-Przyr. AU" 1917).

P. uprawiał z zamiłowaniem turystykę, taternictwo i narciarstwo, gł. w Tatrach. W 1907 ukończył w Zakopanem kurs narc. prowadzony przez Mariusza Zaruskiego, w 1908 uczestniczył w I wejściu zim. na Babią Górę (na nartach), a w 1910 w I wejściu zim. na Skrajny Granat (z M. Zaruskim i in.). Jego wycieczki narc. w Tatry Wys. i Zach. były liczne; startował też w zawodach narc. w 1910 i 1911 z dobrymi rezultatami.

Był on b. czynnym działaczem w różnych organizacjach. Do Sekcji Narc. TT należał od jej początku (1907). Najbardziej aktywny był w » Akad. Związku Sport., najpierw jako jeden z inicjatorów jego utworzenia (1908) i organizatorów w 1909; następnie przez szereg lat pełnił różne funkcje w jego zarządzie.

Był też inicjatorem utworzenia » Sekcji Narc. AZS (1909), jej przewodniczącym w 1909-10 i 1912-14, i jednym z jej czołowych działaczy, przyczyniając się do tego, że od samego początku członkowie tej Sekcji uprawiali na szeroką skalę turystykę narciarską. Prowadził liczne kursy narc. i wycieczki w góry, propagując zamiłowanie do Tatr i turystyki.

Podczas swych wędrówek górskich P. wykonał w lecie i w zimie wiele doskonałych fotografii o niebanalnej tematyce. Niektóre publikował od 1913 w sprawozdaniach AZS i "Pam. TT." Duży ich wybór reprodukowano w jego pośmiertnie wydanym albumie W górach (Kr.1929); jest to jeden z najciekawszych i najbardziej wartościowych albumów tatrz. P. zmarł mając 33 lata.

Lit. - Stanisław Małkowski: Karta z dziejów petrografji Tatr. "Ziemia" 1926, nr 15-16. - "PSB" 25, 1980 (Wojciech Narębski). - "Wychowanie Fiz. i Sport." 1989, nr 1 (Ryszard Wryk).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024