E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Otto August

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Otto August (28 IX 1851 Albendorf = Wambierzyce, Dolny Śląsk - 15 II 1929 Wrocław). Turysta i taternik niem. z Wrocławia, autor popularnych przewodników tatrz. i map. Wielki propagator turystyki tatrz. w społeczeństwie niem., zwł. na Śląsku. Przed I wojną świat. był jednym z najbardziej aktywnych działaczy Sekcji Śląskiej Węg. Tow. Karp. (MKE). Po studiach przyr. na Uniw. Wrocł. (dr filoz.) był nauczycielem języka niem., łaciny i matematyki w prywatnej niem. szkole średniej we Wrocławiu aż do swej śmierci.

W Tatrach bywał co roku od 1886 aż do I wojny, a potem tylko raz, w 1924. Oprócz turystyki uprawiał taternictwo (zawsze z przewodnikami), zwł. w 1897-1907. Dokonał on m.in. I wejścia na Świstowy Szczyt, Graniastą Turnię, Wielicki Szczyt, Litworowy Szczyt (wszystko to w 1897), II wejścia na Ponad Ogród Turnię (1903), I wejścia na Złomiską Turnię (1907). Brał udział w I wejściu Żlebem Karczmarza na Gierlach (1899). Do taterników pol. był nastawiony przyjaźnie.

W ramach swej działalności w Sekcji Śląskiej MKE organizował przez wiele lat coroczne czterodniowe wycieczki zbior. z Wrocławia w Tatry na Zielone Święta; udział brali głównie Niemcy śląscy, ale także z Berlina i Nadrenii, czasem ponad sto osób. Wycieczki te udawały się w Tatry zawsze od pd. O. położył też wielkie zasługi przy budowie Śląskiego Domu w Wielickiej Dolinie.

W 1891 ukazało się I wyd. jego przewodnika Die Hohe Tatra (w serii Griebens Reisebücher, potem Griebens Reiseführer, Berlin); do 1925 osiągnął on 10 wydań, a potem wychodził anonimowo jako Hohe Tatra , uaktualniany przez J.A. Heftyego. Przez wiele lat był to najpopularniejszy przewodnik tatrz. w języku niem. i zasadniczo przeznaczony dla turystów, ale zawierał też trochę wiadomości z zakresu taternictwa, był więc używany także przez taterników (również polskich) póki nie zaczęły wychodzić specjalne przewodniki tatern. (Chmielowskiego, potem Komarnickiego). Przewodnik O. był szeroko znany i przyczynił się wielce do spopularyzowania Tatr. O. wydał też mapę tur. Tatr 1:50 000, wznawianą kilkakrotnie (1891-1911).

Pisywał często do czasopism niem., spiskoniem. i węg. na różne tematy związane z Tatrami: turystyka i taternictwo oraz ich historia, tatrz. topografia i nazewnictwo, np. Die Kesmarker-Spitze ("Jahrb. UKV" 1897), Der älteste Weg auf die Lomniczer Spitze (tamże 1906), Zur Nomenklatur der Hohen Tatra ("Tur. und Alp." 3, 1922-23, nr 7), Das Meerauge in der Hohen Tatra ("Tur., Alp., Wint." 7, 1926, nr 1-3), Der Ungarische oder Dacianische Simplicissimus (tamże 9, 1928, nr 7-12). Wydał też niem. przewodnik po swej rodzinnej ziemi kłodzkiej (wyd. 3 w 1920).Węg. Tow. Karp. mianowało dra O. swym członkiem hon., uczczono go niem. i węg. nazwą Dwoistej Turni: Ottospitze, Otto-csúcs, a pośmiertnie tablicą pamiątkową w Tatrz. Polance.

Lit. - "Tur. und Alp." 3, 1922-23, nr 3, s. 90 (Michael Guhr).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024