E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

mchy

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

mchy (Musci ). Są roślinami zarodnikowymi, nie wydają kwiatów, tylko puszki (torebki) z drobniutkim pyłkiem - zarodnikami (nie nasionami). Większość m., zwł. te rzadkie, posiada tylko łacińskie nazwy. M. występują w Tatrach b. obficie w różnych środowiskach: na ziemi, na skałach i kamieniach (m. epilityczne), na pniach drzewnych (m. epifityczne), nawet w wodzie lub na mokrych brzegach potoków.

Jest ogromnie wiele gatunków i odmian mchów: w Tatrach Pol. istnieje ok. 455 gatunków (nie licząc odmian i form), zaś w Tatrach Słow. ok. 490 gatunków; oczywiście tu i tam występują gatunki wspólne.

Niektóre m. są b. dawnego pochodzenia, np. zwojek (Barbula gigantea ), także Geheebia cataractarum są reliktami trzeciorzędowymi, mokradłosz (Calliergon trifarium ) to relikt glacjalny, podobnie jak Tomenthypnum nitens i Mnium cinclidioides. Inny gatunek mokradłosza, Calliergon richardsonii jest reliktem arktyczno-alpejskim.

Wśród endemitów występuje Brachythecium vaňeki, a niedawno została odkryta nowa dla nauki odmiana tatrz.: Hygrohypnum palustre var. tatricum .

Niektóre m. tworzą szczególne zbiorowiska charakterystyczne dla zimnych wód źródlanych i potokowych, noszące nazwę » mszarników. Wśród tych wodnych m. jest jeszcze jeden relikt glacjalny: Drepanocladus tundrae .

Także i w jaskiniach tatrz. występują do pewnej głębokości m., przy czym inne gatunki rosną bliżej wylotu, a więc tam, gdzie więcej światła, a inne - w głębi. Ciekawe zjawisko zaobserwowano ok. lat sześćdziesiątych: w jaskiniach często odwiedzanych i oświetlanych elektrycznością, w kręgu światła lamp zadomowiły się na podłożu b. drobne roślinki, przede wszystkim mchy, których zarodniki zostały zapewne - wraz z nasionami roślin naczyniowych - przyniesione na obuwiu zwiedzających, a być może również przez strużki wodne wpływające lub przesiąkające do wnętrza jaskiń.

Mylny jest dość rozpowszechniony pogląd, jakoby szczególnie obficie m. występowały w piętrze turniowym, dzieląc miejsce z porostami. Wprawdzie i tam spotkamy m., zwł. w tzw. » wyleżyskach, gdzie śnieg długo zalega; takie zielone mchowe dywany można oglądać np. pod Mnichem i pod Zadnim Mnichem, ale jak wykazały badania, najwięcej mchów i najwięcej ich gatunków znajduje się w piętrze regla dolnego i w kosodrzewinie, to znaczy: w lesie, na polankach i młakach śródleśnych, na terenie źródlisk i pobrzeży potoków, a także jako najniższa warstwa przyziemna na łąkach i halach.

Na mokradłach i młakach, na powierzchni zarastających stawów (np. Wyżni Toporowy Staw, Ślepy Stawek w okolicy Szczyrbskiego Jeziora) najczęściej występują mchy torfowce (Sphagna ) tworząc grube poduchowate dywany, złożone z różnych gatunków, a także różnej barwy: zielonkawe, zielone, białawe, brunatnawe lub rudaworóżowawe. W Mięguszowieckiej i Batyżowieckiej Dolinie znaleziono niezwykle rzadki mech świecący » świetlankę (Schistostega osmundacea ).





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024