E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

Morozewicz Józef

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

Morozewicz Józef (27 III 1865 Rzędziany nad Narwią k. Tykocina - 12 VI 1941 Warszawa). Wybitny petrograf i mineralog (UW 1889), prof. UJ 1905-19, jeden z organizatorów Akad. Górn. w Krakowie, organizator i w 1921-37 dyr. Państw. Inst. Geol. w Warszawie, czł. koresp. AU (1902) i czł. czynny PAU (1918).

Badania prowadził na rozległych obszarach imperium ros., m.in. na Nowej Ziemi (1895), Uralu i Wyspach Komandorskich (1903), w celach nauk. jeździł do różnych krajów Europy, Afryki i Ameryki, ale badania jego obejmowały też ziemie pol., m.in. Góry Świętokrzyskie, Pieniny i Tatry.

Badania w Tatrach (a także w regionie Pienin i w Tatrach Niżnich) prowadził M. w dwóch okresach: w 1889-94 i następnie (gdy osiadł w Krakowie) od 1904 do 1919. W tym drugim okresie do badań w Tatrach skierował też niektórych swych uczniów (np. Władysława Pawlicę) i w szerszym gronie uczniów i geologów urządzał wycieczki badawcze w Tatry. Poznał je dość szczegółowo i był ich wielkim miłośnikiem, co objawia się nie tylko w jego artykułach pop.-nauk., ale także w niektórych pracach czysto naukowych.

Ogłosił ok. 150 prac nauk. i pop.-nauk. w języku pol., ros. i niem. z dziedziny geologii, zwł. mineralogii i petrografii krajowej i zagr.; sporo z nich dotyczy Tatr. Jeszcze jako student napisał rozprawę nauk., nagrodzoną złotym medalem: Opis mikroskopowo-petrograficzny niektórych skał wybuchowych wołyńskich i granitów tatrzańskich ("Pam. Fizjogr." 9, 1889) i w tymże roku opublikował opis pop.-nauk.: Wycieczka gieologiczna w Tatry i góry sąsiednie ("Wszechświat" 1889, nr 40). Już w nast. roku ogłosił Przyczynki do petrografii krajowej ("Pam. Fizjogr." 10, 1890), których część trzecia to Analiza mikroskopowa skał osadowych tatrzańskich . Z tego okresu pochodzą też jego dalsze prace tatrz.: Wietrzenie granitu ("Wszechświat" 1890, nr 28), Rozmieszczenie granitów, gnejsów i łupków krystalicznych w Tatrach ("Pam. Fizjogr." 11, 1891), Z Tatr ("Wszechświat" 1894, nr 34, pop.-nauk. opis wycieczki geol.). Pisał też o andezycie z regionu Pienin.Z drugiego okresu swych badań tatrz. opublikował prace: Z mineralogii i petrografii Tatr ("Kosmos" 34, 1909), Granit tatrzański i problem jego użyteczności technicznej ("Czas. Techn." 1914), _ber die Tatragranite ("Neue Jahrb. für Mineral., Geol. und Paläont." 39, 1914) i in., a także znowu o andezytach z regionu Pienin.Jest on też autorem wspomnieniowych lub rocznicowych artykułów o badaczach Tatr (Feliks Kreutz, Marian Raciborski, Władysław Pawlica, Stanisław Staszic) oraz własnych wspomnień autobiogr.: Życie Polaka w zaborach i odzyskanej Ojczyźnie (1865-1937) (Wa. 1938).Już w czasie swych pierwszych pobytów w Zakopanem (od 1889) M. zaopatrywał Muzeum Tatrz. w okazy skał tatrz. i urządził jego pierwszą wystawę geol.; w 1922 Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego mianowało go swym członkiem honorowym. Był jednym z założycieli i pierwszym prezesem (1928-29) Ligi Ochrony Przyrody. W 1928-31 był członkiem Państw. Rady Ochrony Przyrody.Tablica pamiątkowa M. znajduje się w Inst. Geol. w Warszawie, a grób jego na warsz. Powązkach przykrywa płyta andezytu z regionu Pienin (z góry Wżar).

Lit. - "Rocz. Pol. Tow. Geol." 19, 1949, nr 1 (Stanisław Małkowski). - "Wiad. Muzeum Ziemi" 6, 1952, nr 1 (tenże). - "PSB" 21, 1976 (Zbigniew J. Wójcik). - "BUP" 7, 1992 (Andrzej Śródka).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024