E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Oppenheim Józef

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Oppenheim Józef (15 VI 1887 Warszawa - 28 I 1946 wieś Kościelisko, poch. w Zakopanem). Narciarz, taternik, ratownik górski (wieloletni kier. TOPR), fotograf górski. W młodych latach był działaczem lewicowym (III Proletariat); aresztowany przez władze ros., uciekł z więzienia i schronił się za granicą. Nie ukończył studiów na politechnikach, potem pracował w Krakowie.

W 1910 z grupą narciarzy z krak. AZS przybył na wycieczkę do Zakopanego i pozostał tu na stałe. W 1910-11 był kierownikiem zakopiańskiego Domu Turystycznego AZS.

W 1912 wraz z Włodzimierzem Antoniewiczem po złożeniu egzaminu przed komisją przewodnicką (Mariusz Zaruski i Jakub Wawrytko) uzyskał nieformalne uprawnienia do prowadzenia wycieczek studenckich po Tatrach.Oprócz uprawiania w lecie turystyki tatrz. O. stał się wkrótce jednym z najczynniejszych narciarzy turystów, a także taternikiem. M.in. dokonał w 1914 kilku pierwszych wejść zim.: pn. ścianą Czarnego Mięguszowieckiego Szczytu (z Józefem Lesieckim, Mariuszem Zaruskim i in.) oraz na Młynarza i Kaczy Szczyt (z Lesieckim).W 1912 został członkiem TOPR, a od sierpnia 1914 (gdy Zaruski odszedł do Legionów Pol.) był kierownikiem TOPR aż do wybuchu II wojny świat. w 1939, a także przez krótki okres w 1945. W 1912-39 uczestniczył w licznych wyprawach ratunkowych w lecie i zimie. W latach 1930. zapoczątkował dyżury ratowników na zawodach narc., zwł. gdy odbywały się w samych Tatrach.Już przed I wojną świat. był w zarządzie Sekcji Narc. TT, a w latach międzywoj. stał się jednym z najaktywniejszych działaczy narc. w Zakopanem: w Sekcji Narc. PTT i w PZN, był także sędzią narciarskim. Również wtedy projektował nowe tatrz. szlaki narc. i osobiście je znakował.

Z ramienia TOPR był też przez cały ten okres członkiem kolejnych komisji do spraw przewodnictwa tatrz.Nadal (zwł. w latach 1920.) uprawiał narciarstwo wysokogórskie, uczestnicząc m.in. w I wejściu zim. od pn. na Wielką Kopę Koprową w 1921 (z Mieczysławem Świerzem, Władysławem Ziętkiewiczem i in.). Przechodził też na nartach przez Kozią Przełęcz, Lodową Przełęcz (a nie przez Śnieżną Przełęcz) i in.Wkrótce po przybyciu do Zakopanego nauczył się fotografowania (od Jana Małachowskiego) i stał się dobrym fotografem tatrz. W latach międzywoj. wydał kilka albumów tatrz. (Tatry , Tatry w zimie itd., niektóre w kilku wydaniach), a jego zdjęcia były też reprodukowane w różnych wydawnictwach (m.in. w "Wierchach"). Głównie z jego fotografii sporządzono specjalny album zdjęć tatrz. i pienińskich, ofiarowany papieżowi Piusowi XI przez Pol. Tow. Tatrz. w 1925.O. jest autorem świetnego przewodnika Szlaki narciarskie Tatr Polskich i główne przejścia na południową stronę (Kr. 1936). Poza tym niewiele publikował: kilka sprawozdań, z tych najważniejsze to Dokoła śmiertelnej wyprawy Wincentego Birkenmajera. II. Akcja Pogotowia Ratunkowego ("Tat." 17, 1933, nr 3-4) i Jak odbyła się wyprawa po ciało śp. Birkenmajera? ("Ilustr. Kur. Codz." 24 IV 1933, wywiad), a jego współautorstwa jest pop. artykulik Powstanie Pogotowia Tatrzańskiego i jego działalność ("Płomyk" 1946, nr 7) i pośmiertnie wydane wspomnienie: Pamięci zmarłych schronisk ("Wierchy" 18, 1948).Pozostały w rękopisie jego wspomnienia narc., wykorzystane w książce Wandy Gentil-Tippenhauer i Stanisława Zielińskiego W stronę Pysznej (Wa. 1961 i dalsze wydania pod nazwiskiem samego Zielińskiego).

W okresie międzywoj. należał O. do najbardziej pop. postaci Zakopanego; zwano go Józio lub Opcio. Jest sympatycznie wzmiankowany przez wiele osób we wspomnieniach z owych lat.W czasie II wojny świat. przebywał najpierw w okolicach Kowla, a od 1942 w Warszawie, gdzie z powodu swego żyd. pochodzenia ukrywał się u przyjaciół aż do Powstania Warsz., po którego upadku był zatrudniony przy ewakuacji szpitala z rannymi i w ten sposób wydostał się z Warszawy do znajomych w Pruszkowie.

Po wojnie wrócił do Zakopanego, gdzie w 1945 był krótko kierownikiem TOPRu, a potem organizował domy wypoczynkowe na Groniku w Kościelisku i w tym czasie we własnym domu na Krzeptówkach został zamordowany. Głoszono zrazu, że był to mord polit., ale prokuratura po dochodzeniach i aresztowaniu sprawców stwierdziła, że dokonali tego bandyci w celach rabunkowych.Po jego śmierci Mieczysław Jastrun napisał wiersz Pamięci Józefa Oppenheima ("Kuźnica" 1946, nr 28); w Zakopanem w 1949 zorganizowano wystawę zdjęć O. z Tatr, a Grupa Tatrzańska GOPR nosiła imię O.

Lit. - "Tat." 30, 1948, nr 3-4 (Kazimierz Piotrowski). - "Wierchy" 19, 1949 (Jan Sunderland); 23, 1954 (Władysław Krygowski). - "PSB" 24, 1979 (Witold Grzybek). - "NCZ" 1988.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024