E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Muzeum Tatrzańskie w Wielkiej

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Muzeum Tatrzańskie w Wielkiej; Tatranské múzeum ve Velkej; Tátra-Museum in Felka; Felkai Tátra Múzeum. S. Gdy w 1873 Węg. Tow. Karp. (MKE) postanowiło utworzyć Muzeum Karpackie, obywatele Wielkiej na Spiszu dokładali wszelkich starań, aby muzeum to było ulokowane w ich mieście. W 1881 zdecydowano wybudować Muzeum Karp. w Popradzie, wobec czego grupa działaczy z Wielkiej już w 1882 zorganizowała własne Muzeum Tatrzańskie w Wielkiej.

Założycielami byli » Aurel W. Scherfel, » Eduard Daits, » Eduard Blásy, » Rudolf Danhauser, »Ödön Emericzy, » Johann Husz, Ladislaus i Kornel Krompecherowie, Antal Kurimszky oraz in. Niemcy spiscy i Węgrzy (z różnych miejscowości na Spiszu i dalej), zorganizowani w tym celu w specjalne towarzystwo muzealne: Felkaer Tátra-Museum-Verein, Felkai Tátra-Múzeum-egylet (założone 11 VIII 1881, statut uchwalony 13 VI 1882, zatwierdzony 7 III 1883). Muzeum otwarto 2 VII 1882.M.T. w Wielkiej zajmowało się głównie Tatrami i leżącą u ich stóp częścią Spisza, ale gromadziło też zbiory z dalszych okolic. Zbiory szybko rosły, gł. z darów, m.in. od takich badaczy jak Karl Kalchbrenner (mchy), Frigyes Hazslinszky (glony), Kornél Chyzer (pająki), Josef Ullepitsch (ślimaki i zielnik), A.W. Scherfel (zielnik), E. Daits (też zielnik).Muzeum miało działy: zool., bot., mineralog., archeol., kult.-hist., numizmatyczny, etnogr. i tur. oraz bibliotekę i archiwum. Mieściło się początkowo w budynku zboru ewang., w 1918 zostało przekazane władzom miejskim, które w 1925 zakupiły dla niego osobny budynek.Dyrektorem muzeum był najpierw Aurel W. Scherfel w 1882-95, potem przez wiele lat Eduard Daits (który od 1882 był też jednym z kustoszy), wreszcie Ernst Krompecher. Od samego początku było też kilku kustoszy poszczególnych działów, pracujących bezinteresownie.

Już przed I wojną świat., a potem w latach międzywoj. nieraz dyskutowano przeniesienie M.T. do Smokowca lub połączenie go z Muzeum Karp. w Popradzie, ale przeszkodą były zarówno trudności finans. i lokalowe, jak i przywiązanie mieszkańców Wielkiej do swego muzeum.Na początku 1945 cofające się wojska niem. wysadziły w powietrze most koło muzeum, wskutek czego budynek i zbiory mocno ucierpiały. W 1946 ocalałe zbiory zostały wcielone do » Muzeum Tatrzańskiego w Popradzie (powstało z dawnego Muzeum Karp.), a M.T. w Wielkiej przestało istnieć. Znaczna część owych zbiorów powędrowała potem do Muzeum TANAPu w Tatrz. Łomnicy.

Lit. - Das Tátra-Museum in Felka. Bericht über dessen bisherige Thätigkeit. Felka 1884 (po węg. i po niem.). - "Tur. und Alp." 3, 1922-23, s. 174 i 197-198. - "Tur., Alp., Wint." 6, 1925, s. 81. - Slovenské múzeá, ich vznik a prehlad sbierok. Br. 1945.

KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij
Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2021