E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

obuwie turystyczne

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

obuwie turystyczne. Pierwsi podróżnicy po Tatrach nie zwracali szczególnej uwagi na obuwie, którego używali. Były to zwykłe buty, noszone także i w in. okolicznościach; niektórzy przewodnicy i bardziej doświadczeni turyści zwracali jednak uwagę nowicjuszom, aby zabierali na wycieczki obuwie mocne. Pod koniec XIX w. uważano, że najlepiej jest używać starych wysłużonych butów, które i tak się zniszczą, i takie rady podawano w ówczesnych drukowanych przewodnikach.Dopiero modernizująca się turystyka i taternictwo na przełomie XIX i XX w. wprowadziła specjalne o.t. na wzór alpejski, z grubej skóry, na potrójnej podeszwie podbijanej specjalnymi hakami i gwoździami. Po 1930 niekiedy zamiast łatwo zużywających się gwoździ i haków stosowano alpejski typ haków tricouni, które są daleko trwalsze, ale w Tatrach mało kto ich używał i raczej w zimie.Góralscy przewodnicy i tragarze dawniej używali powszechnie kierpców, tylko dodatkowo podzelowanych, a często również podkutych wojskowymi gwoździami i podkówkami. Zdarzało się, że przewodnicy szli boso, np. przewodnicy słow. ze Stwoły, którzy w 1876 prowadzili Alberta Berzeviczyego na Rysy. Niem. przewodnicy ze Spisza pierwsi zaczęli nosić alpejski typ obuwia tur. (pod koniec XIX w.), a później także przewodnicy podh. Już przed I wojną świat. zasadniczo wszyscy przewodnicy tatrz. stosowali podobne obuwie jak turyści czy taternicy.

Po II wojnie świat. rozpowszechniły się (najpierw u taterników i turystów czechosł., potem także u polskich) buty z podeszwą typu wibram, z twardej, grubej, profilowanej gumy, w dwóch odmianach: normalne buty tur. cięższe oraz buty znacznie lżejsze, zwane pionierkami. Równocześnie wzmagający się ruch tur. ludzi nieobeznanych z górami spowodował rozpowszechnienie się tenisówek i trampek jako obuwia na wycieczki.Jako obuwie na trudniejsze wspinaczki już przed I wojną świat. weszły w użycie tzw. trzewiczki (zwane czasem z niem. kleterkami) na podeszwie sznurkowej, a w okresie międzywoj. również na manszonowej (rodzaj wojłoku), wyrobu zagranicznego. Najczęściej jednak używano do wspinaczek tenisówek lub trampek o gumowej podeszwie, a po II wojnie coraz częściej zwykłego o.t. typu wibram lub specjalnych lżejszych odmian z podobną podeszwą. Jeszcze w okresie międzywoj. zdarzało się, zwł. w terenie o gładkich płytowych skałach, że niektórzy przewodnicy i taternicy wspinali się boso.W początku lat 1970. wśród taterników pol. wyszły z użycia w lecie ciężkie i sztywne buty z podeszwą wibram, ale są one nadal noszone przez turystów. Taternicy zaczęli używać lekkiego obuwia o podeszwie gładkiej, ale o wysokim tarciu na skale. Ten rodzaj obuwia niewątpliwie przyczynił się (oprócz in. czynników) do podniesienia poziomu klasycznego wspinania w ostatnich latach.Pol. odmianą tego ostatniego obuwia tatern. są treningowe buty piłkarskie, tzw. korkery, w których odcięte przednie korki zastępuje się przyklejoną gumą o wysokim tarciu. Pozostawione pod obcasem korki nie przeszkadzają w skalnej wspinaczce, natomiast ułatwiają schodzenie w trawiastym terenie i na śniegu.W zimie taternicy (i alpiniści) używają różnych odmian butów dwuwarstwowych o dobrej izolacji termicznej: sztywny zewnętrzny but i miękki wewnętrzny bucik; podeszwa typu wibram.

Lit. - Jarosław Figiel: Ekwipunek turysty tatrzańskiego: buty. "Tatry" (Za.) 1991, nr 2.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024